Najbardziej przyszłościowe języki świata – lista

Umiejętność sprawnego komunikowania się językami obcymi jest niezwykle wartościową i cenną umiejętnością w nieustannie rozwijającym się świecie, który nigdy nie staje w miejscu. 

Możemy wyróżnić dwie drogi powodów, dla których warto uczyć się języków. Pierwszą z nich jest samodoskonalenie się, a druga związana z pracą i finansami.

 • Nauka innych języków niż ojczysty pomaga niewątpliwie w samorozwoju i kształceniu się. Osoba oczytana w językach ma o wiele więcej możliwości w rozwoju własnych pragnień, horyzontów czy umiejętności. Kiedy znamy coraz więcej języków, nasza mowa staje się płynniejsza, to my sami czujemy się lepiej z tym, że coś nam wychodzi i dążymy do jeszcze większego rozwoju w tym zakresie. Kolejną zaletą będzie udowodniona naukowa informacja o tym, że „nauka języków obcych uaktywnia obszary mózgu, które odpowiadają za pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia.” Widzimy, więc że nauka pomaga w wielu dziedzinach naszego życia i w pewnym stopniu ułatwia nam funkcjonowanie w życiu powszechnym i wykonywanie codziennych czynności. Nauka języków obcych zwiększa także naszą wartość i pewność siebie. Czujemy się lepsi, mądrzejsi od innych (mówimy tutaj w kontekście tych cech jako pozytywnych). 
 • Z drugiej strony nauka języków obcych pomaga także w łatwiejszym komunikowaniu się z ludźmi innych narodowości np. w pracy, czy na wyjeździe. Dzięki temu mamy możliwości rozwoju ścieżki swojej kariery, zdobywać coraz lepsze posady i wyjeżdżać do pracy za granicą. Nawet na zwykłych wakacji znając języki czujemy się pewniej i nie martwimy się tym, że czegoś nie zrozumiemy. To też otwiera nam drogę na poznaniu nowych ludzi i stworzeniu z nimi bliższych relacji. Niewątpliwie dla wielu ludzi ważna jest wysokość wynagrodzenia, a dzięki posiadaniu znajomości języków jest możliwe zwiększenie o kilka, a nawet kilkadziesiąt procent jej cenę. Posługiwanie się językiem obcym daje nam możliwość dostępu do wiedzy, dzięki której stajemy się coraz lepszymi specjalistami w swojej dziedzinie i nasz rozwój nigdy nie staje w miejscu.

Lista najbardziej przyszłościowych języków świata

 1. Język angielski
 2. Język niemiecki
 3. Język rosyjski
 4. Język hiszpański
 5. Język chiński

  Przejdźmy teraz do wyjaśnienie czemu akurat te języki są najbardziej przyszłościowe i warto się ich uczyć.

 • Jak możemy zauważyć już teraz język angielski jest bardzo popularnym językiem na świecie i nadal takim pozostanie. Dlaczego? Ponieważ język ten jest językiem ogólnoświatowym, czyli takim, którym porozumiemy się praktycznie w każdym zakątku świata. To właśnie w tym języku w biznesach różnej kategorii prowadzone są rozmowy, szkolenia, spotkania i różnego typu negocjacje, Często także na rynku pracy pracodawcy wręcz wymagają, aby ich pracownik obowiązkowo znał język angielski; staje się to często warunkiem zatrudnienia. W wielu krajach jest on językiem urzędowym, są to np. Australia, Indie, Irlandia, Kanada, Wielka Brytania. Nawet w Polsce możemy zauważyć jak wiele mamy zapożyczeń, są to między innym takie słowa jak: prank, influencer, jogging, fitness, puzzle, cover, event, bestseller, podcast. Język angielski otacza nas z każdej strony, z tego powodu staje się językiem najchętniej uczonym przez innych.
 • Jeżeli chodzi o język niemiecki i rosyjski są to języki naszych bogatych w różne zasoby sąsiadów, z którymi prowadzimy różnego rodzaju współprace. Tuż po języku angielskim są one językami niezbędnymi do spraw biznesowych. Znajomość tych języków ułatwi na pewno zdobycie dobrej posady czy dostanie się na wymarzone studia. Niemcy i Rosja są krajami, które mają przeogromny potencjał gospodarczy i przez to wiele firm z różnych krajów chce nawiązać z nimi współprace i wejść na tamte rynki. Należy mieć także na uwadze to, że w języku niemieckim możemy porozumieć się w takich krajach jak: Belgia, Austria, Szwajcaria i Luksemburg. Natomiast w języku rosyjskim w krajach wschodnich, czyli Ukrainie i Białorusi. Warto także pamiętać, że znaczna część Polaków wyjeżdża na zarobek do Niemiec, więc znajomość języka kraju w jakim się pracuje jest przydatna i ułatwia załatwianie codziennych spraw. Rosja zaś jak również państwem bogatym w wielu pięknych zabytków, które warto w swoim życiu odwiedzić. Lecz niestety bez znajomości rosyjskiego może być to bardzo trudne. Gospodarka Niemiec i Rosji w kolejnych latach będzie bardzo się rozrastać, dlatego warto uczyć się tych języków, by móc zacząć z tymi państwami biznes.
 • Język hiszpański choć nie jest aż tak powszechny w Europie, to jest jednym z ważniejszych w handlu międzynarodowym. Ten język obowiązuje nie tylko w Hiszpani, ale także w większości krajów Ameryki Łacińskiej i Środkowej. Język ten także można spotkać z Stanach Zjednoczonych. Szybkość rozprzestrzeniania się tego języka w USA jest bardzo duża. Spowodowane jest napływami imigrantów, a także rozrostu populacji Latynosów,. „Jak przewiduje Rząd Stanów Zjednoczonych, do 2060 roku Latinos mieszkający w Stanach Zjednoczonych osiągną liczbę przekraczającą 128 milionów, co spowoduje, że USA stanie się największym hiszpańskojęzycznym krajem na świecie.” Dlatego wybierając się do USA warto znać nie tylko język angielski, ale też hiszpański.
 • Język chiński jest językiem z ogromnym potencjałem przyszłościowym. Aktualnie na świecie chińska gospodarka jest jedną z największych i najlepiej rozwijających się na całym świecie. Chińskie firmy coraz bardziej się powiększają i przedostają się do Europy, a w tym również do Polski. Także znaczna liczba firm lokuje swój potencjał w Chinach, ponieważ wierzy, że będzie to bardzo opłacalne. Nauka tego języka daje ogrom możliwości rozwoju i pewne jest to, że Chiny będą coraz bardziej się rozrastać, a produktów chińskich będzie jeszcze więcej niż jest już obecnie. 

Dla ludzi częstym problemem przed poznaniem nowego języka jest strach, obawa przed trudnościami jakie mogą się pojawić. Jest to w zupełności coś normalnego, co pojawia się w momencie, gdy poznajemy coś, co wcześniej było nam nieznane. Jednak ten strach wcale nie jest potrzebny. Nie ma nic zaskakującego w tym, że nie będziemy od razu mistrzami w znajomości jakiegoś języka. Potrzeba na to odpowiedniej ilości czasu, każdy człowiek oczywiście będzie potrzebował indywidualnej liczby godzin, dni, miesięcy czy lat. Potrzebna jest duża systematyczność, obowiązkowość i pracowitość, bez której niemożliwa jest nauka jakiegokolwiek języka obcego. Trudności w nauce pojawiają się wtedy, gdy ktoś nie poważnie podchodzi do tej czynności. Potrzeba wiele powtórek, utrwalania wiedzy i wykorzystywania jej w praktyce, aby zwiększyć sprawność naszej komunikacji. Warto również wspomóc się korzystając z korepetycji, najlepiej osób doświadczonych. 

Podsumowanie

Podsumowując wszystkie powyższe rozważania możemy dojść do jednego bardzo ogólnego wniosku: nauka języków obcych jest konieczna i w kolejnych latach będą one coraz bardziej powszechne i popularne. Wymieniliśmy najważniejsze i najbardziej przyszłościowe języki, a są to język angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański oraz chiński. Języki te już obecnie są bardzo znane, ale za parę lat staną się dla nas zwykłą codziennością. Dlatego ta ważne jest to, aby iść z duchem czasu i poświęcić czas na naukę jeżyków obcych. Kraje te posiadają na swoich terenach niezwykłe bogactwa, które pożądane są przez innych. Z tego powodu nawiązuje się wiele współprac, biznesów, aby każda ze stron mogła zarobić i mieć z tego jak najlepsze i najwyższe zyski. Ale, żeby takie współprace mogły zaistnieć niezbędna jest znajomości języków obcych, aby kontakt między biznesmenami był płynny i odbył się bez żadnych nieporozumień. Także dużo młodych ludzi decyduje się na wyjazd do pracy do krajów zagranicznych. Lecz niestety bez znajomości języków wiele nie osiągną i nie będą się w swoim zawodzie rozwijać, a będą jedynie stać w miejscu. Tak więc możemy wyróżnić dwa punkty, z których dowiemy się, dlaczego warto znać przyszłościowe języki świata.

 1.  Współprace biznesowe, rozrost gospodarki
 2. Lepsze zarobki i możliwość rozwoju na ścieżce kariery

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.