Czy warto uczyć się języka z Duolingo?

Duolingo to aplikacja do nauki języków, stworzona w 2011 roku przez Luisa Von Ahna i Severina Hackera. Jest najpopularniejszym narzędziem do nauki języków online i łatwo zrozumieć, dlaczego. Duolingo oferuje darmowy sposób na naukę angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego , chińskiego i wielu innych języków, dzięki krótkim lekcjom. Możesz uczyć się na komputerze lub urządzeniu mobilnym, a w miarę przechodzenia przez kolejne poziomy programu zyskasz jeszcze więcej możliwości interakcji z native speakerami i innymi uczniami, którzy dążą do tych samych celów. Do korzystania z aplikacji nie są wymagane żadne zakupy dostępu w aplikacji ponieważ jest darmowa. Jeśli dopiero zaczynasz naukę nowego języka lub potrzebujesz dodatkowej praktyki przed zbliżającym się wyjazdem za granicę warto zrobić to z Duolingo. Aplikacja różni się od wielu innych programów do nauki języków, ponieważ nie wymaga wcześniejszej znajomości gramatyki ani słownictwa przed rozpoczęciem lekcji. Każda lekcja zawiera zarówno tekst, jak i dźwięk, a także ćwiczenia sprawdzające Twoją wiedzę. To sprawia, że jest świetny dla początkujących. Duolingo ma ponad 200 milionów aktywnych użytkowników na swojej stronie internetowej i aplikacjach mobilnych. Aplikacja otrzymała wiele nagród, takich jak Najlepsza aplikacja edukacyjna roku na Google Play Awards oraz Apple Design Awards: Najlepsza aplikacja na iPhone’a i Najlepsza aplikacja na iPada.

Co sprawia, że Duolingo jest tak skuteczne? 

Duolingo sprawia, że nauka staje się przyjemnością, wykorzystując techniki grywalizacji, aby ćwiczenie języków było zabawne. W miarę przechodzenia przez kolejne poziomy i poprawy znajomości języków docelowych użytkownicy zdobywają punkty, które można wykorzystać do odblokowania nowych ćwiczeń lub innych nagród w aplikacji. Pomaga to zmotywować uczących się do częstszej praktyki i większego zaangażowania w naukę. Duolingo jest nie tylko darmowy, ale również bardzo skuteczny. Udowodniono naukowo, że Duolingo jest skuteczniejsze niż inne aplikacje do nauki języków. Metoda nauki języków Duolingo została zaprojektowana z myślą o zabawie, więc nawet nie zauważysz, że uczysz się nowych słów i zwrotów! 

Gry są zabawne i proste 

„Lekcje” Duolingo są krótkie i satysfakcjonujące, nie trwają dłużej niż 5 minut. Nacisk kładziony jest na zapamiętywanie i tłumaczenie nowych zdań. Duolingo sprawdza Twoje zrozumienie za pomocą formatu wielokrotnego wyboru, który wymaga wyboru między kilkoma możliwymi odpowiedziami. Motywację napędza element niebezpieczeństwa. Każdy uczeń otrzymuje pięć żyć w postaci serduszek każdego dnia, jeden błąd kosztuje jedno życie. W ten sposób uczniowie szybko uczą się dbać o swoją pracę, bo gdy stracą wszystkie serduszka, nie będą mieli innej szansy na jej ukończenie aż do następnego dnia.

Zalety korzystania z aplikacji Duolingo

Aplikacja Duolingo ma wiele zalet w porównaniu z innymi aplikacjami do nauki języków:

 • Każdego dnia zaczynasz uczyć się i używać prostych zdań.
 • Aplikacja zawiera krótkie, pięciominutowe lekcje, dzięki czemu możesz dopasować je do swojego harmonogramu, bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty.
 • Duolingo używa systemu zwanego „powtarzającymi się słowami”, aby pokazywać Ci to samo słowo w kółko, dopóki go nie opanujesz.
 • Zdobywasz punkty za ukończenie lekcji i poprawne odpowiedzi na pytania, co zachęca do rywalizacji między użytkownikami 
 • Aplikacja ma przejrzysty interfejs użytkownika, który jest łatwy w nawigacji.
 • Z Duolingo możesz korzystać w podróży z aplikacjami mobilnymi, a także na komputerze stacjonarnym w domu lub w biurze.
 • Duolingo oferuje również swoim użytkownikom wiele wyzwań, takich jak testy rozumienia ze słuchu lub pytania wielokrotnego wyboru, aby sprawdzić swoją znajomość zasad gramatyki lub słownictwa.
 • Możesz również wybierać między różnymi poziomami trudności w zależności od poziomu znajomości danego języka

Aplikacja duolingo dla dzieci i dorosłych 

Nauka nowego języka może być trudnym procesem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Aplikacja Duolingo została zaprojektowana tak, aby nauka była przyjemnością dla każdego. Aplikacja jest prosta w użyciu, z interaktywnym interfejsem, który pozwala użytkownikowi uczyć się we własnym tempie. Posiada cztery podstawowe tryby nauki: słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Posiada również testy do określania postępów i śledzenie postępów, dzięki czemu użytkownicy wiedzą, jak dobrze sobie radzą. Duolingo ma 25 poziomów w każdym języku. Poziomy zdobywa się poprzez gromadzenie punktów. Liczba funkcji dostępnych w Duolingo może sprawić, że nauka będzie łatwiejsza dla niektórych osób, a dla innych trudniejsza — wszystko zależy od Twojego stylu uczenia się.

Duolingo to aplikacja , która uzależnia! 

Duolingo jest bardzo uzależniające, ponieważ wykorzystuje techniki mające na celu utrzymanie zaangażowania użytkowników: na przykład poprzez przyznawanie „sztabek” lub monet użytkownikom, którzy ukończyli lekcje, aplikacja wspiera ciągłe poczucie spełnienia; a także umożliwiając użytkownikom wejście do rankingu z innymi użytkownikami na tym samym poziomie, co oni, oraz wspierając rywalizację między tymi osobami. Zachęca swoich członków do ciągłego podnoszenia swoich umiejętności. Ponadto wykorzystuje kolorową grafikę, która sprawia, że nauka jest przyjemniejsza i niezapomniana.

Duolingo vs Babbel

Zarówno Duolingo, jak i Babbel oferują podobne funkcje, obie wykorzystują techniki grywalizacji, aby nauka była przyjemnością, obie są bezpłatne i obie oferują ogromną różnorodność języków do nauki. Istnieją jednak pewne kluczowe różnice między tymi dwiema aplikacjami, które sprawiają, że są one bardziej odpowiednie dla niektórych użytkowników. 

 • Duolingo ma więcej treści: oferuje ponad 50 lekcji dla każdego języka, podczas gdy Babbel oferuje tylko podstawy. 
 • Duolingo oferuje więcej funkcji: Babbel nie pozwala na przeglądanie poprzednich lekcji ani na przekazywanie informacji zwrotnych na temat postępów, tak jak robi to Duolingo ; oznacza to, że możesz niepotrzebnie powtarzać zwroty oraz słówka ,które już dobrze znasz. 
 • Zarówno Duolingo, jak i Babbel ułatwiają naukę nowego języka bez konieczności płacenia z góry. Ale gdybyśmy mieli wybierać między jedną aplikacją a drugą, polecilibyśmy Duolingo, ponieważ ma więcej kursów.
 • Duolingo zawiera kilka dodatkowych funkcji – takich jak codzienne przypomnienia o ćwiczeniach, które sprawią, że nie zapomnisz o nauce przez cały tydzień a także tabelę wyników, w której możesz zobaczyć, jak wypadasz na tle innych. 

Dlaczego warto uczyć się języków obcych? 

Nauka języka obcego to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności, jakie możesz nabyć. Nie ma znaczenia, w jakim jesteś wieku lub jaki masz poziom płynności w innym języku, nauka nowego ma wiele zalet :

 1. Pomaga komunikować się z ludźmi z różnych krajów. Nauka języka obcego może być świetnym sposobem na zaprzyjaźnienie się z ludźmi z innego kraju, zwłaszcza jeśli w Twojej społeczności lub miejscu pracy są osoby z innych krajów. 
 2. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji nauka innego języka może zwiększyć plastyczność mózgu i poprawić pamięć.
 3. Jest to świetny sposób na awans w życiu. Jeśli szukasz pracy i nie mówisz wystarczająco dobrze po angielsku, Twoje szanse na zatrudnienie będą bardzo małe. Warto również wspomnieć, że znajomość języka angielskiego otwiera przed Tobą wiele drzwi w zakresie podróżowania i pracy za granicą.
 4. Języki obce mogą pomóc Ci głębiej zrozumieć i docenić inne kultury, pomagając stać się bardziej tolerancyjnym i otwartym na innych.
 5. Zyskasz świadomość i zrozumienie kulturowe. Poznawanie innej kultury jest niezbędnym elementem stania się świadomym obywatelem świata — a język jest dla nas jednym z najbardziej dostępnych sposobów
 6. Języki obce przyczyniają się do naszego rozwoju osobistego i pewności siebie. Nauka nowych języków pomaga nam rozwijać analityczne myślenie i poprawiać nasze umiejętności zapamiętywania. Przyczynia się również do rozwijania kreatywności oraz doskonalenia umiejętności rozwiązywania problemów.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.