Jak skutecznie uczyć się języków?

W obecnych czasach, znajomość języka obcego jest kluczowa, jeśli chcemy odnieść sukces na rynku pracy. Większość pracodawców wymaga płynnej komunikacji nie tylko w języku angielskim, ale również niemieckim. Jest to szczególnie istotne, jeśli swoją przyszłość wiążemy z pracą zagraniczną lub mamy w planach założenie międzynarodowego przedsiębiorstwa. Z tego też powodu, coraz więcej osób szuka skuteczny technik, które pomogą w szybkiej i łatwej nauce języka obcego. W dzisiejszym artykule, przedstawiny kilka z nich.

Systematyczne powtarzanie kluczem do sukcesu

Niezależnie od tego, jaką formę nauki języka obcego wybierzesz, pamiętaj, że w tym przypadku, najważniejsza jest systematyczność. Regularne powtarzanie słówek, zwrotów czy wyrażeń pozwoli Ci na ich szybsze zapisanie w pamięci długotrwałej. Dzięki temu, nie umkną z Twojej głowy po kilku dniach czy tygodniach.

Fiszki – regularna powtórka polecana przez specjalistów

Doskonała metoda, polecana przez wielu nauczycieli lingwistów, która będzie stanowić pomocną powtórkę, to tak zwane fiszki. Są to po prostu kolorowe karteczki, na których pierwszej stronie zapisujesz nowo poznane słówko, a na drugiej – jego tłumaczenie. Pozwoli Ci to na przyswojenie wiedzy w szybki i przystępny sposób. Co więcej, fiszki możesz wykonać samodzielnie lub skorzystać z gotowych zestawów, dostępnych w internecie.

Filmy i podcasty – postaw na wyraźny akcent i rozumienie ze słuchu

Eksperci potwierdzają, że rozumienie ze słuchu, jest kluczową umiejętnością, jeśli chodzi o naukę języków obcych. Jest to swoiste wykorzystanie swojej wiedzy w praktyce. Chcąc na przykład, udzielić obcokrajowcowi wskazówek, jak dotrzeć do przystanku autobusowego lub restauracji, musisz przecież przede wszystkim zrozumieć, co tak naprawdę miał na myśli. Z tego też powodu, w pełnym zrozumieniu języka obcego, istotny jest nie tylko obszerny zasób słówek i zwrotów czy perfekcyjna gramatyka.

Zagraniczne filmy i seriale – zacznij od podstaw

Aby podszkolić swoje umiejętności rozumienia ze słuchu, należy postawić na zagraniczne filmy lub podcasty. Jeśli chodzi o te pierwsze, na samym początku warto zacząć od prostych w swoim odbiorze kreskówek dla dzieci. Niewielki zasób słownictwa i proste konstrukcje gramatyczne w połączeniu ze stosunkowo krótką fabułą, to doskonały sposób na wprowadzenie siebie w świat języka. Jeśli jesteś już na nieco bardziej zaawansowanym poziomie znajomości, warto posłużyć się filmami i serialami, których oglądanie sprawia Ci przyjemność. Zagraniczny rynek filmowy, oferuje wiele historii o wartkiej akcji, które wciągną niejednego miłośnika dobrego kina.

Podcasty – ćwicz swoje umiejętności porozumiewania się w języku obcym, gdzie tylko chcesz

Drugim sposobem, aby pogłębić swoje umiejętności słuchowe, jeśli chodzi o język obcy są również podcasty. Do ich zalet należy przede wszystkim wygoda. Zabawnych angielskich historii lub dramatów w języku niemieckim, możesz słuchać gdzie tylko chcesz – w kolejce do lekarza, podczas podróży pociągiem, a nawet na lotnisku.

Wyraźny akcent

Chociaż wiele osób twierdzi, że dobry akcent nie jest tak istotny, jak na przykład znajomość funkcji językowych, jest to błędna opinia. Jeśli Twoja przygoda z językiem obcym, kończy się na etapie udzielenia pomocy obcokrajowcowi lub zapytania się o cenę pomarańczy, doskonały akcent faktycznie nie jest kluczowy.

Rola akcentu w biznesie zagranicznym

Jeżeli jednak mierzysz nieco wyżej, planując założenie zagranicznej firmy lub organizacji, postaw nie tylko na zagadnienia teoretyczne, ale również płynną komunikację. Perfekcyjny akcent sprawi, że Twoje przedsiębiorstwo będzie jawić się w oczach potencjalnych klientów, jako bardziej profesjonalne, a także pomoże w budowaniu zaufania dla marki. To wszystko, składa się oczywiście na większe zainteresowanie Twoją firmą, a co za tym idzie – generowanie większej ilości przychodów. Przysłuchując się na co dzień dialogom bohaterów ulubionego serialu w języku obcym, z pewnością polepszysz swój zagraniczny akcent.

Przygody Twoich ulubionych bohaterów książkowych w wersji zagranicznej

Kolejnym sposobem, który znacząco ułatwi skuteczną naukę języka obcego, jest czytanie zagranicznych książek. Możesz stopniowo poszerzać swoją domową biblioteczkę o nowe, dotąd nieznane tytuły i odkrywać obcojęzyczne lektury. Może któryś z autorów, w szczególności podbije Twoje serce i sprawi, że zaintersujesz się jego twórczością? Języka obcego, możesz uczyć się zarówno, czytając poezję, jak i prozę. Książki akcji, horrory, baśnie, a nawet komedie romantyczne – wybór zależy tylko od Ciebie i Twoich osobistych preferencji. Aby zwiększyć efekty książkowej nauki, możesz podkreślać kolorowym pisakiem wyrazy, a nawet całe fragmenty, których zrozumienie sprawia Ci trudność. Co więcej, czytanie powieści rozbudza wyobraźnię, dzięki czemu, będąc w trakcie lektury, zaczniesz myśleć w obcym języku, co ma kluczowy wpływ na powodzenie nauki. Dialogi, monologi, a także opisy sytuacji, pomogą Ci w zrozumieniu sztuki wykorzystywania wiedzy z zakresu danego języka w praktyce.

Ustal plan nauki

Jeśli już wiesz, jakie metody są niezwykle pomocne w nauce języków obcych, pora przejść do kolejnej kwestii. A mianowicie, aby nauka była jak najbardziej efektywna, na samym początku należy opracować jej plan. Praktycznym rozwiązaniem, może być założenie specjalnego notesu, w którym zapisywać będziesz swoje postępy, a także zakres wiedzy, którą udało Ci się opanować. 

Zacznij od podstaw

Jeśli z językiem, którego zamierzasz się uczyć, nie spotkałeś się ani razu, najlepszą opcją będzie skupienie się na jego podstawach. W szkołach, już od najmłodszych lat, pierwszoklasiści uczą się kolejnych nazw owoców, zwierząt czy przyborów, takich jak ołówek, linijka czy długopis. Nie jest to jednak odpowiednie rozwiązanie, zważywszy na to, iż znacznie częściej przedstawiamy się i opowiadamy o swoich zainteresowaniach, niż wymieniamy gatunki ulubionych warzyw.

Najpierw słownictwo, potem gramatyka

Ogrom czasów, skomplikowana składnia oraz rozbudowana fleksja, to zagadnienia, które skutecznie odciągają od nauki języków obcych. Właśnie dlatego, na samym początku, warto postawić na poszerzanie zakresu swojego słownictwa. Kluczową rolę odgrywają tutaj na przykład wyrażenia z zakresu zakupów w sklepie, rozmów z przyjaciółmi czy podpisywania umowy o pracę. Jeśli chodzi o język angielski, niezależnie od tego, czy użyjesz czasu Past Simple czy Past Continous w odpowiednim kontekście, jest spora szansa, że Twój rozmówca Cię zrozumie. 

Monitoruj swoje postępy

Planuajc naukę języka obcego, ważna jest motywacja do działania. Pomoże Ci w tym zapisywanie własnych postępów, a także zagadnień, które udało Ci się przyswoić danego dnia. Porównuj swoje wyniki, aby sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie metoda nauki przynosi rzeczywiste rezultaty.

Szkoła nauki języków obcych – wybierz profesjonalistów

Z tego artykułu, dowiedziałeś się, jaki wpływ mają systematyczne powtórki na ostateczne rezultaty, płynące z nauki, a także dlaczego warto sięgać po filmy, książki i podcasty w języku obcym. Pamiętaj jednak, że domowa nauka nie wystarczy, aby dostatecznie zgłębić tajniki danego języka. Z tego też powodu, sporą część osób decyduje się na zapisanie siebie lub swojego dziecka do szkoły językowej. 

Wieloletnie doświadczenie gwarancją sukcesu – przystępna nauka i rezultaty widoczne gołym okiem

Jesteśmy szkołą językową z długoletnim doświadczeniem, które gwarantuje najwyższa jakość świadczonych usług. W naszej pracy, stawiamy przede wszystkim na wykorzystanie języka w praktyce. Z tego też powodu, organizujemy lekcje online prowadzone z lektorem lub native speakerami. Podejmując z nami współpracę, możesz liczyć na szybkie rezultaty oraz skuteczny sposób nauczania. Zajmujemy się najpopularniejszymi językami, których rozumienie niezbędne jest na rynku pracy – angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski i wiele, wiele więcej! Zaufaj ekspertom tak, jak zrobiło to tysiące klientów. Skontaktuj się z nami już dziś i spełnij swoje marzenia! 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.