Aplikacje, które Cię zmotywują (android i iOS)

Motywacja w nauce języków obcych – czy jest istotna? 

Motywacja w ściśle słownikowej definicji określana jest jako stan gotowości do konkretnego działania, który powstaje na skutek zarówno potrzeb psychicznych, jak i fizjologicznych danej jednostki. Motywacja może być następstwem zarówno świadomego, jak i nieświadomego postępowania. O to, czy motywacja w ogóle istnieje już od jakiegoś czasu toczą się zacięte spory. Wielu ludzi zakłada, że to nie motywacja, ale wypracowane nawyki są kluczem do osiągnięcia celu, inni zaś stwierdzają, że to motywacja popycha ich do podjęcia się zrobienia jakiejś czynności i trwania w jej regularnym, cyklicznym wykonywaniu. Abstrahując jednakże od tego czy motywacja istnieje, czy też nie, można śmiało założyć, że wpływa ona także na naukę języków obcych – wzbudza energię potrzebną do przyswojenia nowej wiedzy oraz wzmaga potrzebę kontynuowania czynności, jaką jest nauka. Decydując się zatem na rozpoczęcie przygody z nauką języków obcych warto jest zaznajomić się ze sposobami, które mogą wzbudzić lub podtrzymać motywację do przyswajania nowej wiedzy w sposób regularny, a tym samym efektywny.   

Czy aplikacje pomagają utrzymać motywację podczas nauki języków obcych? 

Jednym z pozytywnych następstw cyfryzacji jest to, że w Internecie stworzono wiele nowych przestrzeni, które mają ułatwiać naukę języków obcych oraz umożliwiać pozyskiwanie wiedzy z wielu źródeł. Wśród nich znajdują się chociażby aplikacje mobilne. Zadaniem części z nich jest podtrzymywanie motywacji do nauki oraz wyrabianie nowych nawyków. Aplikacje mogą też same w sobie służyć do nauki języków obcych. Dziś właśnie na aplikacjach, które mają wzmagać zapał do poszerzania wiedzy oraz motywować do regularnej nauki języków obcych chcemy się skupić. Poniżej przedstawiamy zatem TOP 10 aplikacji, których zadaniem jest ułatwianie przyswajania języka obcego oraz utrzymywanie motywacji i wyrabianie pozytywnych nawyków podczas nauki. 

Forest: Stay focused 

To idealna aplikacja dla osób, które mają problem z oderwaniem się od telefonu, komputera lub innego urządzenia mobilnego podczas wykonywania jakiejś czynności. Forest wycisza na ustalony przez nas czas wszelkie powiadomienia pochodzące z działających w tle aplikacji, nie pozwala również na przeglądanie mediów społecznościowych lub użytkowanie innych aplikacji podczas korzystania z Foresta. Pozwala to w pełni skupić się na nauce. Dodatkowo, otrzymujemy pełen raport z naszych sesji i dzięki temu możemy śledzić to, ile czasu poświęcamy na naukę w perspektywie dziennej, tygodniowej, miesięcznej, a nawet rocznej. „Motorem napędowym” i motywacją do nieprzerywania już rozpoczętej sesji stają się drzewka, które wyrastają po każdym zakończonym pomyślnie bloku nauki. 

Duolingo 

Jest to jedna z najpopularniejszych aplikacji do nauki języka wśród osób początkujących. Dzięki niej można poznać podstawy wielu języków, np. języka angielskiego. Aplikacja ta pozwala osiągnąć całkiem zadowalające rezultaty w dość krótkim czasie. Nauka języka oparta jest w niej na zaznajamianiu się z podstawowym słownictwem m.in.: poprzez tłumaczenie wyrazów, układanie zdań z rozsypanek oraz wsłuchiwaniu się w to, co mówi lektor. Każdy sam może określić ile czasu dziennie chce poświęcić na naukę języka. Regularne korzystanie z aplikacji wiąże się z otrzymywaniem różnorakich odznak, co dla wielu może okazać się motywatorem do codziennej nauki języka obcego. 

Todait 

Osoby, które mają problem z odpowiednim rozplanowaniem nauki powinny skierować swoją uwagę na aplikację Todait. Stanowi ona świetną alternatywę dla papierowego kalendarza i pozwala na wyrobienie nawyku regularnego uczenia się. Aplikacja przypomina o zaplanowanych sesjach poprzez alarmy, dzięki czemu możemy być pewnym, że danego dnia nie zapomni się o nauce. Wszelkie postępy i efekty śledzić można analizując wykresy. Nie trzeba wspominać, że kluczem do sukcesu i do szybkiej oraz efektywnej nauki języka obcego jest regularność, dlatego tak ważne jest wyrobienie nawyku codziennej lub prawie codziennej nauki. 

Fiszkoteka 

Tworzenie własnych fiszek to jedna z najskuteczniejszych metod nauki słówek w języku obcym. Fiszkoteka stanowi świetną alternatywę dla fiszek tworzonych na papierze, które w odróżnieniu od swoich cyfrowych odpowiedników łatwo jest gdzieś zapodziać. Wszystkie fiszki zgromadzone są w jednym miejscu i mamy do nich dostęp o każdej porze i w każdej destynacji. Fiszkoteka oferuje dostęp do już uprzednio przygotowanych zestawów fiszek w niemalże każdym języku. Nic nie stoi jednakże na przeszkodzie aby utworzyć swój własny zbiór słówek.  

Habitica

Jest to aplikacja, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim osobom lubującym się w graniu w gry RPG. Za każde zadanie z osobistej listy rzeczy do zrobienia, które zostanie wykonane, otrzymuje się punkty, dzięki którym można następnie „wejść” na wyższy poziom w grze oraz monety, za które można zakupić nagrody, np. możliwość obejrzenia filmu, pójście do kawiarni na dobrą kawę czy zjedzenie kawałka ciasta. Sami określamy liczbę monet, za którą można nabyć dany bonus. W skład zadań, które można narzucić samemu sobie wchodzą chociażby nawyki oraz codzienne czynności.  

Focus keeper – pomodoro times

Działanie aplikacji opiera się na założeniach techniki Pomodoro, która zakłada, że dane zadanie wykonywane jest przez dwadzieścia pięć minut. Po tym czasie następuje pięć minut przerwy i cały cykl ulega wznowieniu. Po czterech takich seriach należy zrobić dłuższą przerwę, np. piętnastominutową. Aplikacja służy do odmierzania czasu danych sekwencji, uwzględniając zarówno czas nauki, jaki i przerwę. Co istotne – timer zintegrowany jest z listą zadań do wykonania. Dzięki temu można określić czas, jaki chce się przeznaczyć na opanowanie danego zagadnienia. Aplikacja Focus keeper – pomodoro times działa na zasadzie zbliżonej do działania aplikacji Forest: Stay focused. 

Memrise 

Nauka języka obcego odbywa się w aplikacji Memrise poprzez zapamiętywanie skojarzeń oraz memów. Główny nacisk kładzie się zatem na metodę pamięciowego przyswajania nowych słówek oraz zwrotów. Aplikacja przeznaczona jest dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką języków obcych. W Memrise ciekawym jest to, że algorytm aplikacji wykrywa jakie zwroty oraz słówka okazują się być dla danej osoby problematyczne i właśnie na nie kładziony jest nacisk podczas nauki. 

English Grammar 

Aplikacja ta rekomendowana jest osobom, które cechują się znajomością języka angielskiego na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym. English Grammar jak sama nazwa wskazuje skupia się głównie na zagadnieniach gramatycznych i przeznaczona jest dla osób, które chcą doskonalić swoją znajomość zasad gramatycznych języka angielskiego. Niewiele jest aplikacji, które skupiają się nie na słownictwie, ale na gramatyce. English Grammar jest zatem idealnym wyborem dla osób, które chcą podszkolić swoją znajomość języka angielskiego właśnie w tej dziedzinie. 

Hello Talk

Jest to aplikacja, która podobnież jak English Grammar przeznaczona jest dla osób, które charakteryzują się znajomością języka angielskiego przynajmniej na poziomie średnio zaawansowanym. Spowodowane jest to tym, że aplikacja to swego rodzaju portal społecznościowy, który uczy języka poprzez czatowanie w języku angielskim. Użytkownik powinien posiadać zatem już dość solidne podstawy, aby móc w pełni wykorzystać potencjał tejże aplikacji. Istotnym jest to, że Hello Talk umożliwia jednoczesne rozmawianie z wieloma osobami, dzięki czemu można nawiązać wiele kontaktów z personami, dla których język angielski jest językiem ojczystym. 

Babbel 

Babbel to aplikacja, która w odróżnieniu od Duolingo sprawdzi się u osób na każdym poziomie znajomości języka, gdyż umożliwia wybór stopnia zaawansowania, począwszy od początkującego, a na zaawansowanym skończywszy. Aplikacja poprzez ankietę wstępną dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Babbel to nie tylko teksty pisane, ale również mówione, co jest szczególnie istotne w kontekście nauki poprawnej wymowy w danym języku. 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.