Angielski dla dzieci online, czyli jak efektywnie nauczyć dziecko języka

Nie tylko pandemia, ale również zmieniające się warunki życia, globalizacja, rewolucja psychospołeczna oraz przeobrażająca się wizja efektywnego nauczania sprawiły, że coraz więcej nauczycieli i lektorów języków obcych decyduje się na przeniesienie swojej pracy do świata online. Jakie wyzwania mogą ich tam czekać? Z kim mają szansę współpracować? Jak powinni zaadaptować swoje zajęcia i sposób nauczania, żeby odnaleźć się w tych nowych, interaktywnych warunkach? Sprawdź tutaj! 

Nauczanie online – witamy w świecie możliwości 

Chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, mnogość zalet, którą oferuje nauczanie online, jest praktycznie nieograniczona! Możliwości, które otwiera przed nami przeniesienie pracy do systemu e-learningu, zdają się mnożyć wraz z jego rozpowszechnieniem oraz powstawaniem coraz to nowych i zachwycająco innowacyjnych metod wspomagających nauczycieli i lektorów decydujących się na odmienienie biegu swojej kariery. 

Wśród zalet nauczania online, szczególną uwagę należy zwrócić na: 

 • oszczędność czasu – nie tracimy go na dojazdy do placówek, w których odbywają się zajęcia stacjonarne, na stanie w korkach oraz czekanie na zbuntowaną komunikację miejską
 • możliwość pracy z każdego miejsca na ziemi – podróżowanie, zmiana miejsca zamieszkania czy po prostu podjęcie spontanicznej decyzji o wyjeździe nigdy nie były prostsze 
 • redukcja wydatków finansowych  – nie tracimy dodatkowych pieniędzy z własnej kieszeni ani na dojazdy, ani na ewentualne zakwaterowanie w miejscu oddalonej od domu placówki 
 • elastyczne godziny pracy – dopasowanie swojego własnego grafiku do ważnych spotkań, rodzinnych wydarzeń, porannych wizyt w urzędzie czy wieczornych spacerów naprawdę może zaoszczędzić dużo codziennych nerwów i stresu
 • indywidualizacja metod nauczania – możliwość dostrzeżenia ucznia oraz jego słabych i mocnych stron bez presji szkolnego pośpiechu 
 • organizacja – wszystkie niezbędne materiały, prezentacje oraz gry znajdują się w jednym miejscu: na komputerze
 • możliwość zdobycia dodatkowych funduszy – dwa, trzy, cztery zajęcia w tygodniu? Nauczyciel wybiera sam i w żaden sposób nie musi to kolidować z jego obecnym źródłem zarobku!

Wspomniane zalety działają i razem, i osobno, a łącznie umożliwiają nam dążenie do tego, co w życiu jest najważniejsze: do osiągnięcia life-work balance. Nie ma co ukrywać, etat nie jest dla każdego, tak samo jak nie dla każdego jest zupa pomidorowa czy kolor żółty – nie ma w tym niczego złego! Jeżeli więc poszukujesz zmian, możliwości rozwoju, ucieczki od sztywnego sytemu oraz nienagannie zachwycającej atmosfery pracy, to nauczanie online może być właśnie idealnym wyborem dla Ciebie. 

Jak stać się nauczycielem języka online? 

Nauczanie języka online wymaga od pracownika pewnych kwalifikacji. Czasami są one zależne od placówki, w której zostaje zatrudniony, jednak w większości wypadków podlega wymogom Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pierwszą i najoczywistszą drogą do stania się nauczycielem angielskiego jest ukończenie kierunkowych studiów wyższych wraz z przygotowaniem pedagogicznym – tak wykształcony pracownik powinien być przygotowany do językowych, metodycznych, społecznych, psychologicznych oraz pedagogicznych wyzwań, które stawia przed nim ta profesja. Czy 5-letnie studia wyższe to jednak jedyna droga? Nie! 

Nauczania grup dziecięcych można podjąć się również po 3-letnim okresie studiowania anglistyki i studiów pokrewnych oraz – co najważniejsze – po zdobyciu odpowiedniego międzynarodowego certyfikatu językowego potwierdzającą jego zaawansowaną znajomość. Do najważniejszych certyfikatów umożliwiających pracę w charakterze nauczyciela języka angielskiego można zaliczyć: 

 • TEFL certification – Teaching English as a Foreign Language 
 • TESOL certification – Teaching English to Speakers of Other Languages
 • CELTA Cambridge certification – Certificate in Teaching English to Speakers of Other Languages

Wszystkie powyższe certyfikaty koncentrują się na opracowywaniu praktycznych technik efektywnego przekazywania wiedzy i obejmują praktykę nauczania przez Internet lub w trybie stacjonarnym, co daje pewność niezbędną do rozpoczęcia pracy w zawodzie już po kilku tygodniach kursu. Prędkość przyswojenia informacji zależy od poziomu języka oraz możliwości przyszłego nauczyciela, zawsze należy jednak pamiętać, że w przypadku pracy edukacyjnej – chociaż różni się to w obrębie szkół prywatnych – konieczne jest posiadanie kwalifikacji pedagogicznych. Takowe również można uzyskać za pomocą kursów i studiów podyplomowych prowadzonych metodą online. 

Angielski online – kim będą moi uczniowie? 

To ważne pytanie, prawda? W końcu nasi uczniowie, to nasi klienci, a to właśnie z nimi nauczyciele spędzają większą część swojej pracy! Łączące się na zajęcia online dzieci i młodzież zazwyczaj korzystają z możliwości, które oferuje im świat, Internet i zdający sobie z wagi znajomości języka angielskiego rodzice. Dzięki pozbyciu się przeszkód i barier nałożonych przez nauczanie stacjonarne, na wirtualnych zajęciach nauczyciele mogą poznawać dzieci z całego globu! Kolumbia? Turcja? Chiny? Możliwości są nieograniczone!

Bez względu jednak na to czy naszą przyszłą uczennicą będzie 5-letnia Ola z Polski, czy 14-letnia Juana z Meksyku, wirtualnych uczniów wyróżnia jedno: motywacja i ciekawość! A czy jest coś lepszego niż praca z chętną do poznawania nowych wiadomości, zaangażowaną grupą?

Interaktywny świat, czyli jak zachęcić uczniów do nauki?

Ta kwestia zdaje się kłopotać wielu przyszłych nauczycieli języka angielskiego online. Ale co jak będzie nudno? Jak się nie spodoba? Jakich metod użyć? Z których materiałów korzystać? Podpowiadamy! 

Przede wszystkim nie należy zapominać o jednym: większość gier i zabaw, w które bawimy się w szkolnej klasie, przy odrobinie kreatywności można z powodzeniem przenieść do świata online! Pamiętajmy, że zarówno my, jak i nasi uczniowie, wciąż możemy wstać, tupać, skakać, szukać, kolorować, śpiewać, tańczyć i robić fikołki – granicą jest tylko wyobraźnia. 

Motywacja uczniów do nauki online jest czymś, na co można odnaleźć sprawdzony i łatwy przepis, a jego podstawą są: 

 • uśmiech – uśmiechaj się dużo, szczerze i często, to może złamać nawet międzykontynentalne i międzykulturowe granice
 • kolorowe tło – mapa, alfabet, klocki czy nawiązanie do ostatniej rozmowy pojawiające się za naszymi plecami to świetny przyciągacz uwagi 
 • interaktywna tablica – większość osób to wzrokowcy, zapisana na tablicy wiedza utrwala więc nie tylko pisownię, ale również tworzy głębszy ślad pamięciowy
 • rekwizyt – śmieszna pacynka czy witająca wszystkich co zajęcia maskotka to doskonała motywacja dla najmłodszych
 • delikatny głos – odpowiednia, nieoceniająca i zachęcająca do próbowania (i popełniania błędów!) intonacja jest kluczem do sukcesu w pracy z dziećmi
 • gry i zabawy – ruchowe, interaktywne, słowne, zagadki, wierszyki i łamigłówki to niezastąpione źródło motywacji do zdobywania wiedzy

Angielski online – magia pierwszych zajęć 

Nie ważne czy uczymy się pływać, grać na pianinie czy nauczać angielskiego online – początki mogą być szczególnie wymagające i nie ma w tym niczego złego. Wypracowanie własnych metod pracy, poznanie grupy, dopasowanie się do ich indywidualnych temperamentów czy możliwości może potrwać kilka zajęć i jest to zupełnie naturalny, pełen prób i poszukiwań proces. 

Przed pierwszymi zajęciami warto jednak zwrócić uwagę na następujące kwestie, które pomogą nam w utrzymaniu satysfakcjonującego poziomu lekcji online: 

 • cel – uczniowie zawsze na początku spotkania powinni wiedzieć czego i po co się uczą, to również źródło motywacji 
 • różnorodność – niezwykle ważne jest wykorzystanie ćwiczenia wszystkich czterech umiejętności językowych (listening, writing, speaking, reading)
 • rutyna – której nie należy mylić z nudą – to właśnie ona nadaje harmonii procesowi nauki 
 • zaangażowanie – wykorzystanie gier i interaktywnych zabaw pomoże w efektywnym utrzymaniu uwagi uczniów 
 • ciało – pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu znajduje się żywa istota, a adekwatna gestykulacja, mimika czy drobne ruchy głową urealniają Wasz wirtualny kontakt 

Rozwój, motywacja, wyzwania oraz osobista satysfakcja – to wszystko umożliwia obecnym oraz przyszłym nauczycielom języka angielskiego rozpoczęcie pracy online i przeniesienie swoich umiejętności i wiedzy do nowego, wirtualnego świata, który oferuje im dar na miarę XXI wieku: elastyczność i nieograniczone możliwości! 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.