Filmy do nauki angielskiego na Netflix i HBO MAX

Jest weekend. Za Tobą ciężki tydzień. Nareszcie masz czas tylko dla siebie i
masz ogromną ochotę na obejrzenie jakiegoś dobrego filmu. Wchodzisz na
Netflixa i od kilku minut przeglądasz stronę główną w oczekiwaniu, że coś w
końcu wpadnie Ci w oko. Mimo to nic nie przykłuwa Twojej uwagi. Brzmi
znajomo? Nie martw się, mam dla Ciebie listę na prawdę dobrych filmów po
angielsku dostępnych zarówno na Netflixie jak i na HBO MAX. Mam nadzieję, że
znajdziesz przynajmniej jeden tytuł, którego jeszcze nie widziałeś. A nawet jeżeli
każdy z podanych tu filmów jest Ci znany to rewatch ulubionego z nich to też
znakomity pomysł.

Przy okazji wykorzystaj ten czas na naukę języka angielskiego. Jeśli jesteś
początkującym włącz film z oryginalnym dźwiękiem i polskimi napisami. Pozwoli
Ci to na osłuchanie się z językiem i na pewno zapamiętasz słówka, które
przykłują Twoją uwagę, ponieważ od razu widzisz ich tłumaczenie w formie
napisów. Gdy poczujesz się już pewnie zamień polskie napisy na angielskie. Po
pewnym czasie pewnie przestaniesz zwracać uwagę i na nie. Wtedy możesz
spróbować wyłączyć napisy całkowicie i polegać jedynie na swoim słuchu, a to
czego nie zrozumiesz wyłapywać z kontekstu rozmowy.

Filmy do nauki angielskiego – Dramat

Netflix

ZIELONA MILA

The Green Mile – 1999 – 3 godz. 8 min. To klasyka kina. Film będący adaptacją książki Stephena Kinga o tym samym tytule opowiada historię z perspektywy emerytowanego strażnika więziennego, który wspomina lata swojej pracy. Głównym wątkiem filmu jest historia Johna Coffey – ciemnoskórego mężczyzny skazanego na śmierć za zabójstwo dwóch 9-letnich białych dziewczynek.

PSIE PAZURY

The Power of the Dog – 2021 – 2 godz. 5 min ”Psie pazury” to tegoroczny (2022) zdobywca Oscara za reżyserię. Film opowiada historię dwojga braci będących swoimi przeciwieństwami. Jeden z nich – Phil – to samotnik i gbur, który potrafi w każdej osobie odnaleźć złą cechę. Drugi z kolei -George – to człowiek empatyczny i wyrozumiały. George zakochuje się we wdowie Rose, poślubia ją i jednocześnie zostaje przybranym ojcem jej synka. Dla Phila wybranka brata oraz jej syn są obiektem drwin, przez co pomiędzy braćmi wywiązuje się konflikt. Wkrótce na jaw wychodzi prawdziwe oblicze Phila i rozwiązana zostaje tajemnica jego usposobienia.

NIE PATRZ W GÓRĘ

Don’t Look Up – 2021 – 2 godz. 25 min. Studentka astronomii i jej profesor odkrywają, że za 6 miesięcy w Ziemię uderzy ogromna kometa, która zniszczy życie na planecie. Postanawiają jak naszybciej poinformować o zaistniałej sytuacji prezydent Stanów Zjednoczonych. Ta jednak bagatelizuje sprawę. Lekko podłamani postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i udają się do programu śniadaniowego. Prowadzący show również nie biorą ich na poważnie i uznają ich teorię za wspaniały żart. Film jest idealnym przedstawieniem społeczeństwa w jakim obecnie żyjemy, pokazuje jak bardzo rządzą nami media społecznościowe i jakie wartości są dla nas najważniejsze.

HBO MAX

JOKER

Joker – 2019 – 2 godz. 2 min. Główny bohater filmu – Arthur – był niegdyś pacjentem szpitala psychiatrycznego a obecnie pracuje na ulicach Gotham jako klaun. Marzy o byciu komikiem. Cierpi na chorobę wywołującą napady śmiechu przez co ludzie postrzegają go za wariata. Gdy otrzymuje od kolegi broń zaczyna dostrzegać w niej możliwość odegrania się na ludziach, którzy traktują go jak wyrzutka.

OJCIEC

The Father – 2020 – 1 godz. 37 min. ”Ojciec” to niezwykle poruszająca historia o miłości córki do ojca. To opowieść o wesołym staruszku, którego wyniszcza demencja. Mężczyzna jednego dnia twierdzi, że nie potrzebuje opieki, drugiego zaś nie poznaje własnej córki. Z każdym dniem mężczyzna jest coraz bardziej zagubiony i zdezorientowany, nie wie kim są osoby, z którymi rozmawia. Powoli traci kontakt z rzeczywistością przez co również cierpi jego córka próbująca pogodzić się z losem ojca.

WHIPLASH

WHIPLASH – 2014 – 1 godz. 45 min. To historia o młodym mężczyźnie chcącym za wszelką cenę zostać światowej sławy perkusistą. Aby spełnić marzenie gotów jest nawet na podjęcie lekcji u znakomitego nauczyciela Fletchera. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że metody nauczania Fletchera opierają się głównie na psychicznym i fizycznym znęcaniu się na uczniu. Ale czego nie zrobi się by być perfekcyjnym?

Filmy do nauki angielskiego – Thriller/Kryminał

Netflix

DIABEŁ WCIELONY

The Devil All the Time – 2020 – 2 godz. 18 min. Historia podzielona jest na 3 wątki, które w pewnym momencie splatają się. Pierwszym jest życie młodego Arvina, chłopaka, który w dzieciństwie stracił matkę. Los sprawia, że trafia na farmę swojej babci, która zaczyna go wychowywać. Drugim wątkiem jest przybycie do miasteczka, w którym mieszka Arvin wraz ze swoją babcią, nowego pastora. Posiada on dość osobliwe podejście do wiary w Boga. Trzecim wątkiem jest para grasujących po okolicy morderców. Film opowiada historię o wierze w Boga, a konkretniej o złej interpretacji Pisma świętego, które doprowadza bohaterów do nagannych czynów.

EX MACHINA

EX MACHINA – 2015 – 1 godz. 48 min. Młody informatyk zostaje zaproszony do willi informatyka-miliardera po tym jak wygrywa konkurs. Okazuje się jednak, że jego obecność w ukrytym pośród gór miejscu jest jedynie eksperymentem społecznym. Na miejscu poznaje on bowiem pierwszą na świecie sztuczną inteligencję umieszczoną w ciele pięknej kobiety. Eksperyment wymyka się jednak spod kontroli i rozpoczyna się gra, w której bohater wybiera pomiędzy życiem człowieka a życiem maszyny.

HBO MAX

TENET

TENET – 2020 – 2 godz. 30 min. Tenet to nazwa organizacji do której zostaje zwerbowany główny bohater. Jego zadaniem staje się wytropienie ludzi odpowiedzialnych za eksperymenty z manipulacją czasem. Wszystko po to, aby zdązyć uratować świat przed kolejną wojną.

Filmy do nauki angielskiego – Sci-Fi/Fantasy/Dystopia

Netflix

CZARNE LUSTRO: BANDERSNATCH

Black Mirror: Bandersnatch – 2018 – 1 godz. 30 min. Fabuła filmu jest bardzo prosta. Rzecz dzieje się w latach 80. XX-wieku. Główny bohater – Stefan – po odnalezieniu książki o tytule Bandersnatch postanawia napisać grę komputerową w oparciu o jej fabułę. Gdy jego pomysł zostaje przyjęty przez popularnego wydawcę gier, chłopak uznaje to za szansę jego życia. Film jest wyjątkowy, ponieważ to Ty masz kontrolę nad tym co zrobi główny bohater. To tak zwany film interaktywny z możliwymi kilkoma scenariuszami, dlatego polecam obejrzeć go kilka razy i sprawdzić jak zmienia się fabuła w zależności od naszych wyborów.

IGRZYSKA ŚMIERCI

The Hunger Games – 2012 – 2 godz. 22 min To klasyka, której nie sposób nie znać. Witamy w dystopijnych Stanach Zjednoczonych, zwanych w filmie jako Panem. Państwo podzielone jest na 13 dystryktów, które przed laty podniosły bunt przeciwko Kapitolowi – stolicy. Po upadku w wojnie dystryktu 13-ego, jako znak wygranej Kapitolu, co roku organizowane są Głodowe Igrzyska, na które udać się muszą po dwie osoby z każdego dystryktu – chłopiec i dziewczynka. Całe wydarzenie transmitowane jest w telewizji jako swego rodzaju program rozrywkowy. Tymczasem na arenie dzieci walczą ze sobą na śmierć i życie, ponieważ z 24-ech uczestników żywy może pozostać tylko jeden.

HBO MAX

DIUNA

Dune – 2021 – 2 godz. 35 min. To prawdziwa uczta do oczu i uszu. Fabuła filmu rozgrywa się w roku około 10 000. Planeta Arrakis, czyli tytułowa Diuna to najcenniejsze miejsce we wszechświecie, ten kto ma nad nią władzę jest napotężniejszą personą na świecie. Wszystko z powodu znajdującego się na planecie melanżu – rodzaju substancji pozwalającej na podróże międzygwiezdne, przedłużającej życie oraz dającej możliwość przewidywania przyszłości. Planeta przypada we władaniu rodowi Atrydów, którzy z tego tytułu opuszczają swój dom i udają się na Arrakis. Jednak ich odwieczni wrogowie – Harkonnenowie – roszczą sobie prawa do Diuny i za wszelką cenę chcą odebrać ją Atrydom. W ten sposób zawiązuje się konflikt.

ONA

Her – 2013 – 2 godz. 6 min. Przyszłość. Główny bohater – Theodore – to rozwiedziony pisarz, któremu doskwiera samotność. Wkrótce na rynek zostaje wypuszczony nowy system operacyjny Samantha, który podobno ma spełniać wszystkie potrzeby użytkownika. Pisarz pobiera je na swój komputer i szybko odkrywa, że nie potrafi bez niego żyć. Samantha to sztuczna inteligencja posiadająca niezwykle kojący i ciepły kobiecy głos. Theodore zakochuje się w systemie operacyjnym po tym, gdy okazuje się, że tylko Samatha rozumie jego potrzeby i problemy.

Filmy do nauki angielskiego – Kino akcji

HBO MAX

BATMAN

The Batman – 2022 – 2 godz. 56 min. W tej odsłonie postać Batmana nieco odbiega od pozostałych ekranizacji. Batman jest na początku swojej kariery i jeszcze nie do końca potrafi radzić sobie z ciężarem wymiarzania sprawiedliwości na własną rękę. W tej ekranizacji musi jednocześnie poradzić sobie z rozwijającą się w Gotham City korupcją oraz wyśledzić seryjnego mordercę – Człowieka-Zagadkę.

MATRIX

The Matrix – 1999 – 2 godz. 16 min. Neo – genialny haker – odkrywa traumatyzującą prawdę o rzeczywistości w jakiej żyjemy. Okazuje się, że świat, który postrzegamy za właściwy jest jedynie wygenerowany komputerowo, a wszystko co robimy i myślimy jest uprzednio zaprogramowane we właściwej rzeczywistości, w której światem rządzą roboty. Po tym, gdy Neo zaczynają nurtować coraz to nowsze pytania dostaje on możliwość uwolnienia się od fikcyjnego świata.


Mam szczerą nadzieję, że nie znaliście przynajmniej jednego z tych tytułów. A jeżeli jesteś prawdziwym kinomanem i każdy z nich jest Ci już znany to być może dawno nie odświeżałeś sobie jego fabuły. Tak czy inaczej życzę miłego seansu.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.