Filmy do nauki niemieckiego na Netflix i HBO

Nauka języka niemieckiego nie musi się sprowadzać jedynie do siedzenia w książkach. Świetnym uzupełnieniem metod tradycyjnych są niemieckie filmy do oglądania na Netflix i HBO, które pomogą podszlifować język niemiecki. Okazuje się bowiem, że równie ważne jest osłuchanie się z językiem, co niestety zwykle się zaniedbuje. Pomogą w tym jednak niemieckie filmy na Netflix i HBO, których listę zamieszczamy poniżej!

Czy warto oglądać seriale do nauki niemieckiego?

Mimo iż oglądanie filmów po niemiecku nie zastąpi nauki, stanowi ono jednak jej ciekawe uzupełnienie. Z pewnością pomoże to osłuchać się z językiem oraz jego prawidłowościami. Pomoże rozeznać się w składni, gramatyce oraz poprawnej wymowie słów i wyrażeń, które mogą okazać się przydatne w życiu codziennym. Dlatego też warto w domu połączyć przyjemne z pożytecznym i zamiast filmu z lektorem lub dubbingiem włączyć dobry, niemiecki film z napisami. Gdzie taki można znaleźć? Na portalach streamingowych typu Netflix lub HBO. Bardzo często można tam znaleźć seriale do nauki niemieckiego, które pozytywnie wpłyną na Twoje umiejętności językowe. Dlatego też przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych filmów niemieckojęzycznych – zapoznaj się z ni, a nie pożałujesz!

Najlepsze niemieckie seriale do nauki języka niemieckiego

W Internecie nie brak filmów w języku niemieckim, które mogą pomóc w nauce. Z pewnością jednak nie każdy Cię zainteresuje… Dlatego też przygotowaliśmy nasze top 8 najlepszych filmów po niemiecku. W zestawieniu znalazły się m.in.:

  1. Er is wieder da;
  2. Berlin calling;
  3. Männerherzen;
  4. Honig im Kopf;
  5. Traumfrauen;
  6. What a man;
  7. Willkommen in Deutschland;
  8. Oh Boy.

Niektóre propozycje z naszej listy mają anglojęzyczne nazwy tytułów. Gwarantujemy jednak, że są to produkcje niemieckojęzyczne. W dodatku jedne z najlepszych, które się pojawiły w ostatnich latach.

Niemieckie filmy na Netflixie i HBO – co oglądać?

Jakie filmy po niemiecku polecamy do nauki? Przede wszystkim to, co nasi zachodni sąsiedzi sami lubią oglądać. Wśród nich pojawiły się zarówno lekkie komedie romantyczne, jak i bardziej ambitne produkcje.

1. Er ist wieder da

To przezabawna komedia, która opowiada o przebudzeniu się Adolfa Hitlera po 70. latach w jednym ze swoich bunkrów w Berlinie.  Całkowicie zdrowy mężczyzna próbuje odnaleźć się w nowej, otaczającej go rzeczywistości. Zdezorientowany na początku Hitler trafia do kiosku, w którym de facto rozpoczyna się jego kariera komika. Właśnie stamtąd dzięki pomocy jednego z pracowników stacji TV  trafia on do programu emitowanego na całe Niemcy. Niestety jednak przewrotowe poglądy Adofla oraz jego zachowanie spotykają się z oburzeniem fanów programu. Ta niezwykła komedia powstała na podstawie książki, która w Niemczech okazała się ogromnym bestsellerem.

2. Berlin calling

Film „Berlin calling” to historia młodego i utalentowanego DJ–a z Berlina, który zatraca się w świecie klubów i używek. Wszystko zaczyna się od tego, że DJ Ickarus (w tej roli słynny niemiecki DJ Paul Kalkbrenner), wyrusza w trasę koncertową po największych klubach muzycznych. Niestety jednak pewnego dnia muzyk bierze zbyt dużą dawkę narkotyków, przez co ląduje na oddziale psychiatrycznym. Jest to piękny i wzruszający film o walce młodego człowieka z wyniszczającym uzależnieniem. Na uwagę zasługują także łatwe i krótki dialogi oraz wspaniała ścieżka muzyczna. Co więcej, w filmie pokazano wiele autentycznych miejsc w Berlinie, w tym kultowy Bar 25.

3. Männerherzen

Ta zabawna komedia opowiada o pięciu mężczyznach, którzy poszukają prawdziwej miłości. Wydawać, by się mogło, że ci mieszkający w Berlinie panowie już dawno stracili nadzieję na miłość – Günther bezskutecznie umawia się na randki w Internecie, Jerome przechodzi poważny miłosny zawód, Roland jest nieszczęśliwy w swoim małżeństwie, Nikolas lada dzień ma stanąć na ślubnym kobiercu, a Bruce poświęca się karierze muzycznej. Co więcej, film ten ściągnął do kin miliony ludzi, w związku z czym doczekał się on już drugiej części.

4. Honig im Kopf

Dramat „Honig im Kopf” powstał pod okiem utalentowanego reżysera, a zarazem aktora Tila Schweigera. Jest to lekka i wzruszająca opowieść o tym, co w życiu każdego z nas jest najważniejsze – miłości i przemijaniu. „Honig im Kopf” to historia emerytowanego weterynarza, który zmaga się z chorobą Alzheimera. Stan jego zdrowia pogarsza się po pogrzebie, kiedy zaczyna mu doskwierać również i samotność. Mężczyzna przeprowadza się więc do domu swojego syna, w którym daleko od rodzinnej sielanki. Starszy mężczyzna postanawia więc sam wybrać się na wycieczkę do Wenecji… Wkrótce później w podróż wyrusza także rodzina, która poszukuje zaginionego dziadka. Jest to niezwykle wzruszający film, który niesie ze sobą niejedno przesłanie. Nic więc dziwnego, że jest to jeden z ośmiu niemieckich  filmów, które dotychczas zostały nominowane do Oscara za najlepszy film obcojęzyczny.

5. Traumfrauen

Akcja filmu toczy się we współczesnym Berlinie, a jego scenariusz opowiada o losach kilku przyjaciółek, które uważają, że nie mają szczęścia do mężczyzn. Leni zostaje zdradzona przez swojego chłopaka, Vivienne ma złamane serce, a Hannah wiecznie trafia na tych niewłaściwych. Pewnego wieczora panie postanawiają więc wyjść razem do klubu i właśnie tej samej nocy, każda z nich kogoś poznaje. Czy los się do nich uśmiechnie? „Traumfrauen” to niemiecka komedia, która powstała pod okiem Aniki Decker. Jest to również jeden z najlepszych, niemieckich filmów 2015 roku – nic więc dziwnego, że ściągnął on do kin aż 1,7 widzów. 

6. What a man

Kolejne miejsce na naszej liście stanowi film „What a man” , w którym główną rolę gra jeden z najpopularniejszych niemieckich aktorów – Matthias Schweighöfer. Film „What a man” to historia młodego mężczyzny, który właśnie mierzy się z traumą po zakończeniu długoletniego związku. Z kolei Alex, 30-letni nauczyciel odkrywa, że jego ukochana zdradza go z sąsiadem… Ta przewrotna komedia spotkała się z ogromnym uznaniem widzów oraz krytyków filmowych. Co więcej, ten niemiecki film świetnie sprawdzi się do nauki języka. Nie zabraknie w nim wiele przydatnego słownictwa.

7. Willkommen in Deutschland

Film „Witajcie w Niemczech” to niezwykła opowieść, która przedstawia losy wielopokoleniowej, tureckiej rodziny imigrantów. Pomimo więzów krwi, jakie ich łączą, każda z tych generacji mierzyła się z innymi problemami. Najmłodsza generacja – urodzona na terenie Niemiec całkowicie utożsamia się z tym krajem. Tymczasem dziadkowie zawsze będą tęskni do swoich korzeni. Mimo wielu konfliktów rodzina próbuje trzymać się razem. Film przypadnie do gustu zarówno koneserom kina zachodniego, jak i tego wschodnioeuropejskiego. Doskonale również sprawdzi się w przypadku osób na poziomie językowym A2-B1.

8. Oh Boy

Nakręcony w 2012 r. niemiecki film „Oh Boy” jest znany również pod angielskim tytułem „A Coffee in Berlin”. Nagrodzony Niemiecką Nagrodą Filmową oraz wieloma innymi nagrodami jest to tak naprawdę czarno-biały i niskobudżetowy film autorstwa Jana-Olego Gerstera. Film opowiada historię sympatycznego Niko, który lubi życie na krawędzi. Nie stroni od spożycia alkoholu, jazdy pod wpływem oraz wieloma innymi wykroczeniami. Gdzieś po drodze się gubi i rzuca studia prawnicze. Co więcej, film przepełniony jest berlińskimi absurdami, a jednocześnie w ironiczny i bardzo subtelny sposób porusza tematykę tego, z jakimi problemami zmagają się młodzi ludzie. Z pewnością więc przypadnie on do gustu każdemu, kto lubi filmy obyczajowe.

Jak oglądać niemieckie filmy do nauki niemieckiego?

Niemieckie filmy do nauki języka można znaleźć na stronach streamingowych, takich jak Netflix, czy HBO. Co jakiś czas portale te udostępniają swoim użytkownikom filmy niemieckojęzyczne. Znacznie więcej filmów w tym języku można znaleźć na niemieckiej wersji strony Netflixa.  W tym celu warto skorzystać z usługi VPN, która umożliwi oglądanie produkcji, które są dostępne na terenie Niemiec. Znajd a się tam nie tylko niemieckie filmy, ale i produkcje hollywoodzkie, które można obejrzeć z niemieckim lektorem.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.