Materiały do nauki Ukraińskiego – kompletna lista!

W ciągu ostatnich miesięcy zainteresowanie nauką języka ukraińskiego zdecydowanie wzrosło. Nie da się ukryć, że w dużej mierze ma to związek z obecną sytuacją na świecie i zwiększonym napływem osób pochodzących z Ukrainy do naszego kraju. By posługiwać się biegle językiem naszych sąsiadów, warto rozpocząć naukę od znalezienia wartościowych materiałów. Tak jak w przypadku innych języków obcych, każdy musi poszukać najlepszego dla siebie sposobu przyswajania wiedzy. W niniejszym artykule przedstawiamy darmowe i płatne propozycje, z których warto skorzystać na początku przygody z językiem ukraińskim.

Od czego zacząć naukę języka ukraińskiego?

Wiele osób zniechęca się do nauki języka ukraińskiego przez fakt, że jest on zapisywany odmiennym od naszego łacińskim alfabetem. Ktoś, kto nigdy nie miał z nim styczności, na początku nie będzie w stanie odczytać poprawnie wyrazów. Warto jednak mieć na uwadze, że litery w cyrylicy są nierzadko wizualnie podobne do naszych. W ciągu pierwszych dni nauki trzeba więc regularnie posiłkować się tabelką podczas czytania, a po pewnym czasie okaże się ona całkowicie zbędna. Podobnie jest z pisaniem – w tym przypadku konieczne są regularne ćwiczenia i przepisywanie coraz dłuższych tekstów. Najważniejsze to nie poddawać się na samym początku przygody z językiem. Osoby, które mają trudności z nauką ręcznego pisania cyrylicą, mogą najpierw opierać się głównie na klawiaturze komputera lub telefonu. W tym drugim przypadku słownik będzie automatycznie poprawiał błędy, co ułatwi dalszą naukę.

Kolejnym czynnikiem koniecznym do opanowania jest wymowa. Materiały do nauki ukraińskiego skupiają się w największym stopniu właśnie na wymowie i alfabecie. Wynika to z faktu, że już na samym początku przygody z językiem warto wyrobić sobie dobre przyzwyczajenia i mówić po prostu poprawnie. Umożliwi to lepszą komunikację z osobami, dla których ukraiński jest językiem ojczystym. W Internecie istnieje baza z ukraińskimi słowami i zwrotami wymawianymi w sposób modelowy przez ich rodzimych użytkowników. Mowa o platformie Forvo. Warto korzystać z tego typu pomocy, ponieważ sama nauka języka pisanego nie pozwoli porozumieć się w sposób prawidłowy z osobami władającymi nim.

Zobacz też:

Nauka języka to przede wszystkim poznawanie słownictwa. Rozpoczynając przygodę z ukraińskim nie można zacząć korzystać ze wszystkich dostępnych materiałów, ponieważ nauka będzie powierzchowna i chaotyczna. Należy skupić się na jednym bądź dwóch narzędziach, by dobrze przyswoić słownictwo i gramatykę. Konieczna jest systematyczność i regularne powtarzanie poznanych informacji. Jeśli nauka przy pomocy jednego źródła okaże się nieefektywna, można zmienić je na inne, lecz warto stosować przy tym zasadę minimalizmu.

Aplikacje do nauki ukraińskiego

W dobie rozwoju technologii jedną z najpopularniejszych metod nauki języka stała się nauka przy pomocy aplikacji, które można z łatwością ściągnąć na telefon lub komputer i mieć zawsze pod ręką. Wśród aplikacji do nauki ukraińskiego można wymienić następujące przykłady:

 • Fiszkoteka – polska aplikacja, która udostępnia kursy ukraińskiego za darmo,
 • Anki – klasyczna aplikacja umożliwiająca naukę przy pomocy elektronicznych fiszek,
 • Memrise – aplikacja zawierająca dużą liczbę kursów języka ukraińskiego, które tworzone są przez użytkowników,
 • LingQ – aplikacja udostępniająca kurs ukraińskiego bezpłatnie,
 • Duolingo – dobrze znana aplikacja do nauki języków, którą można potraktować raczej jako dodatek do nauki.

Platformy internetowe

Poznać język pozwolą także klasyczne platformy internetowe, wśród których znajdują się również te umożliwiające naukę poprzez gry. Należą do nich:

 • Glossika – kurs umożliwiający poznanie języka poprzez naukę w pełnych zdaniach, daje możliwość wykonania testu poziomującego przed rozpoczęciem,
 • Clozemaster – strona internetowa z grą polegającą na wypełnianiu luk w zdaniach,
 • Babadum – gra do nauki słówek z atrakcyjną oprawą graficzną.

Osobom, które preferują naukę poprzez tradycyjną formę kursów, można polecić następujące strony:

 • 101 languages – bezpłatny kurs ukraińskiego z audio,
 • Loecsen – klasyczny kurs języka ukraińskiego,
 • Ukrainian Zone – kurs skupiający się na czytaniu, słuchaniu i wypełnianiu zadań,
 • 50 languages – kurs audio dla początkujących,
 • Lingohut – kurs zawierający 125 tematycznych lekcji w języku polskim z ukraińskimi frazami.

Blogi na temat języka ukraińskiego

Nauka języka powinna być połączona z poznawaniem podstawowych faktów dotyczących kraju, w którym jest on używany. Dzięki temu ucząca się osoba ma szansę lepiej go przyswoić, zrozumieć pewne zależności i skorzystać z przydatnych wskazówek. Nauka ukraińskiego może zostać wzbogacona o czytanie blogów na jego temat. Polski blog Ukraiński Online zawiera bezpłatne porady dotyczące nauki, darmowe PDF-y, a także płatne kursy online oraz indywidualne. Za pośrednictwem bloga można zakupić również polski podręcznik do nauki ukraińskiego w formie e-booka. Wśród angielskich propozycji znajduje się blog szkoły Speak Ukrainian. Założycielka publikuje na blogu, kanale na You Tube oraz w mediach społecznościowych bezpłatne materiały do nauki języka. Udostępnia też kursy online, wśród których znajduje się również taki, w którym można wziąć udział za darmo.

Podręczniki do nauki języka ukraińskiego

Nie ma bardziej podstawowej metody nauki języka niż nauka przy pomocy podręczników. Wiele osób przyswaja wiedzę lepiej, gdy materiały przybierają formę papierową, a nie elektroniczną. Propozycji podręczników do nauki ukraińskiego jest wiele, dlatego warto spędzić trochę czasu szukając odpowiedniej opcji dla siebie. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z językiem powinny sięgnąć po książki pisane w języku polskim, takie jak Język ukraiński dla początkujących. To zestaw składający się z podręcznika, słownika i płyty CD z ćwiczeniami. Dostępny jest także w wersji dla średniozaawansowanych. Bardziej ambitni mogą sięgnąć po podręczniki w języku ukraińskim, lecz należy pamiętać, że naukę warto zacząć od podstawowych zagadnień. Przydatne będą też wszelkie słowniki polsko-ukraińskie.

Rozmówki i słowniczki

Rozmówki są bardzo przydatnym i praktycznym materiałem. Zawierają gotowe zwroty, które mogą znacznie usprawnić komunikację. Spełniają swoją funkcję przede wszystkim w sytuacjach, w których konieczne jest szybkie porozumienie się z osobą pochodzącą z Ukrainy. Dobre rozmówki w formie pliku PDF udostępnia za darmo renomowana seria PONS. Inne przykłady to rozmówki przygotowane przez Ukraiński Online, Językowe Kontrowersje czy Na Wostok. W wielu sytuacjach przyda się też klasyczny polsko-ukraiński tłumacz internetowy.

Czego słuchać, by nauczyć się ukraińskiego?

W procesie nauki języka obcego bardzo ważne jest osłuchanie się z nim. Umożliwi to poprawne zrozumienie osób, dla których ukraiński jest językiem ojczystym. Warto wybrać np. podcasty udostępniane przez Ukrainian Lessons. Dobrą opcją będzie również słuchanie ukraińskich stacji radiowych. Można je wyszukać m.in. za pomocą strony internetowej Radio Garden, która udostępnia mapę świata z setkami stacji z różnych krajów do wyboru.

Bajki

Nauka języka obcego nie musi być nudna! Warto korzystać z mniej typowych sposobów na jego przyswojenie, ponieważ dzięki temu poznawanie ukraińskiego stanie się ciekawsze, a informacje lepiej zapadną w pamięć. Bajki nie są przeznaczone jedynie dla dzieci. Również dorośli mogą posiłkować się nimi rozpoczynając swoją przygodę z językiem. Do wyboru mają różne formaty, w zależności od preferencji – bajki po ukraińsku dostępne są w księgarniach lub bibliotekach w tradycyjnej, papierowej formie, istnieje też wiele e-booków oraz audiobooków.

Kursy ukraińskiego online

Kursy języka ukraińskiego online łączą w sobie zalety kursów realizowanych w formie stacjonarnej przy jednoczesnym korzystaniu z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Decydując się na tę opcję nie trzeba tracić czasu na dojazdy do szkoły, a zarazem zachowuje się możliwość kontaktu z żywą osobą. Szczególnie efektywne mogą okazać się kursy prowadzone z lektorami i native speakerami, którzy znają język ukraiński perfekcyjnie.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.