Immersja językowa – na czym polega?

W obecnych czasach, znajomość języka angielskiego na chociażby podstawowym poziomie, jest stawiana na jednej szali z umiejętnością mnożenia i dzielenia. I nie jest to w żadnym wypadku wyolbrzymienie – wielu pracodawców, przychylniejszym okiem patrzy na CV, w których uwzględniona jest znajomość tego ogólnoświatowego języka. Na rynku pracy, coraz częściej wymagane jest również płynne posługiwanie się takimi językami, jak niemiecki, hiszpański czy włoski. Umiejętność rozmowy w obcym języku poszerza horyzonty, dając możliwość wyjazdu za granicę w celu rozpoczęcia pracy, a nawet założenia własnej firmy międzynarodowej. Z tego też powodu, coraz więcej osób zastanawia się, co zrobić, aby nauka języka obcego była szybka, łatwa i przyjemna, ale jednocześnie skuteczna. W dzisiejszym artykule, dogłębnie przyjrzymy się metodzie imersji językowej, która staje się coraz popularniejsza zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Immersja językowa – co to jest i na czym polega?

Zanim jednak przejdziemy do korzyści, płynących z postawienia na immersję językową, jako jedną z najskuteczniejszych metod nauki języka obcego, wyjaśnijmy sobie, na czym ona tak naprawdę polega. Pojęcie immersji językowej wywodzi się z angielskiego słówka immersion, oznaczające zanurzenie. Według najprostszej definicji, metoda ta, opiera się na ciągłym posługiwaniu się interesującym nas językiem, czy to chodzi o sytuacje życiowe, takie jak rozmowy ze znajomymi, a także literaturę, filmy, seriale czy podcasty. Jest ona doskonałą alternatywą dla żmudnej, długotrwałej nauki tradycyjnej, która w wielu przypadkach nie daje oczekiwanych rezultatów. Wstając rano, z zapałem siadamy do biurka, studiujemy podręczniki, mówiące nam, czym różni się Present Perfect od Past Simple, powtarzamy kolejne zwroty słówka i wyrażenia, ażeby już za kilka godzin wyjść na rodzinny spacer i zapomnieć o wszystkim, czego się do tej pory nauczyliśmy. Przyswajając bez przerwy, przez cztery godziny ogrom wiedzy, nasz mózg będzie zwyczajnie przemęczony, a nowo poznane słówka czy zagadnienia gramatyczne, umkną z pamięci tak szybko, jak i szybko się tam pojawiły. 

Wyjedź za granicę i naucz się języka metodą immersji językowej w najbardziej skuteczny sposób

Jeśli już wiesz, na czym tak naprawdę polega metoda immersji językowej i jakie daje korzyści, pora przejść do kolejnej kwestii. Mianowicie, skupimy się teraz na najpopularniejszych (a także tych mniej znanych, ale dających widoczne rezultaty) technikach immersji. Z pewnością każdy z nas, za stwierdzenie oczywiste uzna fakt, iż najlepszym sposobem na skuteczną immersję językową jest oczywiście podróż do tego kraju, którego języka zamierzamy się uczyć. Chociaż sama organizacja wyjazdu, począwszy od zakupienia biletów, przez spakowanie najniezbędniejszych rzeczy, aż po znalezienie odpowiedniego zakwaterowania nie należą do najłatwiejszych, sama w sobie nauka przebiega jak z płatka. Język obcy słyszymy przecież wszędzie – wiadomości radiowe, programy telewizyjne, rozmowy w sklepie, a także konwersacje na ulicach. Przysłuchując się dialogom, możemy nie tylko nauczyć się nowych słówek, ale również ich wymowy, tym samym poprawiając swój akcent. Spędzając za granicą kilka tygodni lub miesięcy, z pewnością będziemy mieli niejedną okazję do zaprezentowania swoich umiejętności – zostaniemy zapytani o drogę na dworzec kolejowy lub udając się na zakupy, będziemy mieć wątpliwości co do ceny konkretnego produktu. Na tym etapie, warto stanąć naprzeciw własnym barierom komunikacyjnym oraz przełamać stres, połączony z nieśmiałością i ciągle narastającym głosem w głowie, że tym razem coś pójdzie źle. Będąc na wyjeździe w obcojęzycznym państwie, warto mieć na uwadze fakt, żeby znajomość języka ćwiczyć na co dzień, w praktyce. Bierz czynny udział w organizowanych koncertach, festiwalach, odwiedzaj restauracje i poznawaj nowych znajomych. Rozmawianie o własnych zainteresowaniach, planach czy marzeniach, a także poznawanie tubylców, jak żadna inna metoda, pomoże w uczeniu się obcego języka metodą immersji.

Inne metody nauki języka poprzez immersję

Co jeśli jednak wyjazd za granicę jest w Twoim przypadku zupełnie niemożliwy? Czy musisz kompletnie zrezygnować z nauki języka obcego poprzez immersję i postawić raczej na tradycyjne metody? Oczywiście, że nie! Istnieje wiele sposobów, pozwalających na „zanurzenie się” w języku, bez wychodzenia z domu. Przedstawimy teraz kilka z nich. 

Książki, filmy i podcasty tylko w obcym języku

Rynek zagraniczny, oferuje szeroką ofertę ciekawych książek, filmów, seriali, a nawet podcastów o różnorodnej tematyce. Od dzisiaj, zrezygnuj z lektora, dubbingu czy napisów i poszukaj swojej ulubionej komedii, kreskówki czy kryminału w oryginalnej wersji. Ogromny wybór gwarantuje, że każdy z zainteresowanych znajdzie temat, który jest zgodny z jego preferencjami. Warto postawić również na podcasty, których możesz słuchać, gdzie tylko zechcesz. Kolejka w supermarkecie, spacer czy poranna gimnastyka – każda chwila jest odpowiednią okazja do nauki obcego języka.

Zagraniczna prasa i media

Codziennie, tuż po wstaniu z łóżka, przeglądasz poranną prasę? A może Twoim nawykiem jest czytanie wiadomości politycznych, biznesowych lub społecznych? W każdym z tych przypadków, możesz połączyć przyjemność ze skuteczną nauka języka obcego techniką immersji. Śledzenie na bieżąco sytuacji, która ma miejsce w danym kraju, pozwoli rozbucić w Tobie również ciekawość świata. Dowiadując się nowych informacji na temat Anglii, Niemiec czy Francji, wzbogacisz swoją wiedzę, co może również ostatecznie wpłynąć na Twoją decyzję, dotyczącą wyjazdu za granicę na dłuższy, a nawet stały okres czasu.

Immersja językowa – poznaj przyjaciół zza granicy

W obecnych czasach, technologia towarzyszy nam niemal w każdym aspekcie naszego życia. To właśnie za jej pośrednictwem dokonujemy zakupów, poszukujemy informacji na nurtujące nas tematy, ale przede wszystkim nawiązujemy i utrzymujemy znajomości. W przestrzeni internetowej, istnieje wiele aplikacji oraz portali, zapewniających możliwość komunikacji z osobami z całego świata. Możesz prowadzić dyskusje, wymienić się własnymi poglądami, rozmawiać o ulubionych serialach, grach czy piosenkarzach. Wystarczy, że znajdziesz osobę, ktria Cię zainteresuje, a rozmowa potoczy się sama. Pamiętaj, że z racji tego, iż immersja polega na całkowitym zanurzaniu się w danym języku, radzimy unikać korzystania z różnego rodzaju tłumaczy i translatorów.

Język obcy w codziennym życiu

Jeśli chcesz, aby nauka okazała się jak najbardziej efektywna, postaw na posługiwanie się językiem obcym w swoim życiu codziennym. Doskonałym pomysłem, polecanym zarówno przez nauczycieli lingwistów, jak i osób czynnie zajmujących się zagadnieniem immersji, jest podpisywanie przedmiotów, znajdujących się w Twoim domu w języku obcym. Tak więc, jeśli uczysz się angielskiego, na kubek naklej karteczkę z frazą „mug”, a zamiast „idę do sklepu”, powiedz „I will go to the shop”. Ciekawym rozwiązaniem, może być również zmiana języka w ustawieniach Twojego telefonu. We wspólną naukę języka obcego, zaangażuj również rodzinę i znajomych. Będzie to niesamowite przeżycie, które z pewnością pomoże w skutecznej i przyjemnej nauce.

Immersja językowa jako metoda nauki języka obcego dająca najlepsze rezultaty – kilka słów zakończenia

Z dzisiejszego artykułu, dowiedziałeś się, na czym polega immersja językowa i dlaczego staje się coraz popularniejszą techniką nauki języków obcych. Zanim zakończymy nasz wpis, pora na kilka słów podsumowania. Wyjazd poza granice Rzeczypospolitej, jest najskuteczniejszą metodą, jeśli chodzi o naukę języka poprzez immersję. Jeśli jednak okoliczności, nie sprzyjają Twojej podróży, warto postawić na alternatywne rozwiązania. Zaliczyć do nich możemy na przykład czytanie obcojęzycznych książek, artykułów blogowych, prasy, a także oglądanie filmów i seriali czy słuchanie podcastów.

Gorąco zapraszamy do zapisania się na kursy, oferowane przez naszą szkołę językową, w której będziesz miał możliwość spotkań online z native speakerami i lektorami. Życzymy przyjemnej nauki! 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.