Kiedy zapisać dziecko na kurs języka obcego?

Rodzice doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna w dzisiejszych czasach jest znajomość języków obcych. Naukę warto rozpocząć już od najmłodszych lat, tak aby opanować język w stopniu zaawansowanym, a tym samym nie mieć większych problemów z płynnym porozumiewaniem się. Kiedy zapisać dziecko na kurs języka obcego, aby nauka przynosiła oczekiwane rezultaty?

Jak dzieci uczą się języków obcych?

Nauka języka obcego może przebiegać na dwa sposoby: symultanicznie oraz następczo. System symultaniczny polega na spontanicznym wyłapywaniu słówek, struktur czy całych zdań, które dziecko przyswaja bez większego zaangażowania ze swojej strony. Metoda ta dotyczy głównie dzieci dwujęzycznych, które uczą się dwóch języków jednocześnie. Co ciekawe, dwujęzyczność nie musi wynikać wyłącznie z faktu, iż jeden z rodziców jest obcokrajowcem bądź dziecko zamieszkuje zagranicą. Czasami pożądane efekty można też osiągnąć, jeśli dziecko uczęszcza do żłobka bądź przedszkola dwujęzycznego. Warunkiem jest, aby naukę drugiego języka rozpocząć jeszcze przed ukończeniem trzeciego roku życia. Tymczasem nauka następcza może mieć miejsce w każdym wieku i polega na przyswajaniu wiedzy w tradycyjny sposób, na bazie poznanego już stosunkowo dobrze języka ojczystego.

Zalety nauki języka obcego od najmłodszych lat

Wiele mówi się o tym, że naukę języka obcego należy rozpocząć jak najwcześniej, jednak nie sposób podać jednoznacznie, kiedy. Językoznawcy są zdania, że im szybciej dziecko rozpocznie naukę, tym lepsze rezultaty będzie w stanie osiągnąć. Do swobodnego poznawania nowego języka warto zachęcać nawet małe dzieci, ponieważ:

 • są one ciekawe otaczającego je świata,
 • chcą uczyć się nowych rzeczy,
 • nauka nie jest dla nich przykrym obowiązkiem,
 • nie kalkulują, czy nauka języka będzie dla nich opłacalna,
 • mają bardzo plastyczny mózg, który jest w stanie przetworzyć wiele informacji.

Naukę języka obcego mogą rozpocząć nawet niemowlaki, choć w ich przypadku będzie to raczej swobodna zabawa, aniżeli nauka w dosłownym tego słowa znaczeniu. Warto zainteresować wybranym językiem obcym dziecko, które nie ukończyło jeszcze trzeciego roku życia. Tymczasem przedszkolaki mogą już korzystać z większej liczby dostępnych pomocy naukowych, co z pewnością przekłada się na efektywność nauki.

Pierwszy kurs języka obcego dla dziecka – kiedy warto rozpocząć?

Naukę języka obcego dzieci rozpoczynają zwykle w przedszkolu, choć ma ona głównie formę zabawy. Jeśli dziecko nie potrafi czytać i pisać, to nie można mówić o nauce z podręczników – taki sposób zdobywania wiedzy może mieć miejsce dopiero w szkole podstawowej, gdy pociecha opanuje już wymienione umiejętności. Warto mieć na uwadze, że obecnie kursy języka obcego dedykowane są nie tylko uczniom, ale również młodszym dzieciom. Muszą być one dopasowane do ich możliwości oraz zainteresowań. Co oczywiste, kilkulatek nie będzie w stanie wysiedzieć godziny w szkolnej ławce, nie będą go także interesowały treści typowo podręcznikowe, nawet gdy czytane będą przez nauczyciela. Wręcz przeciwnie – w przypadku dzieci należy stosować inne metody, które są doskonałym sposobem na luźne zdobywanie wiedzy. Warto zwrócić uwagę, aby pierwsze kursy językowy był:

 • dopasowany do wieku dziecka,
 • dopasowany do możliwości pociechy,
 • nastawiony głównie na zabawę bądź podobne aktywności,
 • nie opierał się na skrupulatnym sprawdzaniu umiejętności, jakie w danym czasie nabyło dziecko.

Oznacza to, że kursy dla najmłodszych nie przewidują sprawdzianów czy kartkówek, nie bazują też na treściach, które nie są dopasowane do wieku dziecka i jego możliwości intelektualnych.

Kursy języka dla uczniów – dlaczego dziecko powinno na nie uczęszczać?

Na kurs języka obcego warto zapisać dziecko, zanim jeszcze zasiądzie w szkolnej ławce. Im szybciej złapie pierwszy kontakt z językiem, a także wpadnie w pewien rytm nauki (jakim jest chociażby branie udziału w lekcjach), tym lepsze efekty można osiągnąć w krótszym czasie. Niemniej jednak rodzice, którzy do czasu pójścia dziecka do szkoły nie zdecydowali się zapisać pociechy na kurs, powinni to zrobić właśnie teraz. Powszechnie wiadomo, że dziecko nie jest w stanie nauczyć się języka obcego, uczęszczając wyłącznie na zajęcia w szkole. Często nie wynika to ze złej woli czy nieumiejętności nauczyciela, lecz programu nauczania oraz ograniczeń czasowych. Z tych względów musi on pomijać pewne istotne kwestie, jakimi są na przykład ćwiczenia z zakresu swobodnej komunikacji. Rodzice, którzy chcą, aby ich dziecko nabyło umiejętność porozumiewania się w języku obcym, powinni zapisać je na kurs do szkoły językowej. Warto zrobić to w latach wczesnoszkolnych, gdy dziecko nie jest jeszcze przytłoczone nadmiarem innych przedmiotów czy zajęć pozalekcyjnych. Ponadto, dowiedziono, że wraz z wiekiem nauka języka przychodzi nieco trudniej. Eksperci są także zdania, że aby dziecko poprawnie porozumiewało się w języku obcym, powinno nabyć podstawowe umiejętności przed ukończeniem 12. roku życia. 

Ile języków obcych jednocześnie dziecko może się uczyć?

Rodzice często zastanawiają się, ilu języków obcych jednocześnie może się uczyć ich pociecha? Obecnie wiele mówi się o tym, że znajomość jednego języka obcego to zdecydowanie zbyt mało, aby odnaleźć się na rynku pracy. Z drugiej strony, rodzice nie są pewni, czy nauka dwóch języków jednocześnie będzie efektywna. Praktyka pokazuje, że wiele zależy tutaj od wieku dziecka oraz od predyspozycji do nauki języków obcych. Nie powinno się wprowadzać dwóch nowych języków w tym samym czasie – o wiele lepiej jest najpierw poznać podstawy jednego z nich, a następnie stopniowo uczyć się drugiego. Warto postępować według określonego schematu:

 • dzieci do 3. roku życia powinny poznawać wyłącznie jeden język obcy,
 • dzieci w wieku przedszkolnym mogą uczyć się jednego języka, a w międzyczasie rozpocząć poznawanie kolejnego,
 • dzieci w wieku szkolnym zwykle są w stanie uczyć się dwóch języków jednocześnie.

Warto pamiętać, że wiele zależy także od konkretnego dziecka. Przykładowo, niektórzy eksperci są zdania, że dzieci z opóźnieniem w rozwoju mowy nie powinny uczyć się języka obcego, dopóki nie opanują przynajmniej podstaw języka ojczystego. Zawsze dobrze jest kierować się wytycznymi nauczycieli, którzy pracują z dziećmi, poznają ich mocne oraz słabe strony.

Jaki kurs językowy wybrać na początek?

Zdecydowana większość rodziców jest zdania, że dziecko powinno w pierwszej kolejności poznać język angielski. Jest on nie tylko stosunkowo prosty, lecz również powszechnie używany na niemal całym świecie. Niemniej jednak nie istnieje jedna, konkretna reguła, według której należałoby wybierać kursy językowe dla swojego dziecka. Coraz więcej osób zaczyna doceniać język niemiecki i to właśnie on jest poznawany przez maluchy jako pierwszy. Z drugiej strony, językiem, którego stosunkowo łatwo się nauczyć, jest hiszpański. Obecnie rodzice mają duży wybór różnego rodzaju kursów językowych dla swoich pociech. Przy ich wyborze warto kierować się zasadą podobieństwa, a więc wybierać języki, które posiadają podobne słownictwo bądź struktury gramatyczne. Dobrym przykładem będzie połączenie:

 • angielskiego i niemieckiego,
 • hiszpańskiego i francuskiego,
 • francuskiego i włoskiego.

Kiedy warto rozpocząć kursy języka online?

Kursy językowe dla dzieci mogą odbywać się nie tylko stacjonarnie, lecz również online, poprzez narzędzia komunikacji zdalnej. Warto je wybrać zwłaszcza w przypadku, gdy:

 • dziecko ma problemy ze skupieniem uwagi, gdy przebywa w większej grupie,
 • w okolicy zamieszkania dziecka nie ma dobrych szkół językowych,
 • rodzice chcą zaoszczędzić maksimum czasu, który trzeba by poświęcić na dojazdy.

Kursy online można rozpocząć w niemal każdym wieku – zwykle mogą w nich uczestniczyć już trzylatki, oczywiście w asyście rodzica. Kursy językowe online będą doskonałym rozwiązaniem dla dzieci w wieku szkolnym, które samodzielnie potrafią obsługiwać komputer, a więc i połączyć się z lektorem. Rodzice powinni pamiętać, że kursy online przynoszą takie same efekty, jak stacjonarne, nawet w przypadku małych dzieci. 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.