Dlaczego warto uczyć się angielskiego? Poznaj 11 powodów

Znajomość języków obcych, a zwłaszcza języka angielskiego jest niebywałym atutem, ale też nieodzownym elementem życia zawodowego i prywatnego. Właśnie dlatego kładzie się w naszym kraju znaczny nacisk na kształcenie wielojęzyczne. Język angielski jest współcześnie najczęściej wykorzystywanym językiem obcym na całym świecie. Zna go nawet ok. 1,5 miliard ludzi z różnych kontynentów. Dlaczego warto postawić na naukę angielskiego w szkole językowej? Poznaj 11 argumentów przemawiających za tym, że język angielski jest prawdziwym must have!

1. Możesz uczyć się, jak i studiować w za granicą

Uczelnie o światowej renomie mają bardzo atrakcyjne programy anglojęzyczne, dedykowane specjalnie studentom z innych krajów. Aby móc podjąć naukę poza granicami polski, dobrze jest znać, chociażby jeden język obcy. Edukacja na zagranicznej uczelni jest nie tylko szansą na poznanie innej kultury, ciekawych miejsc czy ludzi, ale również drogą do osiągnięcia sukcesu. Prestiżowe studia za granicą gwarantują znalezienie wymarzonej pracy. Pozwalają też na dostęp do szerokiego zasobu wiedzy, która kształci człowieka.

2. Masz szanse wyjazdu na stałe za granicę

Nauka angielskiego w szkole językowej jest znacznym ułatwieniem dla osób, które planują przeprowadzkę do innego kraju czy też zagraniczne wakacje. Znajomość, chociażby podstaw języka sprawia, że łatwiej odnajdziesz się w zupełnie nowym środowisku. Znajdziesz pracę w danym kraju, poznasz nowych ludzi, czy też będziesz bez trudu odkrywać kulturę i zabytki wybranego miejsca.

3. Znajdziesz dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę

Pracodawcy nieustannie podnoszą swoje wymagania wobec przyszłych pracowników. Większość z nich oczekuje właśnie znajomości języka angielskiego. Aby znaleźć dobrze płatną pracę i móc liczyć na możliwość wspinania się po szczeblach kariery, jego znajomość jest konieczna. Płynne posługiwanie się tym językiem w mowie i piśmie pozwala na zajęcie w firmie wysokiego i odpowiedzialnego stanowiska. Pamiętaj o tym, że w dobie postępującej globalizacji, nawet niewielkie firmy zaczynają otwierać się na kraje zachodnie i prowadzić tam swoje interesy. Z tego względu pracownicy powinny znać angielski minimum w stopniu komunikatywnym.

Co ważne, tym językiem można posługiwać się właściwie wszędzie. Nowym rynkiem otwartym na współpracę z naszym krajem, są takie kraje jak Chiny, Indie, Japonia. Trudno jest jednak znaleźć pracowników znających tamtejsze języki, a jedyną drogą komunikacji z przedstawicielami firm z tych krajów jest właśnie angielski. Pracodawcy wymagają nie tylko posługiwania się tym językiem w mowie, ale również posiadania umiejętności pisania wiadomości elektronicznych i listów po angielsku.

4. Poznasz ciekawych ludzi i ich kulturę

Ciekawych ludzi możesz poznać właściwie wszędzie, do tego celu nie musisz nawet wyjeżdżać za granicę. Aby poznać obywatela innego kraju, wystarczy do tego jedynie odpowiednia aplikacja na telefon czy dostęp do Internetu. Poznawanie ciekawych ludzi jest we współczesnych czasach dużo łatwiejsze, aniżeli kiedyś. Sieć internetowa stwarza ogromne możliwości. Znanych jest wiele sposobów zawierania nowych znajomości, jak popularne serwisy społecznościowe, czaty czy różnego rodzaju komunikatory. Właśnie dlatego warto znać język angielski, aby móc swobodnie porozumiewać się z ludźmi z całego globu.

5. Poćwiczysz swój mózg

Nauka języka jest doskonałym ćwiczeniem dla mózgu. Przygodę z nim najlepiej rozpocząć już w dzieciństwie, aczkolwiek na naukę języka nigdy nie jest za późno. Szkoła językowa kieruje swoją ofertę dla wszystkich osób, które chcą szlifować swoje umiejętności komunikowania się w języku angielskim. Co ciekawe, naukowcy udowodnili, iż nauka obcych języków jest w stanie przeciwdziałać rozwojowi choroby Alzheimera. Z uwagi na to, naukę warto zacząć nawet na emeryturze.

6. Poszerzysz swoje horyzonty

Ucząc się języka angielskiego w szkole językowej, zaczniesz myśleć analitycznie. Dzieje się tak przez konstrukcje gramatyczne, które wymagają chwili zastanowienia się przed ich użyciem. Znając już wystarczająco język angielskim, nie myślisz w języku polskim, ale zaczynasz tworzyć zdania właśnie w języku angielskim. Wpływa to na sposób myślenia. Według naukowców, myśląc w języku obcym, angażowane są inne obszary mózgu, aniżeli w ojczystym języku.

7. Zrobisz zakupy na zagranicznych stronach internetowych

Zakupy przez Internet są normalnością dla wielu osób. Tą drogą można zakupić wszelkie niezbędne przedmioty w sposób szybki, wygodny i tani. Zagraniczne sklepy mają wiele rewelacyjnych okazji, dzięki którym można zakupić tańsze rzeczy, aniżeli w Polsce. Ponadto, sprzedawcy z innych krajów mogą mieć też w swojej ofercie towary, których nie w Polsce czy też są one trudno dostępne. Zamawianie z zagranicznych stron może okazać się problematyczne, zwłaszcza dla ludzi nieznających języka angielskiego. Dzięki nauce angielskiego w szkole językowej bez trudu odnajdziesz interesujący produkt i dokonasz udanego zakupu.

8. Uzyskasz dostęp do obszernej wiedzy

Wiele materiałów, a zwłaszcza tych naukowych można dostać tylko w języku angielskim. Badania, kursy, książki, artykuły, wywiady- można oczywiście przetłumaczyć samodzielnie, jednak może okazać się to dosyć trudne i czasochłonne. Statystyki podają, iż nawet ponad połowa wszystkich stron internetowych jest właśnie po angielsku. Znając język angielski, można oglądać, słuchać i czytać wiele treści.

9. Zrozumiesz dialogi w filmach oraz teksty ulubionych piosenek

W polskiej telewizji filmy obcojęzyczne zawsze mają lektora. Nie zawsze jednak tłumaczenie jest wystarczająco dobre. Często wypowiedzi mijają się z prawdą i gubiony jest ich sens. Wersja oryginalna jest świetnym sposobem na lepsze wczucie się w dane postacie i lepsze poznanie ich historii. Oprócz tego jest to doskonała okazja do zapoznania się z językiem angielskim, jak i bliższe poznanie kultury amerykańskiej lub angielskiej. Nauka angielskiego w szkole językowej sprawi też, że w końcu zrozumiesz teksty swoich ukochanych piosenek. Poznasz dokładnie to, o czym opowiadają.

Warto pamiętać, że nie każda książka, film czy serial ma już swoje tłumaczenie w języku polskim. Nowe pozycje mogą nawet przez dłuższy czas być dostępne jedynie po angielsku. Co ważne, produkcje mogą niekiedy tracić wartość poprzez tłumaczenie. Właśnie z tego względu najlepiej poznać je właśnie w wersji oryginalnej, w której nie zostaną pominięte czy źle przetłumaczone żarty, powiedzenia bądź anegdoty.

10. Zwiększysz swoją pewność siebie i pokonasz lęki

Bariera językowa jest sporym ograniczeniem i to w różnych sferach życia. Może ona pozbawić każdego radości z życia i zmniejszyć pewność siebie. Biegłość porozumiewania się pozwala odzyskać wiarę w swoje własne możliwości i stanowi początek tego, aby dążyć do realizacji innych celów i marzeń. Nauka języka obcego jest znakomitym rozwiązaniem dla wszystkich osób lubiących wyzwania. Biegłe porozumiewanie się w języku angielskim sprawi, że odczujesz większe poczucie własnej wartości, satysfakcję i niezależność. Po ukończeniu kursu języka angielskiego porozumiesz się z każdą napotkaną na swojej drodze osobą. Nie będziesz przejmować się barierą językową bez względu na to, gdzie się znajdziesz.

11. Poznasz lepiej swój własny język

Cytując Johanan Wolfganga von Goethea: ,,Ci, którzy nie wiedzą nic o językach obcych, nic nie wiedzą o ich własnym”.

Według badań, osoby znające języku obce mają też większą wiedzę na temat języków w ogóle. Z tego względu skuteczniej wykorzystują swój własny język. Jeżeli poznasz obce języki, będziesz w stanie lepiej zrozumieć język polski, a także poprawisz swoje ogólne umiejętności językowe.

Nauka języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach koniecznością. Bez jego znajomości spotkasz się z wieloma przeszkodami, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Posługiwanie się językiem obcym jest sposobem na wygodne poznawanie innych zakątków świata, nawiązywanie relacji z ciekawymi osobami, czy też szansą na atrakcyjne zarobki i wysokie stanowisko w pracy. Inwestując w kurs języka angielskiego, tak naprawdę inwestujesz w samego siebie i swój rozwój.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.