Podcasty po angielsku – ucz się języka (Spotify, YouTube)

Podcasty to kolejny świetny pomysł na naukę języka obcego. W dodatku jest znacznie tańszy niż oglądanie filmów czy seriali na platformach streamingowych, gdzie trzeba wykupić abonament, aby móc dostać trochę rozrywki. Podcasty dostępne są nawet na YouTubie – minusem jest jednak fakt, że nie można wtedy zablokować ekranu telefonu. Jednak, jeżeli mnie pamięć nie myli, podcastów można słuchać np. na Spotify bez wykupionej wersji premium – nie wyskoczy Wam przecież reklama w trakcie słuchania ulubionego odcinka.

Podcasty to idealny sposób na tzw. immersję językową – czyli całkowite zanurzenie się w języku. W obecnych czasach nie trzeba koniecznie wyjeżdżać za granicę, do anglojęzycznego kraju, żeby mieć możliwość obcowania z językiem na co dzień. Jeśli tak jak ja nie potraficie rozstać się ze słuchawkami to mam świetną propozycję – codziennie przez 30 minut a może godzinę możecie posłuchać podcastu po angielsku zamiast muzyki 😊 Uwierzcie mi, że nawet jeśli będziecie pochłaniać treści związane np. z kryminologią to i tak nauczycie się wiele o obcym języku. Samo osłuchiwanie się to już duży krok do posługiwania się płynnie obcym językiem.

Ale żeby nie pozostawiać Was z niczym, mam kilka poleceń podcastów, z którymi możecie się zapoznać. Mam nadzieję, że coś wpadnie Wam w ucho.

Podcasty Polaków uczących języka angielskiego

Angielski na wynos

Podcast Carlosa Korneta składa się już z kilku sezonów. Uczy on w swoich nagraniach języka potocznego, takiego jakim posługują się Anglicy na co dzień. To chyba najważniejsza umiejętność. Lecąc do Anglii nie zamierzamy raczej spędzać większości czasu w urzędach czy innych instytucjach a właśnie takiej formy języka uczy nas szkoła. Nie mnie oceniać czy to dobrze czy źle, ale podcast Angielski na wynos jest zdecydowanie miłą odmianą w stosunku do tego jak wyglądała nasza szkolna edukacja. Carlos uczy języka na podstawie opowieści ze swoich wyjazdów do Wielkiej Brytanii. Zwraca uwagę na błędy jakie sam popełniał i podpowiada co możemy zrobić, aby nie iść w jego ślady. To idealny podcast na początek przygody z nauką angielskiego w formie do słuchania.

Angielski do kawy

Jeśli chcecie wyrobić w sobie nawyk słuchania podcastów to Angielski do kawy to zdecydowanie jeden z lepszych wyborów jakie możecie dokonać. A dlaczego? Otóż odcinki nie przekraczają 10 minut. Można ich odsłuchać właśnie podczas picia porannej kawy lub czekając na autobus podmiejski. W każdym z odcinków Aleksandra uczy nas dwóch przydatnych angielskich zwrotów oraz od razu podaje przykład ich zastosowania. To świetna opcja na szybką naukę najpopularniejszych angielskich zwrotów.

Podcasty po angielsku

English learning for curious minds

To świetna opcja jeżeli chcesz jednocześnie uczyć się angielskiego i dowiedzieć się czegoś ciekawego o otaczającym Cię świecie. Podcast porusza szerokie spektrum tematów: od filozofii przez politykę aż do nowoczesnych technologii. Odcinki trwają średnio 20-30 minut, więc tyle co odcinek dobrego sitcomu na Netflixie. Leonardo, który jest autorem podcastu opowiada o każdym z tematów w tak ciekawy sposób, że aż ciężko jest się oderwać. Jego głos jest w dodatku niesamowicie przyjemny do słuchania. Ze względu na różnorodną tematykę podcast ten polecam głównie osobom na poziomie średniozaawansowanym.

Luke’s English Podcast

To prawdopodobnie jeden z najdłuższych podcastów poświęconych nauce języka angielskiego. Mam tu na myśli zarówno ilość już wyprodukowanych odcinków – na chwilę obecną 773, oraz czas ich trwania, bo średnio jest to 1h 30 min. Mimo to wcale nie czuć tego, że odcinki są tak długie. Luke to zawodowy nauczyciel języka angielskiego, ale również stand-upper, co sprawia, że również jego podcast jest prześmieszny. Odcinków jak już wspomniałam jest mnóstwo, a każdy z nich traktuje o czymś innym. Bez wątpienia więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli ciekawią Was na przykład losy rodziny królewskiej to polecam przesłuchać jeden z nowszych odcinków mówiący m.in. o Platynowym Jubileuszu królowej Elżbiety II.

Podcasty lifestylowe i edukacyjne

Anything goes with Emma Chamberlain

Emmę możecie znać z jej kanału na YouTube. To cudowna, młoda kobieta pokazująca w Internecie swoje życie bez ubarwiania go. Jakiś czas temu zrezygnowała jednak z nagrywek na YouTuba i wtedy powstał jej podcast. Opowiada w nim o dosłownie wszystkim i niczym. Jedne odcinki będą bardziej filozoficzne, w innych Emma opowie słuchaczom jakąś historię ze swojego życia, która wydarzyła się 10 lat temu i nie wiedzieć czemu nagle jej się przypomniała. W jeszcze innnych odcinkach będzie próbowała dawać Wam rady w przeróżnych sferach życia. Najbardziej podoba mi się klimat tego podcastu. Emma nagrywa go leżąc w swoim łóżku i podczas odtwarzania ma się wrażenie jakby siedziało się w jej pokoju i prowadziło zwykłą rozmowę ze znajomą. To podcast przynoszący słuchaczowi wiele komfortu.

Huberman Labs

To teraz coś poważniejszego i bardziej naukowego. Huberman Labs to podcast o neuronauce: o tym jak działa ludzki mózg, o tym jaki ma wpływ na nasze organy, zachowania, zdrowie i postrzeganie świata. Solidna dawka wiedzy w każdym z odcinków odmieni Wasze życie. Z racji, że nauka o układzie nerwowym jest szalenie zawiła, każdy z odcinków jest dość długi – trwają średnio po 2h – ale są stanowczo warte odsłuchania. Trudne tematy są omawiane w przystępny i zrozumiały dla każdego człowieka sposób. Dajcie szansę doktorowi Hubermanowi i odsłuchajcie przynajmniej jednego odcinka – a nuż zakochacie się w tej potężnej dziedzinie nauki.

Crime Junkie

Podcasty kryminalne zawsze cieszą się dużą popularnością. Nie wiedzieć cemu wiele ludzi uwielbia słuchać o zaginięciach i morderstwach. Jeśli należycie do tej grupy ludzi to Crime Junkie jest dla Was idealną opcją, jeśli chcecie przenieść się na mrożące krew w żyłach opowieści w języku angielskim. Każdy z 50-minutowego odcinka mówi o innym morderstwie. Prezenterki przybliżają nam swoje własne teorie na temat tego, co mogło się stać. Ten podcast to świetna rozrywka, ale mimo to mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli wykorzystywać słownictwa, którego się tutaj nauczycie.

Bonus

Wywiady z ulubionymi aktorami

Jedną z moich ulubionych form podcastów są te z wywiadami. Uwielbiam dowiadywać się nowych rzeczy/ciekawostek zza kulis moich ulubionych filmów i seriali, a najlepszym źródłem do ich poznawania są sami aktorzy. Dlatego często po prostu wpisuję w wyszukiwarkę imię i nazwisko aktora, który mnie interesuje i wybieram pierwszy wywiad, który wyświetli się na ekranie mojego telefonu. Być może Wam również przypadnie do gustu taki rodzaj słuchowiska.

Podcasty to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. W szczególności świetnie sprawdzają się podczas oczekiwania czy to na autobus, lekarza czy swoją kolej do kasy w sklepie. Pochwalcie się w komentarzu, czy znaliście któryś z wyżej wymienionych programów. A jeśli macie swoje propozycje podcastów do nauki języka angielskiego również śmiało podzielcie się tym z innymi. Miłego słuchania!

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.