Nauka ukraińskiego – kompletny poradnik na 2022 rok.

Popularność języka ukraińskiego w Polsce już od wielu lat utrzymuje się na niezwykle wysokim poziomie. Z racji licznych kontaktów handlowych oraz ogromnej ilości pochodzących z Ukrainy migrantów coraz więcej osób decyduje się na naukę tego ważnego języka słowiańskiego. Oczywiście zauważalne pokrewieństwo pomiędzy językiem ukraińskim a polskim może nieco ułatwić zadanie. Pamiętajmy jednak o tym, ze nauka każdego języka obcego to długofalowa i odpowiedzialna inicjatywa, którą trzeba potraktować poważnie. W internecie możemy znaleźć mnóstwo materiałów dedykowanych wszystkim tym, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z tym melodyjnym językiem słowiańskim.

Nauka alfabetu ukraińskiego — cyrylica nie taka straszna

Początkową przeszkodą w przypadku decyzji o zainicjowaniu nauki języka ukraińskiego może być nieznajomość cyrylicy. Tego wyzwania nie powinniśmy jednak demonizować. Istnieje bowiem wile stron internetowych i aplikacji, które pozwalają na niemal intuicyjną transliterację tekstu napisanego cyrylicą na alfabet łaciński.

Oczywiście sama nauka cyrylicy nie powinna sprawiać nam sprawiać większych problemów, Wynika to przede wszystkim z faktu, że zarówno alfabet łaciński, jak i cyrylica mają wspólnego protoplastę. Co ciekawe, jest nim alfabet grecki. Nauka ukraińskiej cyrylicy będzie dużo łatwiejsza zwłaszcza dzięki nowoczesnej technologii. Praktyka codzienna okazuje, że wystarczy kilka okołogodzinnych sesji dydaktycznych, aby utrwalić sobie ukraińską cyrylicę. W porównaniu choćby do kilku tysięcy japońskich znaków kanji jest to niezwykle skromny nakład czasowy.

Abstrahując od tego, w cyfrowym świecie wystarczy, abyśmy umieli cyrylicą pisać na klawiaturze laptopa, komputera lub dowolnego urządzenia mobilnego – nikt nie będzie nas rozliczał z tego, jak wiernie naszym pismem ręcznym odwzorujemy meandry ukraińskiej kaligrafii.

Dodatkowo w nauce ukraińskiej cyrylicy pomocne mogą okazać się stosowne aplikacje. Dla osób znających język angielski wartą polecenia aplikacją jest „Alfabet ukraiński” od operatora strony Language Learning. Pozwala ona na szybką naukę każdego znaku. Pojedyncza plansza w tej aplikacji przedstawia nie tylko wybraną literę cyrylicy, ale także zawiera nagranie dźwiękowe słówka zawierającego dany znak. Miłym akcentem jest to, że każde zapisane cyrylicą słowo opatrzone jest transkrypcją w standardzie IPA orz tłumaczeniem na język angielski.

Nauka języka ukraińskiego za pomocą podręcznika

Nauka języka obcego to czasochłonny i złożony proces. Część z nas – zwłaszcza osoby wychowane w latach 90. – czują sentyment do tradycyjnych drukowanych materiałów do nauki języków obcych. Za konwencjonalnymi podręcznikami do nauki języka ukraińskiego przemawiają jednak również względy czysto praktyczne. Zostały one bowiem stworzone przez utalentowanych rodzimych użytkowników (native speakerów) języka ukraińskiego, którzy osiadają nie tylko stosowne wykształcenie filologiczne, ale mogę również poszczycić się wieloma sukcesami w obszarze dydaktyki języka ukraińskiego jako obcego. Miłym akcentem jest również odpowiednie zaadaptowanie układu treści oraz progresji stopnia trudności zadań do wymagań Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ). Dzięki temu nie tylko dostajemy natychmiastową wskazówkę odnośnie naszego poziomu językowego (co jest pomocne na przykład podczas redagowania CV), ale również łatwiej jest nam się przygotować do egzaminu językowego weryfikującego znajomość języka ukraińskiego.

Przejdźmy jednak do konkretów. Dla osób znających język angielski wartościową pozycją będzie Українська мова для іноземців. Крок за кроком” („Język ukraiński dla obcokrajowców. Krok za krokiem”) autorstwa pani Danuty Mazuryk. Idea książki promuje błyskawiczną imersję – wszystkie polecenia są bowiem od samego początku w języku ukraińskim. Nie powinno to nas jednak w żadnym wypadku wprawiać w zakłopotanie. Podręcznik jest na tyle obszerny, że zawiera aż 37 jednostek lekcyjnych, które obejmują poziomy od A1 do B1. Na szczęście pierwsze lekcje wzbogacone są stosownymi tłumaczeniami ukraińskich słówek na język angielski. Zakres tematyczny książki obejmuje najważniejsze dziedziny życia codziennego, takie jak na przykład praca, podróże czy rekreacja.

Osoby, które ze względu na sytuację osobistą, mogą pozwolić sobie na naukę języka ukraińskiego w towarzystwie lektora, z pewnością docenią książkę „Крок 1” („Крок 1′). Podręcznik, który wyszedł spod pióra doświadczonych nauczycielek — Ołesii Palinskiej i Oksany Turkewycz — obejmuje poziomy A1-A2 i stawia sobie za cel równomierny rozwój wszystkich sprawności językowych. Mamy tu na myśli zarówno te receptywne (czytanie i słuchanie), jak i produktywne (pisanie i mówienie). Integralną częścią książki jest płyta CD, która pozwala nam się oswoić z charakterystycznym akcentem i melodią języka ukraińskiego. Całość wieńczy urocza szata graficzna. Treść podręcznika (włącznie z poleceniami do ćwiczeń) została zredagowana w całości w języku ukraińskim. Książki zatem nie zaleca się do samodzielnej nauki osobom początkującym.

Na szczęście niekoniecznie trzeba znać co najmniej komunikatywnie język angielski, aby móc rozpocząć swoją przygodę z pięknym językiem ukraińskim. Wartościową pozycją dostępną na rynku polskim, która znakomicie nadaje się dla samouków, jest „Ukraiński dla Polaków. Podręcznik do nauki języka ukraińskiego” Anastasii Herasymuk. Mocną stroną tego wydania są nie tylko obszerne banki słownictwa, ale również nowoczesna, przejrzysta i minimalistyczna szata graficzna, która sprawia, że indywidualna nauka ukraińskiego w domowym zaciszu jest nie tylko bogatym poznawczo, ale przede wszystkim przyjemnym doświadczeniem. Dopełnieniem całości jest przydatny klucz odpowiedzi oraz pokaźny zbiór nagrań online.

Zobacz też: Rozmówki Polsko – Ukraińskie, podstawowe zwroty z wymową

Profesjonalny portal o nauki języka ukraińskiego

Na sam koniec nie mogliśmy zapomnieć o prawdziwej wisience na torcie – narodowym portalu do nauki języka ukraińskiego, który powstał pod patronatem Ministra Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy – speakukraine.net.

Sama strona – dostępna aż w trzech wersjach językowych (ukraińskiej, angielskiej i rosyjskiej) – prezentuje imponujący zbiór materiałów przeznaczonych do zgłębiania tajników języka ukraińskiego. Wśród rekomendowanych źródeł znajdują się nie tylko lekcje online obejmujące początkujące i bardziej zaawansowane poziomy znajomości języka ukraińskiego, ale również linki do popularnych aplikacji zarówno ze sklepu Google Play, jak i Apple iTunes.

Osobom anglojęzycznym warto polecić naukę ukraińskiego przez portal SpeakUkrainian. W prezentowanym serwisie uwidacznia się bogate wieloletnie doświadczenia zawodowego najwybitniejszych ukraińskich metodyków. Portal zawiera 100 lekcji podzielonych na 25 tematów i zapewnia kursantowi pełną autonomię nauki.

Czy nauka jezyka ukraińskiego jest trudna?

Dla osób, których językiem ojczystym jest jezyk polski nauka ukraińskiego nie powinna stanowić większych problemów (oba jezyki należą do grupy języków słowiańskich).

Ile trwa nauka języka ukraińskiego?

To zależy od metod nauki, materiałów oraz naszych indywidualnych predyspozycji. Przeciętny czas nauki do poziomiu komunikatywnego (płynnej komunikacji) to około 12 miesięcy.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.