Wegetarianizm po angielsku – słówka i zwroty

Wegetarianizm po angielsku – słówka i zwroty

Język angielski to wbrew pozorom język wcale nie tak łatwy i wymagający dużego nakładu pracy. Co prawda, jego obecność otacza nas dosłownie wszędzie: książki, filmy, muzyka czy nasi ulubieni twórcy w serwisie Youtube czy Tiktok to zwykle treści, które konsumujemy po angielsku. Jednak tak naprawdę, aby odpowiednio nauczyć się języka angielskiego, zdecydowanie przyda się dobra szkoła językowa oraz odpowiednie pomoce dydaktyczne.

Jednak wiele osób wciąż poszukuje w Internecie informacji na dość specyficzne tematy związane z językiem angielskim. Jednym z nich może być problem, który często pojawia się w podróży czy podczas zagranicznych wakacji: dieta wegetariańska. Zapewne każdy z nas przynajmniej raz podczas zagranicznych wakacji prosząc o danie bezmięsne, został poczęstowany kurczakiem lub rybą. Jak uniknąć takich sytuacji? Jak upewnić się czy w zamawianym przez nas daniu na pewno nie ma mięsa? Jak prawidłowo przedstawić argumenty za wegetarianizmem? I jak się odpowiednio dogadać?

Let’s get started!

Jak w najprostszy sposób przyswoić słówka dotyczące wegetarianizmu?

Ucząc się języka angielskiego w szkołach językowych, słówka często przyswajane są już podczas zajęć z nauczycielem czy native speakerem. Jednak co można jeszcze zrobić aby wspomóc naszą pamięć, a rozmowa przychodziła bardziej naturalnie?

filmy z przepisami – oglądanie anglojęzycznych filmów z wegetariańskimi lub wegańskimi przepisami to zdecydowanie jeden z fajniejszych i ciekawych sposobów na naukę języka. Nasz mózg dostaje wtedy nie tylko informację słuchową, ale też wzrokową. Pomaga mu to skojarzyć konkretne słowo z danym produktem, potrawą czy zwrotem dotyczącym bezmięsnej kuchni. Co więcej, taki sposób sprawi też, że być może uda nam się upichcić we własnej kuchni pyszny obiad czy deser. Zdecydowanie same korzyści!

dokumenty w serwisach streamingowych – jeśli zależy nam, aby nauczyć się w ciekawy sposób rozmawiać o wegetarianizmie, a przy okazji również samemu zdobyć trochę wiedzy, to ciekawą opcją będzie oglądanie filmów i seriali dokumentalnych dotyczących diety, zdrowego odżywiania się, produkcji mięsa czy praw zwierząt. Można to robić z angielskimi napisami lub próbować oglądać bez żadnej transkrypcji.

podcasty – jeżeli chcemy nauczyć się dzielić ciekawymi argumentami promującymi wegetariańską kuchnię to interesującym sposobem nauki może być słuchanie podcastów w tej tematyce. Dietetycy, kucharze czy aktywiści prozwierzęcy prowadzą bardzo dużą ilość takich słuchowisk i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Wizyta w restauracji – przydatne zwroty

No dobrze, ale pora przejść do meritum! Jesteśmy w zagranicznej restauracji, nie bardzo rozumiemy pozycje, które znajdują się w menu i chcemy zamówić danie wegetariańskie. Jakie słówka mogą nam się przydać? Oto użyteczne i pomocne zwroty do wykorzystania w każdej sytuacji:

Hello, I’m vegetarian. Which dish from your menu doesn’t contain any meat or fish? – Hej, jestem wegetarianinem/ wegetarianką. Które danie z waszego menu nie zawiera mięsa ani ryb?

Does this dish contain any meat, fish or seafood? – Czy to danie zawiera mięso, ryby albo owoce morza?

Can you reccomend me any vegetarian dish? – Czy możesz mi polecić jakieś wegetariańskie danie?

I would like to order vegetarian meal. – Chciałbym/ chciałabym zamówić posiłek wegetariański.

I don’t eat meat. What can I order here? – Nie jadam mięsa. Co mogę tutaj zamówić?

Do you serve any vegetarian dishes? – Czy serwujecie dania wegetariańskie?

Te parę zwrotów i pytań powinno być podstawą każdej wizyty w restauracji i z pewnością wystarczy, aby dogadać się z kelnerem.

Przykładowa rozmowa w restauracji

– Hello, I’m vegetarian, do you serve any vegetarian dishes in your restaurant?

– Of course, I can offer you some delicious pasta dishes and a few plant-based salads.

– Great! In that case, I would like to order pasta with fresh mushrooms and spinach. Are you sure that one doesn’t contain any meat, fish or seafood?

– That dish is 100 percent vegetarian.

– Okay, thank you very much!

– Your order will be ready in around twenty minutes!

Jak o wegetarianizmie rozmawiać?

Zamawianie wegetariańskiego jedzenia to jedna z tych łatwiejszych części odnośnie używania języka angielskiego w rozmawianiu o diecie. Trudniej jest zaopatrzyć się w odpowiednie argumenty dotyczące powodów przejścia na wegetarianizm czy zalet takiego sposobu odżywiania.

Jakich argumentów używać?

Pytania i wątpliwości dotyczące wegetarianizmu zwykle w każdej rozmowie dotyczą takich samych tematów. Jak zatem przygotować się do ich odpowiedniego uzasadniania i tłumaczenia?

1. Pytania o białko: „Skąd czerpiesz białko i energię?”

Many vegetarian products contain a lot of protein. Those are for example: eggs, dairy products, cheese, sunflower seeds, lentils, cheakpeas, peas, tofu, beans or soy beans. Those products are enough for a healthy adult to provide the right amount of protein. – Wiele wegetariańskich produktów zawiera dużo białko. Są to między innymi: jajka, produkty mleczne, sery, pestki słonecznika, soczewica, ciecierzyca, groch, tofu, fasola czy soja. Te produkty są wystarczające dla zdrowego, dorosłego człowieka aby dostarczyć mu odpowiednią ilość białka.

2. Pytania o smak: „Jak możesz żyć bez bekonu?”

Nowadays, we can find a lot of vegetarian products that replace meat and its flavour. Those are for example: plant-based burgers, sausages or ham. And I never liked bacon anyway 😉 – W dzisiejszych czasach możemy znaleźć mnóstwo wegetariańskich produktów, które zastępują mięso i jego smak. Są to na przykład: roślinne burgery, kiełbaski czy szynki. Poza tym, i tak nigdy nie lubiłam/ lubiłem bekonu.

3. Pytania o zwierzęta i etykę: „Przecież rośliny też mogą mieć uczucia”

I don’t eat meat because I can’t imagine eating a living creature that has feelings, feels pain, fear and stress. We don’t need that tu survive so I see no point in killing those beautiful animals. – Nie jadam mięsa, ponieważ nie mogę sobie wyobrazić  zjadania żyjących stworzeń, które mają uczucia, czują ból, strach i stres. Nie potrzebujemy tego do przetrwania, więc nie widzę sensu w zabijaniu tych pięknych zwierząt.

4. Pytania o zdrowie: „Przecież niejedzenie mięsa jest niezdrowe!”

It is scientifically proven that vegetarian diet is very healthy. In fact, it’s much healthier than meaty diet. Vegetarian people have less heart attacks, cardiovascular diseases and problems with cholesterol. – Dowiedziono naukowo, że dieta wegetariańska jest bardzo zdrowa. Właściwie, jest ona jest dużo zdrowsza niż dieta mięsna. Wegetarianie rzadziej mają zawały serca, choroby układu krwionośnego czy problemy z cholesterolem.

5. Pytania o naturę: „Przecież jesteśmy mięsożerni, mamy kły!

Yes, we are able to eat and digest meat but we don’t do it in a natural way nowadays. I can’t imagine seeing you running in a forest and hunting an animals only with your teeth. Modern, industrial meat production is not natural at all. – Tak, jesteśmy zdolni do jedzenia i trawienia mięsa, ale dzisiaj nie jest to dla nas naturalne. Nie mogę sobie wyobrazić jak biegasz po lesie i polujesz na zwierzęta używając tylko zębów. Nowoczesna, przemysłowa produkcja mięsa nie jest w żaden sposób naturalna.

Baza najpotrzebniejszych słówek!

Niektóre słówka mogą szczególnie przydać się podczas zamawiania obiadu w restauracji czy rozmowy na temat bezmięsnej diety. Co zatem szczególnie warto znać?

– meat – mięso

– poultry – drób

– beef – wołowina

– pork, ribs, bacon – wieprzowina, żeberka, boczek

– chicken – kurczak

– lamb – jagnięcina

– veal – cielęcina

– plant-based – roślinny (oparty na produktach roślinnych)

– vegetarian – wegetariański

– vegan – wegański

– without meat – bez mięsa

– not contribute to the suffering of animals – nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt

– environmental issues – kwestie związane ze środowiskiem

– protein – białko

– healthy and delicious – zdrowy i smaczny

– balanced vegetarian diet – zbilansowana dieta wegetariańska

– good for the environment – dobre dla środowiska

Rozmawianie po angielsku za granicą na różne tematy wcale nie musi być trudną sprawą. Kluczem do sukcesu zwykle jest odwaga, otwartość i pozwolenie sobie na robienie błędów. Należy pamiętać, że głównym celem jest odpowiednie dogadanie się i nawet jeśli nasz angielski nie jest idealny, nie warto się wstydzić, ale zacząć mówić! Bo lepiej mówić kiepsko i z błędami, niż wcale,

Powodzenia!

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.