Aplikacje do nauki niemieckiego – które wybrać?

Niemieckim posługuje się aktualnie około 200 milionów ludzi. Niemal 100 milinów rodowitych Niemców, dla których niemiecki jest językiem ojczystym oraz ponad 80 milionów osób, dla których jest to drugi lub kolejny język. Jak widzisz nie jesteś sam. Jest Was ponad 80 milinów osób, które chcą biegle władać tym językiem. Zatem potrzeba do stworzenia aplikacji do nauki niemieckiego była ogromna. Wykorzystali to developerzy aplikacji mobilnych tworząc rozliczne narzędzia. Poniżej podpowiadamy, które aplikacje warto wybrać i dlaczego. 

Aplikacje do nauki niemieckiego

Jak już wspominaliśmy jest ich całe mnóstwo. W sieci możesz znaleźć zarówno aplikacje do nauki niemieckiego oraz takie, które umożliwiają naukę więcej niż jednego języka. Jeśli więc masz zacięcie do nauki wielu języków z pewnością również takie rekomendacje będą dla Ciebie przydatne. 

Aplikacje do nauki niemieckiego – darmowe 

Wbrew pozorom aplikacje do nauki niemieckiego za darmo to często spotykane udogodnienie dla uczniów. W tym przypadku polecamy takie narzędzia jak:

drops – aplikacja, dzięki której możesz uczyć się przez 5 minut dziennie za darmo. Jest to świetne rozwiązanie dla zabieganych, bo każdy znajdzie czas na tak krótką naukę. Jest to bardzo efektywna forma nauki, słówka same zapadają w pamięć, ponieważ cały interfejs jest zaprojektowany, jako w pełni multimedialna aplikacja, która aktywizuje wiele zmysłów podczas nauki. 

dualingo – kolejna aplikacja, która łączy naukę z zabawą. Doskonale zostały zastosowane również elementy tzw. grywalizacji, gdzie aby odblokować kolejny poziom musisz zaliczyć poprzedni. Dodatkowa motywacja w przypadku języka obcego jest zawsze wskazana

InterNations – jeśli już zaczniesz mówić po niemiecku, możesz stworzyć grupę w Twojej okolicy i umówić się na wspólne konwersacje. Aplikacja jest darmowa w podstawowej wersji. Jest obsługiwana zarówno przez smartfony, jak i przeglądarki komputerowe. 

slowka.pl – ciekawym serwisem, który nie posiada jednak aplikacji mobilnej, jest slowka.pl. To dość wiekowa platforma, ale bardzo dobrze prosperująca. Jej działanie jest bardzo proste – możesz zarejestrować się na stronie, wybrać język, którego chcesz się uczyć a następnie zasubskrybować codzienną wysyłkę nowych słówek. Tym samym będziesz otrzymywać na maila dwa słówka dziennie wraz z przykładem jak ich użyć. Dodatkowo po zalogowaniu się na komputerze masz możliwość interaktywnej zabawy, dzięki której poznasz gramatykę, słownictwo itp. 

Powyższe aplikacje skupiają się na poznawaniu słówek, co naszym zdaniem jest kluczowe w nauce nowego języka. Gramatykę oraz inne części składowe języka warto poznawać podczas codziennych rozmów lub konwersacji z native speakerem, ponieważ masz pewność, że używasz poprawnych gramatycznie form. 

Aplikacja do nauki słówek – niemiecki

W tym przypadku niezastąpiona będzie aplikacja Lerni. Interaktywna aplikacja pozwoli Ci na naukę słówek na różnym poziomie zaawansowania. Jeśli więc startujesz z poziomu zerowej znajomości języka w szybki i wygodny sposób możesz poznać przydatne zwrot i słowa, które przydadzą Ci się do budowania zdań podczas rozmowy z native speakerem lub nowymi znajomymi z Niemiec. W Lerni oprócz nauki słówek przez wkuwanie listy wyrazów podanych dla konkretnego zagadnienia masz możliwość nauki przez zabawę – najbardziej miarodajna forma nauki według wielu specjalistów. 

W ramach jednej lekcji uczysz się słówek przez powtórki: raz wpisujesz słowo, które słyszysz, innym razem wpisujesz tłumaczenie z polskiego na niemiecki albo odwrotnie. Świetnym rozwiązaniem jest też oglądanie filmów tematycznych, gdzie pojawiają się słowa poznane na wcześniejszym etapie. W pełni interaktywna platforma, z której możesz korzystać zarówno przez przeglądarkę, jak i pobierając aplikację na telefon. 

Ranking aplikacji do nauki niemieckiego

Najlepiej ocenianie aplikacje do nauki niemieckiego to:

  • Babel – to aplikacja, z której możesz uczyć się niemieckiego i angielskiego. Narzędzie oparte jest to codzienne, krótkie powtórki. Pamiętaj jednak, że mózg najlepiej zapamiętuje, kiedy regularnie powtarzasz materiał i używasz słów w praktyce. Dlatego nie odłącznym elementem korzystania z aplikacji powinno być jej połączenia z okazjami do mówienia na co dzień. 
  • Modly – przy użyciu tej aplikacji możesz uczyć się niemieckiego oraz wielu innych języków. Jako aplikacja do nauki niemieckiego może być jednak świetnym wyjściem dla osób, które chcą zakupić jedną usługę i tylko z niej korzystać. Takie możliwości daje Modly. Kupując jednorazową subskrypcję, zakupujesz dostęp na całe życie. Aplikacja daje również możliwość kupna miesięcznej subskrypcji na miesiąc. 
  • Anki – to nowoczesne narzędzie bazujące na fiszkach, które każdy użytkownik może tworzyć sam. Aplikacja jest pomocna w nauce słownictwa. Można ją pobrać na telefony z Androidem i iOS. 

Fajne aplikacje do nauki niemieckiego

Najciekawsza nauka, to nauka przez zabawę zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Aplikacje do nauki niemieckiego oparte o tę metodę są niezwykle popularne, ponieważ uczniowie widzą efekty. Znasz takie polskie gry, jak 5 sekund albo Czółko? Pomyślałeś kiedyś, że są również niemieckie odpowiedniki takich gier? To również może być świetny sposób na naukę języka. Wspominaliśmy Ci już o aplikacji InterNations – zaloguj się tam, zorganizuj grupę pasjonatów gier towarzyskich, którzy – podobnie jak Ty – chcą doszkalać niemiecki. Spotykajcie się regularnie, wyszukujcie nowych gier i trenujcie słownictwo. 

W Niemczech popularnymi grami towarzyskimi dostępnymi w internecie są:

  • Wer bin ich? – idealna gra, dla osób które lubią dobrą zabawę w gronie przyjaciół. Gra polega na tym, że przeciwnik wymyśla jaką jesteś postacią, przykleja Ci na czole kartkę z nazwą tej osoby lub rzeczy, a Ty przez zadawanie pytań reszcie grupy musisz zgadnąć, kim jesteś.
  • Blickduell vs 24 – kto pierwszy się śmieje, przegrywa: pojedynek spojrzeń działa również cyfrowo. Możesz określić, ilu z was musi zachować powagę, a ilu innych opowiada sprośne dowcipy lub anegdoty, aby w międzyczasie się uśmiechnąć. Jeśli to dla ciebie zbyt banalne, możesz zmienić zasady na 24. W grze otrzymujesz cztery liczby od 1 do 9, z których musisz wykonać obliczenia, które prowadzą do wyniku 24. Więc jeśli otrzymasz na przykład 1, 3, 4, 8, rozwiązaniem może być: 4 × ( 8 − 3 + 1 ) = 24. Liczby nie mogą być łączone jako cyfry, aby utworzyć większe liczby, więc 38 – 14 = 24 nie byłoby prawidłowym rozwiązaniem.
  • Skribbl.io – na stronie scribl.io możesz zagrać w niedzielnego malarza za darmo. Dostajesz kolejno trzy terminy, wybierasz jeden z nich i rysujesz go w określonym czasie. Pozostali zgadują wpisując tekst. Liczba liter nakłada się i z biegiem czasu ujawniają się szczegóły. Punkty zdobywa ten, kto zgadł – im szybciej, tym więcej. Po określonej liczbie rund wygrywa osoba z największą liczbą punktów Gra jest przeznaczona maksymalnie dla 12 graczy.

Polskie planszówki do nauki niemieckiego

W Polsce również zauważono potrzebę stworzenia gier planszowych do nauki języków obcych, w tym do nauki niemieckiego. Wśród nich znajdziesz gry, które uczą konkretnych umiejętności językowych, jak: gramatyka, słownictwo czy konstruowanie zdań. Gry godne polecenia, to na przykład:

  • Traumpaar Gewinnt! – świetna zabawa dla partnerów. To niemieckojęzyczna wersja znanej w Polsce planszówki z ilustracjami Andrzeja Mleczko – Gierki małżeńskie. Gra polega na tym, aby odpowiadać na pytania w stylu: „Jaka jest jej ulubiona potrawa”, jeśli jemu uda się zgadnąć zdobywa punkt i odwrotnie. Na koniec gry należy zsumować liczbę punktów. Osoba, która zgromadziła ich najwięcej może wybrać nagrodę, np. „Dzisiaj zmywa on”. 
  • Bilder-Bingo – to gra przeznaczona typowo do nauki języka. Będzie odpowiednia dla osób, które posługują się niemieckim na poziomie już od A1. Gra bazuje na nauce słownictwa i tworzeniu zdań.
  • Bau den Satz! – gra pomaga w nauce odmian czasowników w różnych trybach i czasach oraz używania ich w zdaniach. Gra oparta jest o historię wyprawy do dżungli. Jest przeznaczona dla osób o poziomie A2-B1.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.