Seriale do nauki języka angielskiego na Netflix i HBO MAX

Wiadomo, że każdemu z nas czasami ciężko zmotywować się do nauki. Postanowiliśmy sobie, że codziennie będziemy poświęcać chociażby kwadrans na szlifowanie swoich umiejętności językowych, ale akurat dzisiaj nic nam się nie chce a już szczególnie powtarzać 100 fiszek ze słownictwem związanym z jedzeniem.

Co robić w takie dni? Mimo wszystko w głębi duszy nie chcemy przerywać nawyku, który udało nam się dotychczas zbudować. W takich chwilach moim ulubionym sposobem na zdobycie językowej wiedzy jest nauka poprzez rozrywkę. Mam tu na myśli przeczytanie rozdziału książki po angielsku lub obejrzenie dwóch odcinków (lub więcej 😃) serialu z oryginalnym dźwiękiem i angielskimi napisami.

Dlaczego taka forma?

  • Po pierwsze – wcale nie czujemy, że czegoś się uczymy. Słówka, które już znamy utrwalają się w naszej pamięci za każdym razem, gdy je usłyszymy a nowe poznajemy poprzez wydedukowanie ich znaczenia z kontekstu rozmowy pomiędzy bohaterami lub po prostu widzimy ich tłumaczenie w napisach.
  • Po drugie – poznajemy angielski jakim posługują się ludzie na co dzień. Napewno nauczymy się więc kilku idiomów czy slangowych zwrotów. Zaznajamiamy się również z różnymi akcentami – w samej Wielkiej Brytanii istnieje aż 40 różnych dialektów.
  • Po trzecie – bądźmy szczerzy, to po prostu świetna zabawa. Kto nie lubi spędzać czasu na oglądaniu seriali na Netflixie czy HBO MAX? Przecież to świetny sposób na relaks i zapomnienie na chwilę o codziennym stresie.

Mam Wam więc do polecenia kilka propozycji seriali, które możecie znaleźć na Netflixie lub HBO MAX i które na pewno ułatwią Wam naukę języka angielskiego i dostarczą sporo rozrywki.

Najlepsze seriale do nauki angielskiego dla początkujących

HBO MAX

Przyjaciele – Friends – 10 sezonów

Nie znam osoby, która chociażby nie słyszała o tym serialu. Historia szóstki przyjaciół mieszkających w Nowym Jorku podbiła serce milionów widzów. Każdy odcinek to nowa historia mówiąca o perypetiach Rachel – zakochanej w modzie kelnerce, Pheobe – ekscentrycznej masażystki, Moniki – aspirującej szefowej kuchni, Joey’ego – niezbyt inteligentnego aktora, Chandlera – sarkastycznego pracownika biura oraz Rossa – kochliwego paleontologa. Serial jest prześmieszny, a żarty w nim zawarte zrozumiesz nie znając nawet zaawansowanego angielskiego.

Teoria wielkiego podrywu – The big bang theory – 12 sezonów

Serial opowiada historię czterech naukowców: Leonarda, Sheldona, Raja i Howarda, którzy nie do końca wiedzą jak wchodzić w interakcje z ludźmi, nie mówiąc już o związkach. Wszystko się zmienia, gdy naprzeciwko wprowadza się nowa sąsiadka – Penny. Dzięki temu serialowi nauczysz się nie tylko popularnych zwrotów używanych w życiu codziennym, ale poznasz również bardziej zaawansowane słownictwo. Główni bohaterowie są przecież naukowcami – przygotuj się więc również na solidną dawkę żartów około-naukowych oraz słownictwa z zakresu fizyki i szeroko pojętej inżynierii. Ale niech Cię to nie przeraża – to przekomiczny serial.

Netflix

Biuro – The Office – 9 sezonów

Jak bardzo się zdziwicie, gdy powiem Wam, że to serial o pracy w biurze? Pewnie wcale 😄 Nie martwcie się jednak, nie zanudzicie się podczas oglądania. To kolejny sitcom, tym razem opowiadający o losach pracowników biura firmy papierniczej. Jedni z nich podchodzą do swojej pracy z większym zaangażowaniem, drudzy z odrobinę mniejszym, ale wszyscy zamartwiają się czy któreś z nich nie zostanie wkrótce zwolnione, zastanawiają się czy może któregoś dnia w biurze pomiędzy kimś zaiskrzy lub czy ich szef w końcu przestanie gadać. Każdy z bohaterów jest na swój sposób wyjątkowy, ale postać szefa, który uważa się za najśmieszniejszego człowieka na świecie i jednocześnie najlepszego kierownika (a jest totalnie odwrotnie) skradnie Wasze serce.

Najlepsze seriale do oswajania się z różnymi akcentami

Netflix

Peaky Blinders – 6 sezonów

Akcja serialu ma miejsce w Birmingham i rozpoczyna się w 1918 roku. Historia przedstawia losy gangu zwanego Peaky Blinders, który faktycznie istniał i był aktywny właśnie w Birmingham na przełomie XIX/XX wieku. Główny bohater – Tommy Shelby – będący równocześnie przywódcą gangu chce wzmocnić swoją pozycję w mieście. Dostaje od losu taką szansę, gdy wchodzi w posiadanie broni skradzionej z fabryki. Gdy jednak do miasta przybywa inspektor policji w celu odnalezienia zaginionego oręża, sprawy zaczynają się komplikować. Aktorzy w serialu posługują się bardzo silnym Birminghamskim akcentem, który jest przepiękny, lecz czasami trudny do zrozumienia. Dlatego zdecydowanie polecam seans serialu z angielskimi napisami. 🙂

The Crown – 5 sezonów

Czy może istnieć lepszy kandydat do nauki brytyjskiego akcentu niż serial o angielskiej rodzinie królewskiej? I kto może mówić po angielsku lepiej jak nie sama królowa? Serial The Crown śledzi losy królowej Elżbiety II od jej koronacji aż do czasów współczesnych. Mało tego, że będziesz mógł nauczyć się “królewskiego akcentu i języka” to poznasz również wiele faktów z historii Wielkiej Brytanii oraz jej monarchii.

Sherlock – 4 sezony

Klasyka brytyjskiej literatury została przeniesiona na ekrany po raz kolejny, jednak tym razem w mocno odświeżonej i zmodernizowanej formie. Sherlock grany tutaj przez niesamowitego Benedicta Cumberbatcha rozwiązuje zagadki kryminalne we współczesnych czasach. Świetnym zabiegiem w serialu jest prędkość mówienia Sherlocka w chwilach rozwiązywania zagadki – czasami aż ciężko jest za nim nadążyć – to taki Eminem, jedynie w wersji detektywistycznej 😃

Downton Abbey – 6 sezonów

To historia o rodzinie Grantham mieszkającej na pięknym dworze. Obecnym właścicielem majątku jest lord Grantham, który zadbał już o to, aby mąż jego najstarszej córki został jego następcą. Niestety ten ginie tragicznie w katastrofie Titanica. Spadkobiercą ma więc zostać nieznany kuzyn Matthew. Na domiar złego w Anglii dochodzi do przemian gospodarczych i przemysłowych, które również odbijają swoje piętno na rodzinie z Downton Abbey. W serialu możemy usłyszeć kilka akcentów, w tym: Yorkshire, Manchester, Essex oraz odrobinę szkockiego.

Seriale do nauki angielskiego (a1, a2, b1, b2)

Netflix

Heartstopper – 1 sezon

To bardzo świeża pozycja, bo z kwietnia 2022, ale zdecydowanie warta uwagi. Fakt, że serial zdobył na stronie Rotten Tomatoes 100% pozytywnych opinii krytyków mówi sam za siebie. To piękna i niestandardowa opowieść o nastoletniej miłości. Delikatny Charlie poznaje Nicka – grającego w szkolnym zespole rugby. Z czasem okazuje się, że ich przyjaźń przeradza się w coś głębszego. To przecudowny serial mówiący o samoakceptacji, o próbie pokochania samego siebie i nie bania się bycia sobą i bycia ocenianym przez innych ludzi. To świetny kandydat do obejrzenia pierwszego serialu w pełni po angielsku, nawet bez napisów, ponieważ został stworzony na podstawie powieści graficznej. Dialogi są więc bardzo proste, ale zdecydowanie chwytają za serce.

Gambit królowej – The Queen’s Gambit – 1 sezon

Gdy mała Beth Harmon trafia do sierocińca odkrywa w sobie talent do gry w szachy. Jednocześnie uzależnia się od podawanych dzieciom pigułek na uspokojenie. Dziewczyna dorasta i zaczyna marzyć o zostaniu najlepszą szachistką na świecie. Musi jednak równocześnie walczyć z nałogiem i zdominowanym przez mężczyzn światem królewskiej gry.

Seriale do nauki angielskiego – podsumowanie

Zachęcam Was do obejrzenia powyższych propozycji. Nauka języka poprzez oglądanie seriali i filmów to wbrew pozorom dobrze wykorzystany czas – relaksujemy się i jednocześnie przyswajamy wiedzę. Czy może istnieć przyjemniejszy sposób nauki? Możecie pochwalić się w komentarzu, który z seriali macie zamiar obejrzeć. A może macie swoje własne propozycje – z wielką chęcią dowiem się co Wy polecilibyście innym.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.