Gry do nauki angielskiego – nauka angielskiego przez zabawe

Znajomość języka angielskiego jest bardzo ważna. To właśnie dzięki niemu otwiera się wiele dróg, istnieje możliwość porozumienia się z ludźmi z wielu rejonów świata. Naukę tego języka warto wspierać u dziecka już od najmłodszych lat życia. Z racji tego, iż najmłodsi uczą się najchętniej i najbardziej efektywnie poprzez zabawę, warto wykorzystać gry do nauki angielskiego.

Gry do nauki angielskiego – skuteczny sposób na poznanie języka

Dlaczego gry do nauki angielskiego są dobrym sposobem na poznanie języka? Oto kilka najważniejszych powodów:

  1. Możliwość wyboru – dzięki grom można ćwiczyć różne umiejętności związane z językiem angielskim. W ofercie sklepów dostępne są różne produkty, które mają na celu wspierać rozwój komunikacji i słownictwa. Niektóre rozgrywki polegają na zapamiętywaniu, inne na komunikacji z resztą uczestników a jeszcze inne opisywaniu czy nazywaniu. Dostępne są nie tylko gry planszowe, ale również towarzyskie oraz wideogry.
  2. Bez stresu – tradycyjna forma nauki języka może być dla dziecka nie tylko nieciekawa, ale także stresująca. Zabawa jest przyjemna i kojarzy się pozytywnie, dlatego warto właśnie poprzez gry umożliwić dziecku rozwój w tej dziedzinie. Dzięki formie zabawy dziecko nie jest zestresowane, skupia się na rozrywce, a jednocześnie przyswaja cenną wiedzę. Nauka poprzez zabawę pozwala również zmniejszać blokadę językową.
  3. Praktyka czyni mistrza – jedną z najlepszych metod nauki jest rozmowa. Wiele gier oferuje właśnie taką aktywność, dzięki której dziecko będzie chętniej i pewniej używało języka angielskiego. Komunikacja między uczestnikami rozgrywki jest bardzo ważna. Rozgrywka może polegać na zadawaniu i odpowiadaniu na pytania czy opisywaniu. Taka forma jest korzystna i dobrze wpływa na pokonanie bariery językowej.
  4. Możliwość dostosowania do etapu zaawansowania – dzięki bogatej ofercie gier, każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie propozycje. Niezależnie od poziomu zaawansowania, możliwe jest odnalezienie odpowiedniej gry do nauki języka angielskiego.
  5. Ćwiczenie ważnych umiejętności – poza nauką języka, gry pozwalają także na ćwiczenie logicznego myślenia, spostrzegawczości czy refleksu. Gry to również dobra okazja do rozwijania kreatywności.

Gry do nauki języka angielskiego to z pewnością dobre urozmaicenie tradycyjnych form. Jakie propozycje są warte uwag? W ofercie sklepów można znaleźć różnorodne gry, które wspierają naukę. W kolejnym akapicie znajduje się opic tych najciekawszych i wybieranych najchętniej.

Gry towarzyskie i planszowe – kilka propozycji

Istnieje kilka rodzajów gier do nauki języka, które warto wykorzystać. Można wybrać wideogry, gry planszowe lub towarzyskie. Dużą dawkę wiedzy i jednocześnie zabawy, zapewnia gra o nazwie Tabu. Z pewnością wielu dorosłych kojarzy tę propozycję jeszcze z czasów swojego dzieciństwa. Gra nie jest trudna, doskonale wspiera naukę języka angielskiego. Rozgrywka polega na przygotowaniu hasła i opisaniu go innym uczestnikom za pomocą różnych słów, a oni muszą odgadnąć hasło. Trudność polega na tym, że w każdej rozgrywce podanych jest kilka słów zakazanych, które nie mogą zostać użyte podczas opisu. Ta gra ma ogromną zaletę, jaką jest możliwość wymyślenia haseł z różnych kategorii. Mogą dotyczyć zwierząt, ludzi, czynności, krajów, zawodów i wielu innych tematów.

Kolejną populaną i dobrze znaną grą są kalambury. Uczestnicy losują kartki na których są hasła. Należy wykonać rysunek w taki sposób, aby inni mogli odgadnąć co przedstawia. Osoby zgadujące mogą zadawać pytania osobie rysującej, a ona może odpowiedzieć jedynie “tak” lub “nie”. To sposób nie tylko na doskonałą rozrywkę, ale również ćwiczenie słownictwa. Podobnie jak w przypadku poprzedniej gry możliwości są wręcz nieograniczone, gdyż tematyka jest bardzo szeroka.

Jeśli chodzi o gry planszowe, warto polecić produkt marki Trefl “Do you speak English?”. W zestawie znajduje się aż 81 kart, a uczestnicy odpowiadają na różne pytania. Dzięki tej propozycji można wykazać się kreatywnością, ćwiczyć spostrzegawczość a także refleks. Pytania dotyczą potraw, ubioru, marzeń i wielu innych tematów. Gra sprzyja także poznawaniu innych uczestników.

The Investigation to dobra propozycja dla osób, które lubią rozwiązywać zagadki kryminalne. W zestawie znajdują się karty śledztwa, karty z pytaniami oraz karty służące jako słowniczek. Dzięki nim dziecko dochodzi do rozwiązania zagadki. Końcowa część gry polega na opowiedzeniu w języku angielskim o szczegółach zagadki i jej rozwiązaniu. Ta gra pozwala ćwiczyć spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz tworzenie wypowiedzi.

Doskonałą grą dla najmłodszych jest produkt marki Roter Kafer o nazwie “Angielski dla dzieci. Gra magnetyczna”, w którą mogą grać maluchy od 3 roku życia. Podczas rozgrywki dzieci poznają litery i słowa, poznają nazwy zwierząt w języku angielskim. Gra wspiera rozwój pamięci wzrokowej, ćwiczy myślenie logiczne oraz abstrakcyjne.

Gry i zabawy po angielsku dla dzieci online- kilka propozycji

Także wideogry mogą wspierać naukę języka angielskiego poprzez zabawę. Wordshake to propozycja, która zapewnia ogrom rozrywki oraz nauki. Zasady są bardzo proste. Gracz ma do dyspozycji kilkanaście losowych liter alfabetu i kilka minut na ułożenie z nich jak największej liczby słów w języku angielskim. Jest to dobre ćwiczenie zarówno dla początkujących jak i nieco bardziej zaawansowanych uczniów.

Kolejną grą do nauki języka, która sprawdzi się dobrze jest Beat the Keeper. Jest to zabawny quiz, w którym uczestnik ma okazję wykazać się wiedzą na temat sportu. Gracz ma 90 sekund na odpowiedzi, im jest ich więcej, tym lepszy wynik. Jeśli odpowiedź jest poprawna, gracz zdobędzie gol, jeżeli odpowiedź jest nieprawidłowa, bramkarz zablokuje strzał gracza. Beat the Keeper sprawdzi się zarówno w przypadku osób początkujących jak i tych na zaawansowanym poziomie nauki języka.

Gry do nauki angielskiego dla dorosłych – nauka w czasie wolnym

Gry to dobry sposób na zachęcenie dziecka do aktywności poza szkołą. Jeśli rozgrywka będzie ciekawa, dziecko na pewno chętnie zagra w grę. Taki sposób nauki nie jest męczący, dlatego warto wykorzystać go w czasie wolnym. Warto pamiętać, że jest to również sposób na budowanie i wzmacnianie więźi rodzinnych. Język angielski przydaje się w każdym wieku, również dorośli mogą ćwiczyć swoje umiejętności razem z dzieckiem. Taka rodzinna gra bardzo dobrze wpływa na relacje rodzinne. Warto jednak mimo wszystko mieć na uwadze fakt, iż gry są wsparciem nauki a nie jej głównym elementem. Pomagają w utrwaleniu podstaw, dlatego warto z nich korzystać. Na co dzień jednak nauka w tradycyjnej formie powinna stanowić podstawę poznawania języka angielskiego.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.