Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Znajomość minimum jednego języka obcego jest wymaganie w większości branż. Często zdarza się, że posługiwanie się jedynie angielskim to za mało. Właśnie z tego względu coraz więcej osób wybiera kurs języka niemieckiego w szkole językowej. Dlaczego warto uczyć się właśnie niemieckiego? Powodów jest wiele, a oto niektóre z nich.

Niemiecki to jeden z najczęściej używanych języków w krajach europejskich

W Niemczech żyje aż 81 milionów ludzi, jednakże nie tylko w tym kraju można posługiwać się tym językiem. Warto pamiętać, że jest on także używany w Szwajcarii, Austrii, Luksemburgu i Liechtensteinie. Przyglądając się liczbą, można dojść do wniosku, że znając ten język, możemy porozumieć się aż z 120 milionami Europejczyków. To właśnie niemiecki jest najczęściej wybieranym językiem przez osoby, które już nabyły umiejętność płynnego mówienie w języku angielskim. Dlaczego właśnie ten język cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem w Europie? Po pierwsze, Niemcy od wiele lat uznawane są za kraj o jednej z najsilniejszych gospodarek na świecie. Mówiąc po niemiecku, możemy nauczyć się wiele o gospodarce, technologii i biznesie, jak i wziąć udział w europejskich projektach. Ważne jest też to, że to właśnie niemieccy obywatele wydają wiele na swoje podróże po krajach europejskich. Z uwagi na to praca oraz prowadzenie działalności w sektorze turystycznym nie może obejść się bez jego bardzo dobrej znajomości.

Niemiecki nie jest wcale taki trudny

Przez wiele lat wśród ludzi krążył mit, jakoby język niemiecki był jednym z najtrudniejszych do nauki. Wcale tak nie jest, a chociażby podstawowa znajomość angielskiego okazuje się bardzo pomocna podczas jego przyswajania. Dzieje się tak, gdyż niemiecki oraz angielski mają ten sam germański rdzeń. A więc znanych jest wiele słów, blisko ze sobą spokrewnionych. Wśród przykładów można wymienić takie słowa, jak:

 • Ojciec- po angielsku father, po niemiecku vater,
 • Woda- po angielsku water, po niemiecku wasser,
 • Podbródek- po angielsku chin, po niemiecku kinn.
 • Gitara- po angielsku guitar, po niemiecku gitarre,
 • Muzyka- po angielsku music, po niemiecku muzik,
 • Matka- po angielsku mother, po niemiecku mutter,
 • Dobrze- po angielsku good, po niemiecku gut.

Nauka nie jest wcale taka trudna, gdyż w przeciwieństwie do japońskiego, chińskiego, rosyjskiego, arabskiego czy koreańskiego, nie musimy uczyć się nowego alfabetu. Do dodania jest tylko kilka liter, a dokładnie umlauty ä, ö i ü.

Lepsza praca i wysokie zarobki

Wiele osób na świecie posługuje się niemieckim, jako swoim pierwszym językiem. Jest on też coraz popularniejszym językiem, którego można nauczyć się, wybierając kurs w szkole językowej. Polacy chętnie decydują się właśnie na naukę tego języka obcego. Warto podkreślić, iż Niemcy to jeden z głównych rodzimych partnerów politycznych oraz gospodarczych. Właśnie dlatego zapotrzebowanie na pracowników, którzy posługują się nim płynnie, stale rośnie. Osoba komunikująca się bez przeszkód w języku niemieckim jest cennym nabytkiem dla firm z różnych branż. Może więc liczyć na wiele możliwości zatrudnienia, jak i oczywiście wyższe zarobki. Nauka języka niemieckiego daje też szansę na rozwój kariery, nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Poszerzenie horyzontów

Niemiecki to często używany język w krajach europejskich, który zajmuje drugie miejsce, tuż po języku angielskim. Jego znajomość okazuje się nieoceniona zwłaszcza podczas podróżowania po całym świecie. Daje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie. Posługując się nim płynnie, możemy pozwać kulturę i tradycję kraju. Bez trudu dogadamy się z mieszkańcami państw niemieckojęzycznych, co pozwoli na swobodne przemieszczanie się po ich terytorium. Nie będziemy mieć też problemów z poznawaniem największych dzieł wydanych w tymże języku.

Rozwój umiejętności logicznego myślenia

Niemiecki to bardzo elastyczny język, jeśli chodzi o jego słownictwo. Niekiedy wystarczy właściwie połączyć odpowiednie wyrazy, żeby zrozumieć, tudzież napisać w prawidłowy sposób zdanie. Zasada tworzenia słówek oraz całych zdań jest stosunkowo prosta. Oprócz tego podstawą języka niemieckiego jest właśnie prostota. Niemcy nie korzystają ze skomplikowanych i długich fraz do budowania całych zdań. Jeżeli istnieje potrzeba stosowania długich wyrazów, wówczas zazwyczaj można je zastąpić skrótami, w których w tym języku jest sporo. Dzięki temu rozwijamy naszą kreatywność oraz umiejętność logicznego myślenia.

Większa pewność siebie

Znajomość języków obcych okazuje się pomocna w budowaniu własnej pewności siebie. Można to zauważyć zwłaszcza podczas wyjazdów za granice, nie tylko tych służbowych, ale też w celach rekreacyjnych. Znając ten język, można być pewnym, poradzenia sobie w każdej sytuacji, nawet przebywając w obcym dla nas miejscu. Dzięki niemu, mamy też szansę na pozwanie nowych, ciekawych osób.

Utrwalenie znajomości języka angielskiego

Nauka niemieckiego w szkole językowej pomaga w utrwaleniu znajomości angielskiego. Zostało to udowodnione, a dzieje się tak przez przynależność do tej samej rodziny językowej. Angielski wpływa na niemiecki i odwrotnie, gdyż oba te języka kształtowały się w dosyć podobny sposób. Warto też zwrócić uwagę, na ciągle rosnącą ilość anglicyzmów w niemieckim. W języku niemieckim normalnym zjawiskiem jest wrzucanie angielskich słów podczas codziennej komunikacji do różnych zdań. Niemiecki to otwarty naród, który widocznie ułatwia sobie komunikację.

Nauka niemieckiego to sposób na lepsze zrozumienie polskiego

W naszym języku istnieje wiele słów, które pochodzą właśnie z niemieckiego. Można je zaobserwować zwłaszcza w Wielkopolsce czy też na Śląsku. Przykładem może być śląskie słowo brejle, czyli okulary, które po niemiecku określane są jako die Brille. Innym przykładem jest ratusz, który swą nazwę wziął od niemieckiego słowa Rathaus.

Język niemiecki w kulturze i nauce

Niemcy to kraj naukowców, odkrywców oaz pisarzy. Język ten zajmuje drugie miejsce, zaraz po angielskim w Wikipedii, jeśli chodzi o ilość artykułów, użytkowników i edycji haseł. Kraj ten znany jest też z renomowanych instytucji naukowych, cenionych z uwagi na innowacyjne technologie oraz badania. Wkład tego państwa w rozwój kultury, literatury i nauki jest ogromny. Przykładem mogą być dzieła Goethego, ścisły umysł Einsteina, czy prasa drukarska Gutenberga. Niemcy nieustannie nakładają nacisk na rozwój nowych technologii. Kraje niemieckojęzyczne powinien odwiedzić każdy zwolennik dobrej literatury, muzyki i sztuki użytkowej. Nauka języka niemieckiego w szkole językowej jest więc znakomitym wyjściem dla wszystkich osób, które chcą poznać kulturę tego kraju. Warto nauczyć się płynnego mówienia po niemiecku, nie zależnie od swojego wieku, gdyż może on przydać się w różnych sytuacjach. Bez względu na to, czy uczęszczamy do szkoły, rozpoczęliśmy już karierę czy też zbliżamy się do emerytury. Posługiwanie się tym popularnym językiem przyniesie nam wiele korzyści.

W jakich branżach przydaje się język niemiecki?

Możliwości pracy w krajach niemieckojęzycznych jest wiele. Dlaczego warto pracować za granicą? Warto zwrócić uwagę na zarobki. Są one niezwykle wysokie i sięgają nawet kilku-kilkunastu tysięcy euro miesięcznie, w zależności od danego stanowiska. Ofert pracy w Niemczech jest wiele, a wśród nich można znaleźć takie propozycje pracy, jak:

 • specjalista ds. obsługi klienta,
 • asystent ds. logistyki,
 • konsultant-tłumacz,
 • administrator korespondencji mailowej,
 • młodszy księgowy,
 • nauczyciel,
 • specjalista ds. kampanii reklamowych,
 • elektryk,
 • opiekun osoby starszej.

Po ukończeniu kursu w szkole językowej możemy liczyć na dobre stanowisko i godną płacę. Na takim kursie można poznać niezbędne słownictwo, gramatykę, leksykę czy niemieckie czasy. 

Nauka języka niemieckiego nie jest wcale tak trudna, jakby się nam mogło zdawać. Ponadto, płynne komunikowanie się w tym języku niesie ze sobą wiele korzyści. Jeśli więc umiemy już mówić po angielsku, to na drugi język obcy możemy wybrać właśnie niemiecki. Dzięki zajęciom online z profesjonalnym native speakerem czy lektorem, bez trudu opanujemy nowy język.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.