Książki po angielsku dla młodzieży i początkujących

Jeśliby się zastanowić nad tym ile istnieje różnych sposobów na naukę języka obcego to możemy się lekko zdziwić. Zawsze jako pierwsze przychodzi nam pewnie na myśl monotonne i żmudne siedzenie nad książkami i próbowanie zapamiętywania gramatycznych reguł i setek słówek. Ale nauka języka nie musi być tak nużąca.

W poprzednich wpisach zachęcałam Was już do nauki poprzez oglądanie filmów – Filmy do nauki angielskiego na Netflix i HBO MAX i seriali – Seriale do nauki języka angielskiego na Netflix i HBO MAX oraz czytanie blogów – Blogi do nauki języka angielskiego – które najlepsze?. Czas na kolejną porcję rozrywki, dzisiaj na tapet bierzemy anglojęzyczne książki. Jeśli nigdy nie mieliście jeszcze okazji jakiejś przeczytać to zdecydowanie znajdziecie tutaj coś idealnego na początek.

Książki po angielsku – bajki

Bajki oczywiście są świetnym wyborem, jeśli chcecie zapoznawać z językiem Waszego malucha już od najmłodszych lat. Jednakże z racji, że historie te kierowane są właśnie do dzieci to napisane są niesamowicie prostym i przystępnym językiem. Dlatego jest to idealna opcja na rozpoczęcie swojej przygody z czytaniem książek po angielsku.

seria Opowieści z Narnii – C.S. Lewis

To cudowna i pełna magii seria książek o fantastycznej krainie jaką jest tytułowa Narnia. W pierwszych trzech, najlepiej znanych wszystkim (z powodu ekranizacji) częściach wędrujemy po Narnii wraz z czwórką rodzeństwa. Razem z nimi poznajemy tajemnice świata ukrytego po drugiej stronie starej szafy, dowiadujemy się na jakich zasadach on działa i zawiązujemy przyjaźnie. z bohaterami książek Czytelnik nie powinien mieć większego problemu ze zrozumieniem fabuły w języku angielskim; jest ona napisana w bardzo wciągający sposób a i słownictwo nie jest przytłaczające.

Other Words For Home – Jasmine Warga

Bohaterką tej powieści jest dziecko, więc jak można się spodziewać język w tej pozycji jest niebywale prosty. Dodatkowym atutem jest fakt, że książka jest napisana w formie wiersza – nie ma więc wiele tekstu na stronie co nie zniechęca do dalszego czytania. Jest to historia dziewczynki, która zmuszona jest uciec z Syrii do Stanów Zjednoczonych. W ojczystym kraju zostawia swojego ojca oraz brata. Od teraz musi nauczyć się żyć na nowo – w jej życiu zmienia się dosłownie wszystko: jedzenie, kultura, otoczenie, znajomi. To opowieść o utracie domu i odnalezieniu nowego, a przede wszystkim opowieść o odnalezieniu siebie.

Książki po angielsku dla młodzieży

Ten gatunek literacki ma w sobie coś, co sprawia, że nawet dorosły człowiek z chęcią po nie sięga. Być może chcemy po prostu wrócić do nastoletnich czasów, które często bywały ekscytujące oraz szalone i mamy z nimi miłe wspomnienia. Książki młodzieżowe to kolejny świetny gatunek na rozpoczęcie przygody z czytaniem po angielsku. Dialogi często są bardzo proste, nastolatkowie rzadko używają wyszukanego słownictwa. W takich książkach znajdziemy dużo slangu, zapoznamy się z językiem angielskim jaki stosowany jest w życiu codziennym.

The Fault in Our Stars John Green

Większość nastolatków prawdopodobnie doskonale zna tę pozycję, jednak wciąż uważam, że jest godna polecenia i przeczytania, szczególnie w oryginale. To przepiękna opowieść o pierwszej miłości, ale również o ulotności życia. Autor zachęca czytelnika do czerpania przyjemności z każdej danej nam chwili. Główna bohaterka choruje na nowotwór i pomimo że to nader trudny temat do opisania to książka opiewa w humor i sarkazm, co sprawia, że szybko się przez nią płynie.

książki Alice Oseman w szczególności Heartstopper oraz Loveless

Alice Oseman pisze świetne książki o nastolatkach. Najpiękniejsze w nich jest ukazanie problemów z jakimi borykają się młodzi ludzie w okresie dojrzewania. Dlatego w jej książkach często spotkamy się z takimi tematami jak: zaburzenia odżywiania, ataki paniki, różne fobie, depresja i kilka innych. Mimo że autorka porusza ważne i trudne tematy to jej styl pisania jest niesamowicie lekki. Książki pisane przez Alice można pochłonąć w dosłownie kilka dni.

Przygodę z Alice Oseman polecam Wam rozpocząć od serii Heartstopper. To cztery powieści graficzne (piąta jest aktualnie tworzona) – z tego też powodu nie ma tam dużo tekstu a same wypowiedzi bohaterów są tak przystępne, że komiksy te z łatwością przeczytają nawet osoby na poziomie A2.

Loveless to z kolei pierwsza powieść od jakiej ja zaczęłam czytać książki tej autorki. To opowieść o Georgie, która rozpoczyna studia w mieście znacznie oddalonym od jej domu. Marzeniem Georgie jest odnalezienie osoby, z którą mogłaby spędzić resztę życia. Dziewczyna odkrywa jednak dlaczego innym tak łatwo przychodzi znalezienie drugiej połówki, a dla niej wydaje się to zadaniem nie do wykonania.

Daisy Jones and The Six – Taylor Jenkins Reid

Wow, jak ta książka jest świetnie napisana! Daisy Jones and The Six to historia znanego na skalę światową zespołu rock’n’rollowego, który pewnego dnia daje swój ostatni koncert i znika bez śladu. Książka jest napisana w formie wywiadu z członkami zespołu oraz ich bliskimi, co znacznie ułatwia lekturę w oryginale. Wraz z postępem fabuły próbujemy zrozumieć co spowodowało rozpad tak genialnej grupy muzycznej. Taylor Jenkins Reid ma niebywały talent do tworzenia realistycznych bohaterów, ponieważ po skończeniu lektury tej książki ciężko będzie Wam pojąć fakt, że właśnie przeczytaliście doskonałą biografię zespołu, który nigdy nie istniał.

Książki po angielsku – kryminał

And Then There Were None – Agatha Christie

To jeden z krótszych kryminałów z jakimi się spotkałam a i tak zyskał w mojej opinii miano jednego z najlepszych jakie było mi dane przeczytać. Na wyspę na odludziu zostaje zaproszonych 10 ludzi. Nikt nie wie kto ich tam zaprosił. Z czasem uczestników wycieczki ubywa – zostają mordowani jeden po drugim. Ci, którzy wciąż żyją próbują rozwiązać zagadkę kto stoi za wszystkimi morderstwami i kto ich tutaj w ogóle zaprosił. Język jest troszkę bardziej skomplikowany, ale nie nie do przejścia. Myślę, że osoba na poziomie B1-B2 z łatwością poradzi sobie z lekturą tej książki.

Książki po angielsku – bonus

W tej sekcji to Wy sami musicie polecić sobie jakąś książkę. Dlaczego? Ponieważ najlepszą i najbezpieczniejszą opcją do przeczytania będzie coś czego fabułę już świetnie znacie. Skoro doskonale znacie fabułę książki nie będziecie mieli problemu ze zrozumieniem co się dzieje w wersji anglojęzycznej. Lektura będzie wtedy czystą przyjemnością a Wy będziecie mogli z łatwością poznawać nowe słówka i wyrażenia.

W wieku gimnazjalnym zaczytywałam się w “Igrzyskach śmierci”. Jestem pewna, że przeczytałam tę książkę minimum 5 razy, a dodatkowo wiele razy widziałam ekranizacje. Mimo że nigdy nie miałam okazji przeczytać tej książki w oryginale to myślę, że mimo wszystko nawet w wieku tych nastu lat nie miałabym problemu ze zrozumieniem jej po angielsku. Wszystko przez to, że byłam w stanie opowiedzieć fabułę książki ze szczegółami.

A Wy, fabułę jakiej książki znacie na pamięć? Pochwalcie się w komentarzu.

We wpisie wymienione są książki z gatunków: literatura dziecięca, literatura młodzieżowa, obyczaj oraz kryminał. Nie polecam rzucać się na głęboką wodę i sięgać od razu po fantastykę lub literaturę faktu, ponieważ poziom słownictwa może Was nieco przerazić i zrazić (nie oznacza to jednak, że Wam tego zabraniam – jeśli czujecie się na siłach to śmiało czytajcie to na co macie ochotę). Musimy stawiać sobie realne do realizacji cele i nie ma w tym nic złego. Każdy zaczynał kiedyś w tym samym miejscu – nikt nie urodził się ekspertem w jakiejkolwiek dziedzinie.

Nie poddawajcie się również, gdy zauważycie, że przeczytanie książki w oryginale zajmuje Wam zdecydowanie więcej czasu niż przeczytanie jej po polsku. To zupełnie normalne. Nie porozumiewacie się językiem angielskim na co dzień, dlatego wasz mózg potrzebuje troszkę więcej czasu na zrozumienie tego co czytacie. Ale trening czyni mistrza, im więcej książek pochłoniecie w oryginale tym szybciej będzie Wam to wychodziło. 😊

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.