Wybór szkoły językowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniej szkoły językowej jest niezwykle ważnym etapem w drodze do nauki języka obcego. Znajomość języków jest w dzisiejszych czasach absolutną podstawą. Daje szansę na rozwój kariery, jak i przydaje się w codziennym życiu. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając daną placówkę, aby nauka przyniosła pożądane efekty. Na rynku działa wiele szkół językowych, jednak nie wszystkie z nich gwarantują efektywne nauczanie.

Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę językową?

1. Sposób przekazywania wiedzy

Na początku warto sprawdzić, sam sposób przekazywania wiedzy, jaką oferuje szkoła językowa. Większość placówek korzysta z pewnych zasad, jak na przykład metoda Callana (polega głównie na mówieniu). Niektóre szkoły dają też możliwość nauki języka wraz z elementami jego kultury. Warto też wiedzieć, na czym najbardziej nam zależy. Na płynnym mówieniu, sprawnym pisaniu czy też czytaniu?

2. Poziom dostosowany do słuchacza

Kolejną kwestią jest to, aby wybrany kurs dopasowany był do umiejętności słuchacza. Przeważnie najpierw szkoła językowa wymaga wypełnienia testu znajomości języka, aby dopasować poziom kursu do uczestnika. Warto jednak wybrać szkołę, która pozwala na zmianę poziomu kursu, w przypadku, kiedy stwierdzimy, że nie jest on dla nas odpowiedni. Lektor powinien też sprawdzić to, czy dany materiał jest dobrany do kursanta.

3. Nauczyciele

Dobrze jest też zapoznać się z kadrą danej szkoły. Profile lektorów są cennym źródłem informacji. Można z nich dowiedzieć się na temat podejścia ich do uczniów, metod nauczania czy też ich specjalizacji. W przypadku zaawansowanego poziomu języka polecane są zwłaszcza zajęcia prowadzone przez native speakera.

4. Liczebność grup

Nie zależnie od tego, czy są to zajęcia stacjonarne, czy też online, ważną kwestią jest też liczebność grup. Oczywiście, im mniej osób w grupie tym zazwyczaj lepiej, gdyż nauczyciel jest w stanie poświęcić więcej czasu danej osobie.

5. Częstotliwość i czas trwania zajęć

Zajęcia nie mogą być zbyt długie, aby nie okazały się dla kursanta męczące. W przypadku zajęć online to kursant może wybierać to, jak często chce się uczyć danego języka. Jest to dużym ułatwieniem, gdyż sam może określić ilość czasu, jaką poświęci na naukę. Szkoły językowe często pozwalają na zakup lekcji w pakietach. Mogą one odbywać się tylko raz w tygodniu, co jest dobrą wiadomością dla osób zapracowanych.

6. Sposób weryfikacji postępów w nauce

Dla każdego kursanta, ważne są robione postępy. Oczywiście, sami nie możemy obiektywnie ocenić tego, czy nauka idzie nam dobrze, czy może jednak uczymy się zbyt wolno. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest ich weryfikacja przez lektora czy native speakera. Trzeba więc sprawdzić, czy dana placówka przewiduje testy sprawdzające zdobyte umiejętności i motywujące do dalszej nauki.

7. Cena oraz materiały

Skuteczna nauka języka obcego wymaga właściwego wytłumaczenia kwestii gramatycznych oraz przetłumaczenia słówek w odpowiedni sposób. Z tego względu do nauki potrzebne są wysokiej jakości materiały. Zalicza się do nich nie tylko książki, zeszyty ćwiczeń, ale też testy i gry językowe. Nauka języka obcego w szkole językowej nie może zaczynać i kończyć się tylko na zajęciach online. Niezbędne jest też samodzielne utrwalanie zdobytej wiedzy, nauka we własnym zakresie. Trzeba więc przyswoić materiał, który został przekazany przez lektora, czy też starać się samemu poszerzać jeszcze tę wiedzę. Przed wyborem placówki, należy więc sprawdzić to, jakie materiały oferuje. Nie bez znaczenia jest też cena kursu języka.

8. Certyfikaty jakości

Certyfikaty jakości nie są oczywiście decydującym argumentem za wybraniem danej placówki, ale też warto zwrócić na nie uwagę. Szkoła językowa może uzyskać różnego rodzaju certyfikaty. Przykładem może być Certyfikat Zarządzania Jakością ISO czy też akredytacja Kuratorium Oświaty. Certyfikaty dla szkół językowych są też przyznawane przez stowarzyszenie PASE. Chcąc go otrzymać, placówka musi jednak spełnić pewne konkretne wymagania. PASE bada je w trakcie specjalnej płatnej inspekcji.

9. Opinie o szkole językowej

Przed wybraniem szkoły językowej, dobrze jest zapoznać się z opiniami o niej. Można je znaleźć na portalach społecznościowych czy forach. Źródłem informacji jest też rodzina, przyjaciele czy osoby znajome, które już skorzystały z oferty danej placówki. Ludzie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i opowiadają o nowo nabytych umiejętnościach, a więc znalezienie opinii o szkole językowej nie powinno stanowić problemu.

Szkoła językowa a umowa

Przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z okresem wypowiedzenia. Oczywiście, im jest on krótszy, tym lepiej. Każdego może zdarzyć, się zmienić zdanie, a więc najlepiej wybrać taki okres wypowiedzenia, który będzie nam odpowiadał.

Czy szkoła językowa oferuje lekcję pokazową?

Dobrze, jeśli szkoła językowa oferuje klientom lekcję pokazową. Dzięki niej będziemy dokładnie wiedzieć, jak wyglądają takie lekcje i czy nam one odpowiadają. Próbne zajęcia online są zawsze darmowe. Po nich możemy podjąć dalszą decyzję, czy chcemy uczyć się w danej szkole języka obcego, czy też nie. Lekcja próbna jest świetnym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Podczas zajęć odbywa się rozmowa z lektorem, który ocenia znajomość języka słuchacza.

Dlaczego warto zdecydować się właśnie na zajęcia online w szkole językowej?

W dzisiejszych czasach nie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły językowej, aby móc efektywnie uczyć się języka. Ostatnio dużą popularnością cieszą się zwłaszcza lekcje online prowadzone przez lektorów czy native speakerów. Internetowe zajęcia oferowane są przez coraz większą ilość szkół językowych. Taka forma jest dla słuchaczy o wiele korzystniejsza, gdyż:

  • umożliwia naukę także w okresie choroby czy też kwarantanny,
  • jest całkowicie bezpieczna, gdyż pozwala na unikanie kontaktu z ludźmi,
  • to sposób na zaoszczędzenia czasu, gdyż nie trzeba wychodzić z domu, żeby uczyć się języka,
  • pozwala korzystać z ogromnych możliwości Internetu, w dowolnej chwili da się sprawdzić potrzebne słówka w słownikach internetowych,
  • pozwala lepiej skupić się na lekcji oraz analizowanym materiale.

Czasem placówki oferują też hybrydową formę nauki, a więc połączenie zajęć stacjonarnych oraz tych internetowych. Lekcje odbywają się niekiedy w siedzibie szkoły, jednakże nauczyciel jest też dostępny online dla kursantów przebywających w domu. Mogą oni też korzystać z materiałów znajdujących się na specjalistycznych platformach. Hybrydowa nauka nie jest jednak dla wszystkich dobrym rozwiązaniem. Nauka online ma o wiele więcej zalet. Jest wygodna, skuteczna i nie wymaga marnowania czasu na dojazdy.

Dlaczego nauka języka obcego jest tak ważna?

Języków obcych powinni uczyć się wszyscy, niezależnie od swojego wieku. Na kurs językowy może zapisać się osoba dorosła, ale też wiele z nich skierowanych jest do dzieci. Warto pamiętać też, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć naukę. Jeżeli chcemy poprawić nasze umiejętności językowe, zapisanie się na zajęcia online w szkole językowym jest doskonałym rozwiązaniem. Zalet zapisania się na zajęcia w takiej szkole jest wiele, a można wśród nich wymienić:

  • Lepsze umiejętności językowe- lekcje w szkole językowej sprawią, że nabędziemy lepsze umiejętności językowe. Zaczniemy płynnie posługiwać się językiem obcym, ale też pisać i czytać. Nauka języka pomaga wzbijać się na szczeblach kariery i jest szansą na lepsze zarobki. Okazuje się też pomocna na wakacjach, jak i w codziennym życiu. Dzięki niej, bez trudu porozumiemy się z osobą z innego kraju,
  • Większa pewność siebie- zapisanie się na zajęcia internetowe w szkole językowej sprawi, że będziemy pewni swoich umiejętności i zwiększymy własną samoocenę,
  • Zachowanie umiejętności- nawet po ukończonych zajęciach w szkole językowej, nasze umiejętności zostaną utrzymane. 

Decyzja o zapisaniu się na kurs językowy może okazać się przełomowa w naszym życiu. Rozwijanie umiejętności językowych pomaga w rozwoju osobistym, jak i w pracy zawodowej. Pieniądze wydane na zajęcia z pewnością okażą się świetną inwestycją, o ile oczywiście wybierzemy dobrą szkołę językową z profesjonalnymi lektorami.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.