Seriale do nauki niemieckiego (Netflix i HBO)

Nauka języka obcego to nie tylko siedzenia przy książkach i zapamiętywanie nowych słów. Kluczem do opanowania zdolności językowych jest również osłuchanie się z językiem, dzięki czemu łatwiej będzie się komunikować. Dlatego też przydatne okazują się niemieckie seriale na Netflixie i HBO, z których pomocą można podszlifować swoje umiejętności językowe. Poniżej zamieszczamy listę najpopularniejszych seriali, które warto obejrzeć.

Czy warto oglądać seriale do nauki niemieckiego?

Zacznijmy od tego, że żadna metoda nauki nie jest zła – są jednak te lepsze i te gorsze. Nauka niemieckiego z seriali na Netflixie jest natomiast doskonałym uzupełnieniem nauki z książek. Dlaczego? Po seriale do nauki niemieckiego sięga się z kilku względów. Po pierwsze, są one bardzo dobrym uzupełnieniem kursu językowego, na który spędza się zaledwie kilka godzin w tygodniu. Nie ulega wątpliwości,  że najskuteczniej języka obcego można się nauczyć, jeżeli ma się z nim do czynienia codziennie.

Doskonałą okazją ku temu jest obejrzenie jednego odcinka serialu po niemiecku dziennie. Dzięki temu nie tylko można się osłuchać z językiem, ale i poznać przydatne słówka i zwroty. Wiele z tych, które pochodzą z mowy potocznej, nie znajdziesz w podręcznikach do niemieckiego. Co więcej, ich akcja często jest osadzona w obecnej rzeczywistości, dzięki czemu można również poznać rzeczywistość, z jaką mierzą się ludzie za naszą zachodnią granicą. Dlatego też nie zwlekaj i zapoznaj się z listą najlepszych seriali po niemiecku, którą dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najlepsze niemieckie seriale do nauki języka niemieckiego

Zastanawiasz się, co oglądać na Netflixie, aby doszlifować nieco swój niemiecki? Na szczęście jest w czym wybierać! W ciągu ostatnich kilku lat na portalach streamingowych typu Netflix i HBO pojawiło się wiele niemieckich seriali, które zdobyły uznanie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Na naszej liście znalazły się m.in.:

  1. Dark;
  2. Freud;
  3. Criminal: Germany;
  4. Tribes of Europe – czyli „Plemiona Europy”;
  5. How to Sell Drugs Online (Fast) – czyli „Jak sprzedawać dragi w sieci (szybko)”;
  6. Zeit der Geheimnisse – znany również pod polską nazwą „Czas tajemnic”
  7. Dogs of Berlin – znane również jako ” Berlińskie psy”;
  8. Frauen, die Geschichte machten – czyli „Kobiety, które zmieniły świat”.

Jak również widać niektóre pozycje widnieją pod nazwą anglojęzyczną – mimo to w oryginalnej wersji językowej powstały one po niemiecku. Wszystkie pozycje można znaleźć na Netflix oraz HBO.

Niemieckie seriale na Netflixie i HBO – co oglądać?

Na liście polecanych przez nas seriali niemieckojęzycznych znalazły się produkcje, które powinny zainteresować każdego – zarówno fanów fantastyki, seriali grozy, jak i kina akcji. Nie zabrakło również komedii w stylu sitcom oraz niemieckich seriali historyczno–dokumntalnych.

1. Dark

To produkcja, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten często nazywany niemiecką wersją „Stranger Things” serial odniósł bowiem sukces nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nic więc dziwnego, że doczekał się aż 3 sezonów. Co więcej, każdy z nich wciąga coraz bardziej – przedstawiając losy bohaterów zagmatwanych w pętle czasowe, które przecinają się raz na 33 lata. Tym samym w dziejące się w okolicy wydarzenia uwikłało się już kilka pokoleń. Serial Dark to prawdziwy majstersztyk – zarówno pod względem scenariusza, jak i realizacji. Gwiazdorska obsada i mistrzowska charakteryzacja są tego dopełnieniem.

2. Freud

To wciągający serial z 2020 r., który przenosi nas do świata nauki i okultyzmu. Akcja serialu toczy się w  XIX–wiecznym Wiedniu, a jego głównym bohaterem jest początkujący psychiatra Zygmunt Freud. Zmagający się z licznymi przeciwieństwami losu, a zwłaszcza środowiskiem naukowym, w jakim się obraca – za wszelką cenę postanawia dowieść, że hipnoza pacjenta jest możliwa. Pewnego dnia młody i ambitny doktor Freud przypadkiem pojawia się w miejscu zbrodni i od tamtej pory pomaga wiedeńskiej policji w rozwiązaniu największym zagadek kryminalnych, które targają miastem.

3. Criminal: Germany

To niemiecki, czteroodcinkowy serial detektywistyczny, który opowiada o losach detektyw Niny Hoss oraz detektywa Karla Shulza. Oboje starają się dociec prawdy i rozwiązać sprawę, nad którą pracują. Nie brak więc wielu wartkich zwrotów akcji, krwawych zbrodni, pościgów i ryzyka, z jakim na co dzień zmagają się w swojej pracy detektywi.

4. Tribes of Europe

Plemiona Europy to mroczna opowieść o losach trójki rodzeństwa, które walczy o przetrwanie w podzielonej konfliktem zbrojnym Europie. Serial ma postapokaliptyczny klimat i z pewnością dostarczy mocnych wrażeń. Akcja serialu toczy się w 2074 r. i przedstawia wydarzenia, które mają miejsce po tajemniczej globalnej katastrofie. To właśnie ona staje się przyczyną konfliktu, w którego wyniku wymierające plemiona zaczynają bratobójczą walkę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy Kiano, Liv i Elja zostają ze sobą rozdzieleni. Wtedy rodzeństwo zostaje zmuszone do odnalezienia się w nowej rzeczywistości oraz zbliżającej się wielkimi krokami zagładzie.

5. How to Sell Drugs Online

Serial „Jak sprzedawać dragi w sieci” to produkcja, która opowiada o dość fajtłapowatym nastolatku, który próbując zaimponować byłej dziewczynie – zaczyna sprzedawać narkotyki przez Internet. Z czasem mały interes przeradza się w ogromną machinę do robienia pieniędzy, a młody Max staje się jednym z największych dilerów w całej Europie. Co więcej, serial okazał się tak sporym hitem, że doczekał się już aż 3 sezonów.

6. Zeit der Geheimnisse

To miniserial z 2019 r., który opowiada o losach trzech kobiet. Pochodzące z zupełnie różnych pokoleń panie utraciły ze sobą więź i przechodzą emocjonalny kryzys. Pod wpływem impulsu postanawiają więc odbudować to, co zostało z łączących je więzi, zanim zniszczą je do samego końca. Serial we wzruszający sposób pokazuje, jak te trzy, zupełnie różne kobiety próbują odkryć, na czym polega relacja matki i córki.

7. Dogs of Berlin

„Berlińskie psy” to serial akcji, który został wyprodukowany przez twórców serialu „Dark”. Nie brakuje więc w nim zaskakujących zwrotów zdarzeń oraz wrażeń. Akcja serialu toczy się w Berlinie i opowiada o dwóch funkcjonariuszach, którzy prowadzą wspólnie śledztwo w sprawie morderstwa gwiazdy futbolu. Ponieważ zmarły był Turkiem, na listę podejrzanych trafiają m.in. niemieccy neonaziści,  arabska mafia, a nawet i tureccy nacjonaliści. Powoli jednak dwaj policjanci odkrywają prawdę.

8. Frauen, die Geschichte machten

W naszym zestawieniu nie zabrakło także serialu dokumentalnego. Tak więc bohaterkami poszczególnych epizodów stały się kobiety, które na zawsze wpisały się ho historii. Wśród nich znalazła się m.in. Kleopatra, Joanna D’Arc, królowa Luiza Pruska oraz Elżbieta I. Serial „Kobiety, które zmieniły świat” z pewnością przypadnie do gustu fanom historii.

Specjalne seriale do nauki niemieckiego

Na samym końcu warto również wspomnieć kilka słów o tym, że Niemcy od kilkunastu lat dbają o promocję swojego języka ród emigrantów, którzy zamieszkują ten kraj. Dlatego też, aby ułatwić naukę nieznającym języka obcokrajowcom, którzy już mieszkają na terenie Niemiec – w niemieckiej telewizji można znaleźć również seriale, które powstają specjalne dla nich. Co ciekawsze, w produkcji takich seriali biorą udział również ważne instytuty i jednostki naukowe. Przykładem tego jest m.in.  Instytut Goethego, który brał udział przy realizacji serialu „Erste Wege in Deutschland”. Opowiada on historię młodej dziewczyny, która trafia do Niemiec i dopiero uczy się języka. Dlatego tez widzom łatwiej jest zrozumieć mechanizmy działania języka niemieckiego – gramatykę, składnię itp. Na uwagę zasługują również wolne dialogi, które łatwo zrozumieć oraz codzienność sytuacji, które są przedstawione w serialu. Nie jest to również jedyna produkcja tego typu. Na niemieckim Netflixie można bowiem znaleźć produkcje takie jak „Deutsche Plus”, „Extr@ auf Deutsch”, „Jojo sucht das Glück” oraz wiele innych serialii, które pomogą w nauce języka niemieckiego.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.