Podcasty po niemiecku – jakie najlepsze?

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Przywykliśmy sądzić, że jedynym językiem, którego warto jest się nauczyć jest język angielski. Nic bardziej mylnego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że aż 125 mln ludzi porozumiewa się przy pomocy języka niemieckiego, co plasuje go na pierwszym miejscu wśród języków, którymi posługują się obywatele Unii Europejskiej. W aż siedmiu krajach należących do Unii niemiecki jest językiem urzędowym. Mówimy tutaj o państwach takich jak: Niemcy, Lichtenstein, Austria, Belgia, Szwajcaria, Luksemburg oraz Włochy (region Trydent – Górna Adyga).

Język niemiecki jest też językiem nauki – wielu znanych i cenionych pisarzy, filozofów oraz poetów tworzy swoje dzieła właśnie po niemiecku. Każdy, kto kiedykolwiek miał okazję zapoznawać się z dziełami w ich oryginalnym języku doskonale zdaje sobie sprawę, że odbiera się je inaczej niż ich przekłady. Warto również wspomnieć o tym, że wielu studentów decyduje się na kontynuowanie swojej nauki właśnie na niemieckich uniwersytetach. Ma na to wpływ wysoki poziom kształcenia, który posiadają tamtejsze instytucje.  

Pamiętajmy również o walorach niemieckiej gospodarki – znajomość języka niemieckiego znacznie zwiększa szansę na otrzymanie dobrej pracy, a tej w Niemczech nie brakuje także dla obcokrajowców. 

Jak efektywnie uczyć się języka niemieckiego? 

Nauka języka (nieistotne jest jakiego) przynosi najlepsze efekty wówczas, gdy całkowicie się w nim zanurzamy. Aby dobrze i szybko nauczyć się niemieckiego należy otaczać się nim na co dzień. W tym celu warto jest oglądać filmy oraz seriale niemieckojęzyczne w oryginalnej wersji językowej, czytać książki po niemiecku oraz słychać muzyki i podcastów w języku niemieckim. Zatrzymamy się na dłużej właśnie przy ostatniej z wymienionych opcji, gdyż okazuje się, że chociaż słuchanie podcastów cieszy się coraz większą popularnością to nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak efektywną formą nauki języka mogą się one okazać. 

Podcasty po niemiecku – co to jest? 

Podcasty stanowią wariację na temat audycji radiowych oraz słuchowisk. W skrócie – są to publikację audio, w której jedna lub kilka osób wypowiada się na jakiś temat. Niejednokrotnie podcasty przybierają formę wywiadu, czasami dołączane są do nich także filmy wideo, które dodatkowo wzbogacają treść. Tematyka podcastów jest wielce zróżnicowana i obejmuje wiele dziedzin – również językową. Nie powinno nikogo dziwić zatem, że z łatwością można odnaleźć w Internecie podcasty, które prowadzone są w języku niemieckim. Zadaniem części z nich jest nauka tegoż języka, część zaś jest prowadzona w języku niemieckim i nie ma na celu jako takiej nauki języka, ale oczywistym jest to, że również z takich audycji można nauczyć się niemieckiego. Gdzie należy szukać podcastów? Są one dostępne na większości platform streamingowych. 

Podcasty po niemiecku – dlaczego warto ich słuchać? 

Tak jak zostało wspomniane już wcześniej – najefektywniej uczymy się języka w momencie, gdy całkowicie w niego „wnikamy”. Codzienne obcowanie z niemieckim może zatem znacząco ułatwić nam jego przyswajanie. Jedną z najwygodniejszych form nauki języka niemieckiego, która nie wymaga kilkugodzinnego siedzenia nad książkami albo wpatrywania się w ekran komputera, telefonu albo telewizora jest słuchanie podcastów. Co najważniejsze, możemy to robić w każdym miejscu i o każdej porze – czy to jadąc komunikacją miejską, czy gotując obiad. Nauka nie ogranicza zatem wykonywania przez nas codziennych obowiązków, gdyż przyswajanie nowych informacji można bez problemu połączyć z wykonywaniem jeszcze jakiejś czynności. 

Podcasty po niemiecku dla początkujących

Osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z nauką języka niemieckiego rekomenduje się podcasty, których celem jest właśnie nauka niemieckiego. Dzięki takim audycjom możemy zapoznać się z podstawowym słownictwem i krok po kroku zgłębiać tajniki języka niemieckiego. Dla niektórych osób rzucenie się na przysłowiową „głęboką wodę” okazuje się być demotywujące, dlatego warto jest zacząć od łatwych w odbiorze podcastów, które nie zasypią nas od razu trudnymi, specjalistycznymi słówkami. Wśród podcastów, które polecane są początkującym znajdują się: 

 • Slow German mit Annik Rubens – jak sama nazwa wskazuje, podcast ten stanowi powolne wprowadzenie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką języka niemieckiego. Składa się z krótkich odcinków, w których poruszane są różnorodne tematy. 
 • Wieso nicht? Deutsch lernen – seria podcastów, której tematyka oscyluje wokół sytuacji z życia codziennego, mogących spotkać każdego z nas – począwszy od wizyty u lekarza, a na wizycie w supermarkecie skończywszy. 
 • Pukka German – podcast ze słówkami pochodzącymi „z ulicy”, czyli tymi wykorzystywanymi w życiu codziennym. W podcastach z tej serii można znaleźć wiele ciekawych słówek, zwrotów oraz żartów. 
 • So ist Berlin – seria podcastów, w której słuchacze stają się podróżnikami po Berlinie. 

Podcasty po niemiecku dla średnio zaawansowanych 

Po opanowaniu podstaw języka niemieckiego warto jest sięgnąć po podcasty, które nie skupiają się tylko i wyłącznie na nauczaniu języka. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie rezygnować z audycji o charakterze dydaktycznych – wówczas można wybrać podcasty przeznaczone dla osób średnio zaawansowanych. Wśród podcastów, które są rekomendowane osobom ze znajomością niemieckiego na średnim poziomie znajdują się: 

 • Deutsch mit Schmidt – każdy odcinek podcastu jest podobnie zbudowany: podawane są słówka, ich znaczenia oraz definicje a następnie konteksty, w których dany wyraz może zostać użyty.
 • Schlaflos in München – warty uwagi podcast, który poświęcony jest recenzjom książek i filmów oraz wywiadom z bardzo ciekawymi i inspirującymi osobami. 
 • Top-Thema – w podcastach poruszane są kontrowersyjne tematy społeczne, które w danej chwili są „na czasie”. 
 • Wort der Woche – bardzo krótkie audycje, których przedmiotem jest jedno konkretne słowo w języku niemieckim, dzięki czemu niezwykle łatwo jest je zapamiętać. 
 • Deutsch perfekt podcast – audycje, w których wysłuchać można ciekawostek o niemieckojęzycznych krajach. W podcaście poruszane są także zagadnienia gramatyczne. 
 • Warum nicht? – czyli seria podcastów, której tytuł przetłumaczyć możemy jako „Dlaczego nie?”. Audycje koncentrują się na pewnym studencie dziennikarstwa, który pracuje jako portier w jednym z hoteli w Niemczech. Przeprowadza on rozmowy z różnymi osobami, dzięki czemu tematyka podcastu jest bardzo zróżnicowana. W audycji poruszane są także zagadnienia gramatyczne. 
 • Langsam gesprochene Nachrichten – są to podcasty, w których treść stanowią skondensowane niemieckie wiadomości z danego dnia. W audycjach poruszane są zatem tematy polityczne i społeczne, przez co podcast ten jest swoistą skarbnicą specjalistycznych form gramatycznych, których Niemcy nie używają na co dzień. 

Podcasty po niemiecku dla zaawansowanych

Dla osób biegle posługujących się językiem niemieckim rekomendowane są podcasty, które nie skupiają się na aspektach dydaktycznych, lecz są po prostu „zwykłymi” audycjami przeznaczonymi dla osób niemieckojęzycznych. Wśród podcastów szczególnie polecanych dla osób, które mogą pochwalić się znajomością niemieckiego na poziomie zaawansowanym znajdują się: 

 • Elementarfragen – każdy odcinek podcastu poświęcony jest innemu zagadnieniu, na którego temat wypowiada się specjalista z danej dziedziny. Nie dość zatem, że słuchając tych audycji można zwiększyć swój poziom znajomości języka niemieckiego, to jeszcze poszerzyć swoją wiedzę na wielu polach tematycznych. 
 • Podcast.de – stanowi on zbiór podcastów pochodzących z niemieckich audycji radiowych oraz stacji telewizyjnych. Podcasty poruszają zagadnienia z wielu dziedzin, dlatego każdy znajdzie tutaj coś, co będzie wpisywało się w jego zainteresowania. 
 • Unternehmer Podcast – jest to podcast przeznaczony dla konkretnej grupy odbiorców – przedsiębiorców. Z uwagi na to, że język niemiecki często jest obecny w świecie biznesu, audycja ta może zaciekawić wiele osób, które uczą się języka niemieckiego właśnie ze względów zawodowych.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.