Nauka angielskiego w domu – 5 sposobów na efektywną naukę

Efektywna nauka angielskiego w domu to dla wielu osób marzenie. My pomożemy Ci to marzenie pełnić. W poniższym artykule podpowiadamy, jak się uczyć, gdzie się uczyć i jak osiągnąć zadowalające efekty ucząc się w domu. Nauka angielskiego w domu może stwarzać również wiele zagrożeń, jak na przykład brak motywacji, co może skutkować przerwaniem nauki lub brakiem systematyczności. A w rezultacie brakiem widocznych efektów. 

Nauka angielskiego w domu – od czego zacząć

Aby nauka angielskiego w domu była skuteczna, warto zacząć od ustalenia celów (ang. setting goals). Będzie tutaj pomocna metoda SMART, czyli najbardziej popularna metoda ustalania celów. Polega ona na wyznaczaniu zadań, które są: 

 • sprecyzowane
 • mierzalne
 • ambitne
 • realistyczne
 • określone w czasie

Jeśli ustalisz swoją domową naukę angielskiego w ten sposób, połowa sukcesu za Tobą. Kolejna połowa to działania, a w konsekwencji cieszenie się osiąganymi sukcesami.

Zatem zacznij od sprecyzowanego celu – ustal, co chcesz osiągnąć. Na przykład: chcę podnieść mój poziom angielskiego o jeden stopień w ciągu roku. Jest to precyzyjny cel, a jednocześnie mierzalny, ambitny, realistyczny i oczywiście określony w czasie. Czas przejść do działania. 

Nauka angielskiego w domu za darmo

Jeśli nie dysponujesz dużym budżetem na swój rozwój, na szczęście w internecie można znaleźć mnóstwo darmowej wiedzy, która sprawi, że nauka angielskiego w domu za darmo będzie możliwa. Do darmowej nauki możesz wykorzystać:

 • darmowe aplikacje
  – Drops.
  – Slowka.pl.
  – Babel.
  – Internations,
  – Meetup,
  – Tandem,
  – BBC Learning English
 • darmowe książki z biblioteki miejskiej – biblioteki publiczne wbrew pozorom posiadają pokaźne zasoby książek w języku angielskim. Dodatkowo często udostępniają platformy bibliotek cyfrowych, które również posiadają duże zbiory obcojęzyczne – tutaj warto wymienić BookBeat lub ebookpoint BIBLIO. 
 • konwersacje z nowo poznanymi obcokrajowcami – możesz ich poznać na różnych grupach tematycznych i rozmawiać z nimi online, z Twojego domu,
 • nie oglądaj angielskich filmów z lektorem – włącz napisy. Wiele osób posługujących się płynnie angielskim podkreśla, że nauczyło się tego języka z filmów lub gier komputerowych. To ogromna liczba osób – warto wziąć z nich przykład. 

Jak widzisz, szybka nauka angielskiego w domu za darmo jest możliwa. Warto wyszukiwać nowych możliwości, ponieważ codziennie powstają nowe aplikacje lub biblioteki dokupują nowe książki do nauki. 

Nauka angielskiego w domu od podstaw

Jeśli nigdy nie miałeś kontaktu z angielskim i jedyne słowa, które znasz, to te które na stałe weszły do polszczyzny, również możesz rozpocząć samodzielną naukę angielskiego w domu. Zacznij od poznawania podstawowych słówek, tutaj świetnym rozwiązaniem będzie aplikacja Lerni, dzięki której nauczysz się wielu niezbędnych słówek i zwrotów. Pamiętaj również o regularności i kontakcie z językiem, ponieważ tylko obcując z mową, skutecznie nauczysz się angielskiego. Nawet jeśli jeszcze nie czujesz się na siłach, warto zapisać się na zajęcia z lektorem lub native speakerem, ponieważ dzięki temu zyskujesz okazję do rozmowy. Nawet jeśli na początku głównie będzie formułował myśli przy pomocy translatora, nic nie szkodzi. Szybko zauważysz, że słówka same wpadają Ci do głowy, a po jakimś czasie zaczniesz swobodnie się komunikować i przechodzić płynnie z polskiego na angielski. A o to przecież chodzi, prawda?

Skuteczna nauka języka angielskiego w domu

Będziemy to podkreślać do znudzenia – skuteczna nauka języka angielskiego w domu to regularna nauka i ciągły kontakt z językiem. Bez tego ciężko będzie Ci opanować jakikolwiek nowy język obcy. Postaw na codzienną naukę. Nie musi zabierać Ci wielu godzin dzienne, wystarczy około 15 minut codziennego obcowania z językiem, aby nauczyć się go skutecznie i trwale. Jednego dnia obejrzyj film na YouTubie po angielsku, drugiego dnia porozmawiaj z native speakerem online, kolejnego przeczytaj coś. Codziennie wymyślaj sobie nowe aktywności, które przybliżą Cię do wymarzonego celu. Kluczem jest tutaj regularność i nastawienie na cel. Jeśli będziesz zmotywowany, efekty przyjdą szybko. To od Ciebie zależy, jak będzie wyglądała Twoja nauka. Jeśli nie masz dużo wolnego czasu w ciągu dnia, znajdź sobie osobę, z którą będziesz mógł korespondować lub rozmawiać po angielsku. Kilka minut dziennie wystarczy. Możesz też postawić na radio, które nadaje tylko po angielsku. Dzięki temu zyskujesz ciągły kontakt z językiem, gdzieś w tle, podczas innych aktywności. Na przykład podczas gotowania, możesz włączyć brytyjskie czy amerykańskie radio i słuchać. Na początku nie będziesz wiele rozumiał, ale z czasem będzie wpadać coraz więcej słów. Aż z czasem rozumiesz całą audycję czy rozmowę ze słuchaczem. To niezwykle miłe uczycie – zaufaj nam. Uczucie, które dodatkowo będzie potęgowane Twoją dumą z samego siebie. Bo to dzięki Twojej ciężkiej, codziennej pracy osiągniesz ten sukces. Gra warta świeczki.

Metody nauki angielskiego w domu

Metody nauki angielskiego w domu najlepiej dobrać do osobistych preferencji. To ty najlepiej wiesz, w jaki sposób się uczysz. Jeśli jesteś słuchowcem to postaw na podcasty, radio lub filmy mówione – to pozwoli Ci na osłuchanie się z językiem. Jeśli jednak jesteś wzrokowcem, może bardziej pomocne będą dla Ciebie fiszki, notatki lub filmy rysunkowe. Możesz też nie znać swoich preferencji do nauki języków. W takim przypadku rekomendujemy połączenie wszystkich metod: czyli: słuchanie, oglądanie, czytanie i mówienie. Prawdę mówiąc, wydaje się to być w ogóle najefektywniejsza forma nauki, ponieważ skupia wszystkie dostępne metody i angażuje wiele zmysłów. 

Metody nauki powinny być dobrane również do Twojego celu, który wyznaczyłeś sobie na początku drogi, zaraz po decyzji o nauce angielskiego. Jeśli Twoim celem było na przykład otwarcie się na mówienie, ponieważ znasz wiele słówek, zasady gramatyczne itp., ale zawsze miałeś problem z przełamaniem bariery i rozpoczęciem swobodnej konwersacji. Właśnie na to powinieneś postawić. W takim przypadku sprawdzą się konwersacje z native speakerem lub partnerem językowym. Jednak na etapie nauki zdecydowanie korzystniejszym wybiorem wydaje się być doświadczony lektor, ponieważ w razie błędów podpowie Ci, jak należy ich unikać. 

Nauka angielskiego w domu dla dorosłych

W dzisiejszym świecie znajomość języka angielskiego jest wymagana na wielu stanowiskach pracy. Dlatego coraz popularniejsze stają się kursy językowe w firmach lub dofinansowania nauki poza nią. Jeśli jednak w Twojej organizacji nie są praktykowane dodatki do nauki języków, nie musisz czekać na takie środki – możesz rozpocząć naukę angielskiego w domu, samodzielnie. Dzięki temu zyskasz nie tylko znajomość języka, ale również podniesiesz swoje kwalifikacje, a tym samym zwiększysz swoją pozycję rynkową jako potencjalny kandydat do pracy. 

Naukę angielskiego w domu możesz rozpocząć od wykonania testu poziomującego, jeśli chcesz wiedzieć, w jakim stopniu obecnie władasz językiem. Mnóstwo takich testów znajdziesz w internecie. Jeśli już poznasz swój poziom zaawansowania, warto przejść do działania, czyli ustalić plan nauki angielskiego w domu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci dokończyć proces nauki i sprawdzić efekty. Jako potencjalny kandydat na rynku pracy musisz wykazać się dwiema podstawowymi umiejętnościami językowymi: rozumienie ze słuchu i swobodna konwersacja. Niezastąpione będą więc praktyki językowe z native speakerem. Dzięki upowszechnieniu się komunikatorów internetowych możesz odbywać takie konwersacje wygodnie, z własnego domu. To ogromny komfort, ponieważ nie tracisz czasu na dojazdu. 

W międzyczasie możesz poznawać również nowe zasady gramatyczne czy słówka. Warto to robić, aby rozszerzać słownictwo i mieć pewność, że konstruowane zdania są zgodne z zasadami gramatycznymi. Przy poszerzaniu słownictwa oczywiście najlepszym narzędziem będa książki. To one pomagają ludziom w nauce nowych słów, nie tylko, kiedy mówimy o nauce języków obcych, ale również osoby, które czytają, zdecydowanie lepiej władają językiem ojczystym. 

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.