Najlepsze kanały na YouTube do nauki niemieckiego

Internet na przestrzeni lat stał się wynalazkiem, który zdecydowanie zdominował świat. W większości przypadkach to właśnie internet jest źródłem wiedzy i pełni funkcję edukacyjną dla głodnych wiedzy użytkowników. W sieci istnieje wiele stron internetowych lub portali, które w prosty sposób umożliwiają dostęp do tysięcy materiałów. Są one udostępniane przez specjalistów, bądź nauczycieli na całym świecie. Z tego względu nie brakuje osób, które pragną nauczyć się pożądanego języka od zera lub go doszkalać. Jednym z najpopularniejszych języków podczas edukacji, na który decydują się użytkownicy jest Niemiecki. Jednak wielu  chcących rozwijać umiejętności językowe nie ma bladego pojęcia, skąd czerpać wiedzę i rozwój w korzystny dla nich sposób. Jedną z propozycji jest serwis internetowy Youtube. Jakie natomiast kanały są najlepsze do nauki języka Niemieckiego? W tym artykule przyjrzymy się temu bliżej. 

Easy German 

Easy German prowadzi drużyna, składająca się z 4 osób. Na swoim koncie zebrali 1,33 miliona obserwujących, co czyni ich jednym z największych twórców na platformie YouTube, opierających się na nauce Języka Niemieckiego. Profil jest nieustannie prowadzony od roku 2015. Daje to razem ponad 6 lat doświadczenia. Materiały są tworzone, kręcone i montowane w sposób profesjonalny. Jak twierdzą Cari i Janusz, którzy odgrywają rolę prowadzących, są projektem video non-profit. Ich celem jest wsparcie ludzi w nauce języka Niemieckiego na całym świecie. Jak twierdzi zespół Easy German, pomaga nauczać poprzez uliczne wywiady, przeprowadzane ankiet i eksponowanie kultury ulicznej. Wywiady są prowadzone w języku lokalnym, czyli Niemieckim. Posiadają napisy w języku oryginalnym, a pod nimi są umieszczone również w języku Angielskim.

Oglądając udostępniane materiały wideo, można odnieść wrażenie, że nie jesteśmy na stereotypowej i sztywnej lekcji, a pośród swobodnej rozmowy z wymianą poglądów i doświadczeń. Dzieje się tak za sprawą kręcenia filmów na ulicach miasta Berlin lub innych miejscach kraju, wśród różnorodnych osobowości. Taki zabieg jest celowy, gdyż zamysłem kanału nie jest tylko porozumienie się na ulicy, ale również wśród znajomych lub nowo poznanych osób. Kanał easy German oferują żywą dyskusję na wiele przyziemnych tematów, jak również globalnych problemów i nowinek. kanał jest dostosowany do nauki od podstaw, lecz z czasem również i pomaga utrwalić temat bardziej zaawansowanym. Nowe materiały w formie video, można uświadczyć w każdą środę i niedzielę o godzinie 7pm, czasu Niemieckiego.

Learn German

Kolejnym najpopularniejszym kanałem na platformie youtube, jest Learn German. Osiągnął on liczbę miliona aktywnych użytkowników. Przeznaczony jest dla najmłodszych, jak i starszych odbiorców. Misją twórcy jest, aby użytkownicy mogli tutaj znaleźć swoje zaciszne, spokojne miejsce do nauki, gdzie mogą poczuć się swobodnie. Dodatkowo celem profilu jest udostępnianie materiałów za darmo, które również możemy dostać na płatnych lekcjach, oraz których możemy uczyć się w domu. Dzięki temu użytkownicy oszczędzają wiele pieniędzy. 

Czas trwania materiałów jest ekstremalnie szybki, dzięki czemu przyswajamy wiedzę błyskawicznie, więcej zapamiętujemy i wynosimy z lekcji. Będąc na kanale można zacząć naukę na różnym poziomie. Do nich należą:

  • początkujący na poziomie A1 i A2,
  • średniozaawansowany na poziomie B1 i B2,
  • zaawansowany na poziomie C1 i C2.

O czym warto wspomnieć, to umieszczone na kanale nieszablonowe wyzwania, które pomogą pogłębiać wiedzę w zakresie umiejętności językowych. 

Lingoni German 

Kanał ten jest prowadzony skrupulatnie od 2013 roku, niosąc duży bagaż doświadczeń. Zebrał na swoim koncie dużą liczbę 741 tysięcy subskrybcji, co utwierdza go w przekazywaniu informacji na wysokim poziomie. Spokojne usposobienie i nieskomplikowany przekaz treści, powoduje komfort z nauki. Na Kanale Lingoni German dostajemy kontent, dostarczany przez zespół Native Speakerów, czyli osób, dla których język Niemiecki jest ojczystym. Kanał jest oparty o zabawne i przydatne lekcje Niemieckiego na poziomach od A1-B2. 

Twórcy nauczają komunikacji, poprzez przedstawianie różnych sytuacji. Są one dopasowane do pracy, życia w rodzinie lub podróży. W tym miejscu posiadamy okazję do ćwiczeń rozumienia ze słuchu, powtórzenia podstaw gramatyki lub budowania słownictwa. Specjaliści uzupełniają materiały arkuszami ćwiczeń i przydatnymi fiszkami.

Learn German with GermanPod101.com

Czas na kolejny kanał, który  zdecydowanie jest wart naszej uwagi.Jak twierdzą właściciele, oferują naukę języka Niemieckiego w prosty, szybki i najbardziej radosny sposób. Zapewniają, że po spędzeniu kilku minut na kanale, zaczniemy już mówić po Niemiecku, co jest dużą obietnicą. Jak można zaobserwować, masa użytkowników zaufała temu kanałowi, gdyż dotychczas twórcy osiągnęli próg 670 tysięcy subskrybentów. GermanPod101.com jest stroną internetową, która ma pomóc w nauce czytania, pisania i słuchania języka Niemieckiego. Decydując się na tego twórcę, przygotujemy się do mówienia w danym języku od pierwszej lekcji. Założeniem kanału jest również nauka poprzez zabawę wraz z innymi słuchaczami. Podejściem, które bardzo wyróżnia kanał na tle innych są transmisje na żywo, trwające przez 24 godziny na dobę. Takie rozwiązanie jest przydatne, gdyż możemy się uczyć na żywo z innymi o każdej porze dnia lub nocy, nie zaniedbując tym samym swoich obowiązków. W skład transmisji wchodzą takie zagadnienia, jak:

  • Niemiecki dostosowany do codziennych konwersacji,
  • Słuchanie Niemieckiego w praktyce,
  • Niemieckie słowa i wyrażenia, używane na co dzień.

Treści kanału GermanPod101.com posiadają prostą metodykę przyswajania wiedzy oraz zapewniają ćwiczenia, które pomogą utrwalić wyuczony przez nas materiał. Ponadto kanał jest prowadzony przez prawdziwych, wykwalifikowanych nauczycieli. 

Get Germanized 

Na liście nie mogło zabraknąć Get Germanized. Kanał jest prowadzony w pojedynkę przez Pana Dominika, mieszkającego na co dzień w Niemczech. Jak sam twierdzi twórca, jego kanał zalicza się do najstarszego na Youtube, w dziedzinie nauczania j.Niemieckiego. Liczy on 13 lat, podczas których zgromadził on 439 tysięcy stałych słuchaczy. Przyswajanie języka opiera na własnym toku nauczania, który opracował na własnym doświadczeniu i trudnych zmaganiach podczas procesu nauki j.Niemieckiego. Jego planem jest wykorzystanie indywidualnego podejścia, który jak twierdzi, jest łatwiejszy. Dominik odkrył swój sposób, dzięki któremu można osiągnąć sukces w mgnieniu oka i chętnie się nim dzieli na własnym kanale. Twórca przełamuje stereotypy w zabawny sposób. Właściciel kanału specjalizuje się w treściach w zakresie od początkujących do specjalistycznych lekcji języka. Pragnie wywołać ciekawość i popycha odbiorcę do chęci własnego samodoskonalenia. 

Bardzo charakterystyczne dla Get Germanized jest tworzenie materiałów video o tradycjach i kulturze Niemiec, dzięki czemu można poczuć tamtejszy klimat. Podczas nagrywania opowiada ciekawostki i anegdotki związane z danym krajem. Oprócz tego nagrywa porównania kulturowe oraz filmy z eksploracji i podróży po Niemczech. Jak sam twierdzi, szerzy zrozumienie, współczucie i zabawę, co pozwoli wielu osobom się z nim utożsamić. Treści są udostępniane w każdą Sobotę. 

Zalety Kanałów na platformie Youtube

Omawiane powyżej kanały posiadają wiele zalet. W tym przypadku decydujemy się nie tylko na darmowe materiały, które również niewątpliwie możemy dostać podczas udziału w wielu płatnych kursach, ale przy tym oszczędzamy mnóstwo wolnego czasu. Materiały można przyswajać w swoim czasie i odpowiednich dla nas momentach. Przykładem mogą być przerwy lub okienko szkolne, podczas których można przypominać materiał, przed ważnym egzaminem. Inną zaletą jest fakt, iż posiadamy nieograniczony dostęp do skupiska wiedzy. Warto wspomnieć, że Youtube posiada funkcję, która umożliwia nam przyspieszenie video, dzięki czemu skrócimy czas lekcji lub przyspieszymy narrację. Dzięki temu można przyswoić więcej materiału w krótszym czasie.

Podsumowanie

Wspomniani twórcy w artykule są najlepszymi odpowiednikami nieskończonej kopalni wiedzy i przebytego doświadczenia w zakresie nauki j.Niemieckiego. Wybór zależy jednak do każdego z osobna. Nie zmienia to faktu, że z pewnością można zaufać tym kanałom i przy nich czerpać przyjemność z nauki, która na pewno zaowocuje w przyszłości.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.