Aplikacje do nauki języka angielskiego (android i ios)

Nauka języka poprzez aplikacje na telefon to jeden ze świetnych pomysłów na spożytkowanie wolnego czasu. Zamiast korzystania ze smartfona jako odskoczni od codzienniego życia i uciekania w godzinne scrollowanie przez social media możesz zrobić z niego skarbnicę wiedzy. Dzięki tym aplikacjom skutecznie poprawisz swoje zdolności językowe: nauczysz się nowych słów, poćwiczysz gramatykę i będziesz mieć możliwość porozmawiania z native speakerami.

Duolingo

Prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja do nauki języków obcych. Kto nie zna tej uroczej zielonej sówki towarzyszącej nam podczas nauki. To idealna opcja dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nauką języka obcego. Uczymy się tutaj dzięki podziałowi na wiele różnych tematów, z których każdy ma 5 poziomów do przejścia. Wystarczy, że na naukę języka poświecimy dziennie 5-10 minut, aby móc budować swój streak (passę). Jest to idealna opcja dla każdego a szczególnie dla osób będących w ciągłym pośpiechu. Możemy zażyć swoją dzienną dawkę angielskiego stojąc w kolejce w sklepie lub jadąc komunikacją miejską. Aplikacja oferuje również naukę wymowy co jest ogromnym plusem, bo to kluczowa umiejętność. Dodatkowym plusem jest fakt, iż interfejs aplikacji jest niezwykle prosty i każdy poradzi sobie z jej obsługą.

Babbel

To aplikacja, która umożliwia użytkownikowi wybrać poziom zaawansowania na jakim chce się skupić i rozpocząć od niego swoją przygodę z tą aplikacją. Na samym początku będziesz musiał odpowiedzieć na kilka pytań, które pomogą Ci dostosować aplikację do Twoich własnych potrzeb. To świetna aplikacja do nauki języka angielskiego jakim posługują się ludzie na co dzień. Nauczysz się wszystkich najważniejszych zwrotów, słów, poćwiczysz wymowę oraz pisownię. Czego chcieć więcej? Dodatkowo aplikacja posiada wbudowany system powtórek, więc nie musisz się zamartwiać tym, że to czego dopiero się nauczyłeś pójdzie w zapomnienie.

HelloTalk

To taki Facebook jedynie do nauki języków obcych. Świetna opcja dla osób na poziomie średniozaawansowanym i zaawansowanym, ponieważ aplikacja polega na rozmowach z innymi ludźmi – często nawet z native speakerami. Jeśli więc chcesz poćwiczyć angielski w praktyce i przy okazji kogoś poznać to idealna opcja dla Ciebie. Rozmawiając z native speakerem możesz być pewien, że nie będziesz powielać swoich błędów gramatycznych czy leksykalnych. Świetną opcją jest również możliwość tworzenia group chatów, w ten sposób możesz poznać więcej osób. Istnieje dodatkowo opcja rozmów telefonicznych a nawet wideo – więc jeśli lubisz widzieć osobę, z którą rozmawiasz to nie zastanawiaj się dłużej i instaluj tę aplikację.

Memrise

Nazwa aplikacji wskazuje na zorientowanie aplikacji, czyli memory – pamięć i skuteczne zapamiętywanie. Memrise różni się od poprzednich pozycji tym, że do nauki zwrotów i słówek zapraszani są prawdziwi native speakerzy. W ten sposób mamy od razu okazję zapoznać się z wieloma różnymi angielskimi akcentami. To bardzo przyjazna dla użytkownika aplikacja – do skutecznego zapamiętywania wykorzystywane są różne memy i skojarzenia, a więc jak widzicie aplikacja ta bazuje na humorze. Dodatkowo jeśli codziennie podejmiemy chęć nauki to po pewnym czasie zbudujemy w aplikacji swój własny naukowy ogródek, gdyż każdego dnia w nagrodę za naukę otrzymujemy jedno ziarenko roślinki, którą możemy zasadzić. To dodatkowa zachęta do powrotu do aplikacji każdego dnia.

Quizlet

To nie jest typowa aplikacja do nauki języka. Tutaj sam musisz stworzyć swój materiał do nauki. Quizlet to bowiem aplikacja do tworzenia fiszek – nadaje się więc nie tylko do nauki języków obcych. Fiszki to według mnie najlepszy i najefektywniejszy sposób na naukę słownictwa. W aplikacji możesz stworzyć swój własny zestaw do nauki lub za pomocą wyszukiwarki odnaleźć tematy, które Cię interesują i korzystać z zasobów stworzonych przez innych użytkowników. Co do samej nauki to istnieje kilka trybów:

  • fiszki – to system, w którym na ekranie ukazuje Ci się definicja a po kliknięciu w nią kafelek się odwraca i widzisz poprawną odpowiedź;
  • ucz się – w trybie tym najpierw musisz wybrać swój cel co do wybranego zestawu. Możesz chcieć wybrać tryb szybkiej nauki i opanować cały materiał w jak najkrótszym czasie, tryb “zapamiętanie wszystkiego”, który pozwala na opanowanie całości materiału i przechowania go w swojej pamięci długotrwałej. Kolejno wybierasz czas w jakim chcesz opanować materiał, może to być kilka dni, kilka tygodni, konkretna data lub brak preferencji. Następnie zostaniesz zapytany o to, czy znasz już część materiału lub czy jest Ci ona totalnie nowa. W trybie ucz się uczysz się za każdym razem niewielkim porcji słownictwa.
    • W opcjach trybu ucz się możesz również wybrać możliwość nauki słówek poprzez wpisywanie definicji lub pojęć z poziomu klawiatury. To na przykład mój ulubiony sposób na szybkie przyswajanie dużej ilości materiału.
  • test – to najzwyklejszy w świecie test polegający na wyborze pomiędzy dwoma odpowiedziami, np. prawda/fałsz lub wybranie odpowiedniej definicji do konkretnego słówka.
  • dopasowanie – możesz też potraktować naukę jako zabawę i zagrać w tę grę. Polega ona na jak najszybszym odnalezieniu pojęcia i pasującego do niego definicji. Staraj się za każdym razem pobijać swój wynik.Wordly – unlimited word game

To gra słowna. Reguły są takie same jak w znanej na całym świecie łamigłówce o nazwie “Wordle”, która dostępna jest tylko w formie strony internetowej. Gra polega na tym, że codziennie do odgadnięcia mamy jedno słowo w języku angielskim. Mamy 6 podejść do rozwiązania zagadki. Słowa zawsze składają się z pięciu liter. Po każdej próbie odgadnięcia słowa aplikacja podpowiada czy wpisane przez nas litery znajdują się w docelowym słowie czy też nie. Zielony oznacza, że wpisana litera znajduje się dokładnie na tej pozycji, w której ją wpisaliśmy. Żółty oznacza, że litera znajduje się w słowie, jednak występuje na innej pozycji. Kolor szary oznacza, że wpisana litera nie występuje w poszukiwanym słowie. To świetny sposób na sprawdzenie swojego zasobu słownictwa i być może poszerzenie go poprzez nawet losowe wpisywanie liter z klawiatury. Aplikacja dodatkowo podpowiada czy wpisany przez nas ciąg liter jest faktycznym słowem czy blefem. Po odgadnięciu właściwego słowa możemy brać udział w kolejnych łamigłówkach z dni poprzednich (o ile wcześniej ich już nie rozwiązaliśmy).

Jak widzicie nauka języka wcale nie musi być nudna. Można mieć z tego naprawdę dużo frajdy – należy tylko znaleźć odpowiedni dla siebie tryb nauki. Być może aplikacje językowe będą świetną opcją dla Was. Mam nadzieję, że polubicie się z którąś z wyżej wymienionych propozycji i zaczniecie produktywnie wykorzystywać swój wolny czas.

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.