Co to znaczy być poliglotą? Sekrety skutecznej nauki wielu jezyków

W dzisiejszym świecie umiejętność posługiwania się językami obcymi stanowi absolutną podstawę. Język angielski jest językiem międzynarodowym, przy pomocy którego możemy dogadać się w większości zakątków świata, jednak coraz częściej przydaje się umiejętność posługiwania się większą ilością języków obcych. Dla niektórych jednak posługiwanie się kilkoma językami wydaje się być kwestią zupełnie abstrakcyjną, leżącą „poza naszym zasięgiem”. Warto więc poznać sekrety poliglotów, by dowiedzieć się jak w łatwy, a przede wszystkim efektywny sposób nauczyć się upragnionych języków. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy! 

Podejście- po pierwsze odpowiednie myślenie

Pomimo tego, że może wydawać się to dość banalne, jedną z tajemnic każdego poligloty jest właściwe nastawienie psychiczne i odpowiednie, pozytywne myślenie. Podobnie jak w przypadku tzw. blokady językowej polegającej na tym, że pomimo tego, iż umiemy posługiwać się jakimś językiem, mamy problem z komunikacją ze względu na strach, wstyd bądź ocenę innych, tak samo jest w przypadku nauki wielu języków obcych. Każdy poliglota, zaczynając naukę i kończąc ją z sukcesem, nastawił swoje myślenie na proste i czytelne komunikaty, które dodawały otuchy i wiary w swoje możliwości: „dam radę”, „wszystko jest kwestią systematycznej pracy i chęci”, „skoro innym się udało, to dlaczego nie mnie?”. Rozpoczynają naukę jakiegokolwiek języka, podstawą jest taki tok rozumowania. W przeciwnym razie nawet pomimo zaangażowania i trudu wkładanego w naukę, efekty mogą być mizerne, bądź a ogóle nie nadejść. 

Małe kroki do osiągnięcia wymarzonego celu 

Decydując się na naukę danego języka, nasza wyobraźnia oraz aspiracje pragną posługiwać się biegle wymarzonym, płynnym językiem w tzw. mgnieniu oka. Tymczasem jednym z sekretów każdego poligloty jest tzw. polityka małych kroków. Co oznacza to w praktyce?

Doświadczeni poligloci twierdzą, że dwóch języków obcych jest w stanie nauczyć się każdy z nas, dzięki systematycznej nauce. Kluczem do biegłego władania wieloma językami jest wprowadzenie pewnej rutyny. Warto więc każdego dnia przeznaczyć określoną ilość czasu na naukę języka, niż starać się przyswoić dużą partię materiału raz w tygodniu. Każdy mały krok wykonany w celu nauki upragnionego języka pozwala na kolejne przyswojenie zasobu słów czy poznania nowej gramatyki. Nie dość, że regularna nauka mniejszych partii materiału jest dla nas o wiele przyjemniejsza do przyswojenia, to dodatkowo taka forma poznawania języka jest o wiele bardziej efektywna. Doskonale więc stawiać przed sobą tzw. małe wyzwania, które doprowadzą nas na sam szczyt. 

Warto otoczyć się językiem ze wszystkich stron

Oprócz konkretnie przeznaczonego czasu na naukę warto otoczyć się językiem w wielu aspektach naszego życia. To jedna z rad poligloty Steve’a Kaufmanna, który obecnie biegle posługuje się kilkunastoma językami. To właśnie otoczenie się językami obcymi w życiu codziennym stało się jego sekretem niezwykle efektywnej nauki. W związku z tym, że nauka języka obcego powinna być ciągłą przygodą oraz procesem, warto więc korzystać z wielu dostępnych możliwości. Rozmowy z native speakerami doskonalące umiejętności językowe, czytanie ulubionych książkę w uczonym języku, oglądanie wiadomości, seriali i filmów czy korzystanie z podręcznych fiszek, które możemy mieć zawsze przy sobie sprawia, że nauka języków obcych jest o wiele bardziej efektywna. Takie „otoczenie się” językiem sprawia, że wsłuchujemy się w jego melodyjność, pozwalamy sobie na codzienne z nim obcowanie, co znacznie ułatwia nam jego zrozumienie.

Co na to John R.R. Tolkien? 

Tak popularne powieści jak Hobbit czy Władca Pierścieni, które doczekały się jedynych z najbardziej spektakularnych ekranizacji, wyszły spod pióra jednego z najznakomitszych pisarzy tego świata- John’a R.R. Tolkiena. Nie wszyscy jednak wiedzą, że autor znanych powieści jest także jednym z wybitnych poliglotów- zna aż 30 języków. Co więcej, w kręgu jego zainteresowań znajdują się także języki wymarłe (gocki, staronordycki), które autor bestsellerów czysto hobbistycznie zdecydował się poznawać. Według Tolkiena, by móc nauczyć się języka obcego, przede wszystkim należy się w nich rozkochać. W pierwszej kolejności należy poznać jego specyfikę, a kluczem do biegłego opanowania jest ćwiczenie i ciągle doskonalenie umiejętności praktycznych- czytanie, debatowanie w języku obcym jest według niego jedną z najbardziej skutecznych metod nauki. Autor niezwykle poczytnych powiesić chętnie brał udział w debatach w uczonym się języku, co stwarzało idealne warunki do sprawnego myślenia w języku obcym. Geniusz Tolkien’a sięgnął jednak wyżej- oprócz tego, że autor potrafi posługiwać się trzydziestoma językami, to dodatkowo na potrzeby swojej twórczości zaczął samodzielnie tworzyć nowe. 

Rozmowy niemające końca

Poligloci zwracają uwagę na jedną, szczególnie istotną kwestię podczas nauki języków- oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej, koniecznie należy przekuć ją w umiejętności praktyczne. W tym celu niezbędnym jest prowadzenie rozmów w język obcym, by zdobyty zasób słów bądź ćwiczona gramatyka mogły zostać właściwie utrwalone. Co więcej, regularne rozmowy w języku obcym są jedyną metodą na naukę właściwego akcentu. Nic więc dziwnego, że prowadzenie konwersacji z lektorami czy native speakerami cieszy się tak ogromną popularnością i uznaniem wśród szerokiego grona osób szlifujących swoje umiejętności językowe. Nowoczesne szkoły językowe, które wygodę i komfort nauki swoich uczniów stawiają zawsze na pierwszym miejscu, prowadzą spotkania z doświadczonymi speakerami online. To sprawia, że w zaciszu swojego domu możemy prowadzić wartościowe konwersację, które idealnie utrwalają zdobyte umiejętności, pozwalając jednocześnie na przełamywanie wszelkich barier językowych. 

Dostosuj poziom materiałów do swoich umiejętności

Pomimo tego, że taka zasada może wydawać się zupełnie oczywista, jest to jednak błąd nagminnie popełniany przez osoby uczące się języków obcych. Jednym z sekretów najznamienitszych poliglotów jest nauka tylko z tych materiałów, które w pełni rozumiemy. Na tą niezwykle cenną wskazówkę zwraca uwagę poliglota Aaron Myers. Jeśli próbujemy uczyć się z podręczników, które znacznie wykraczają poza nasze możliwości słuchania oraz czytania, nie ułatwia nam to nauki. Kluczem do efektywnej nauki jest pełne rozumienie każdego fragmentu materiału. Tylko wówczas będziemy mogli obserwować zauważalne postępy.

Ach ta gramatyka…

Gramatyka jest jedną z największych trudności, które stoją przed osobami pragnącymi nauczyć się języków obcych. Warto skorzystać z rady Kató Lomb- węgierskiej tłumaczki, która samodzielnie nauczyła się aż szesnastu języków. Sekretem poliglotki jest nauka gramatyki w praktyce, na przykładach. To właśnie poprzez rozmowę, czytanie czy słuchanie języka obcego powinniśmy uczyć się gramatyki języka obcego. Innymi słowy, to obcowanie z językami powinno owocować w poznawanie gramatyki, a nie jej nauka przy pomocy „suchych” regułek gramatycznych. Podczas czytania i słuchania powinniśmy starać się dostrzegać sposób, w którym budowane są zdania. To pozwala na „żywą” naukę, którą bezpośrednio możemy ćwiczyć w praktyce. 

Określenie właściwych priorytetów

Sekretem poliglotów jest wyznaczenie sobie wartościowego priorytetu, który będzie jednoznacznie naszą motywacją do nauki. Jeśli chcemy nauczyć się języka bądź języków, ponieważ wszyscy się uczą, przyda się to do rozwoju naszej kariery zawodowej, pozwoli na szacunek w oczach znajomych czy pracodawcy są to priorytety niezwykle prozaiczne, które po upływie krótkiego okresu czasu zaczną się „wypalać”.  Według znanych poliglotów jest to jeden z największych błędów popełnianych przez wiele osób. By móc efektywnie uczyć się języków obcych, musi to w nas samych wywoływać szczerą, nieudawaną radość i satysfakcję. Warto więc postawić na jeden priorytet nauki- biegłe posługiwanie się wymarzonym językiem dla siebie samego, swojego samorozwoju. To wykształcenie w sobie pasji do danego języka bądź języków obcych pozwala na uzyskanie wymarzonych umiejętności. 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.