Intensywna nauka języka angielskiego – najlepsze metody

Nauka języka angielskiego wielu osobom przychodzi łatwo, ale wielu też spędza sen z powiek. Gramatyka wydaje się zbyt trudna, wymowa zbyt skomplikowana, a zapamiętywanie słówek to największa zmora. Dlatego tak wiele osób po paru miesiącach nauki często rezygnuje z dalszych zajęć w szkołach językowych czy ze spotkań z native speakerem. Czują się zrezygnowani i pozbawieni motywacji, bo nauka nie przynosi oczekiwanych efektów.

Czy istnieją zatem sposoby lub metody, które skuteczne usprawniają i wspomagają naukę oraz pozwalają kształcić się w ciekawy, interesujący sposób? Czy można uczyć się tak, aby sprawiało nam to przyjemność, a jednocześnie było intensywne i bardzo efektywne?

Kontakt z drugim człowiekiem – niezastąpiona metoda nauki!

Jeśli liznąłeś choć odrobinę języka angielskiego i znasz najważniejsze podstawy, to najfajniejszą metodą nauki wydaje się kontakt oraz spędzanie czasu z innymi ludźmi, z którymi dogadasz się tylko po angielsku. Taka metoda nie tylko uczy używania obcego języka w praktyce, ale też pozwala w fantastyczny sposób spędzić czas, otworzyć się na nowe horyzony i poznać fascynujących, nowych ludzi!

Gdzie zatem poznawać nowych ludzi?

koła dyskusyjne, pikniki lub warsztaty – sprawdź w Internecie najbliższe, dostępne eventy w Twoim mieście. Być może akurat za parę dni odbędzie się międzynarodowy piknik, warsztaty gotowania z zagranicznymi szefami kuchni, koło dyskuzyjne na temat praw uchodźców czy inne ciekawe wydarzenie, na którym będziesz miał okazję poznać osoby z zagranicy. Wybierz się na jedno z nich i… zacznij rozmawiać!

wolontariat – obecnie w naszym kraju przebywa bardzo duża liczba obcokrajowców. Z tego względu powstaje mnóstwo fundacji i stowarzyszeń, które szukają stałych lub jednorazowych wolontariuszy. Poszukaj takiego w swoim mieście, zgłoś chęć pomocy, a oprócz spełnienia dobrego uczynku, zyskasz interesującą możliwość praktykowania języka angielskiego.

imprezy! – imprezy na mieście to zdecydowanie czas, w którym cała rzesza osób poznała wielu zagranicznych znajomych. Restauracje, bary, puby i kluby to miejsca, które zapewnią Ci nie tylko dobrą zabawę, ale też dostęp do ciekawych osób. Taki sposób, dzięki sprzyjającej, rozluźnionej atmosferze imprezy, zdecydowanie pomaga w nawiązywaniu znajomości. Co więcej, takie sytuacje często prowadzą do przyjaźni i relacji na lata. Jest to duży plus dla naszego życia społecznego oraz trenowania języka! 

znajomi znajomych – dobrym i łatwym sposobem na poznawanie nowych ludzi jest zapoznawanie ich za pośrednictwem osób, które już znasz. Spróbuj angażować się w większą ilość spotkań z przyjaciółmi, a na pewno spotkasz kogoś interesującego, z kim łatwo nawiążesz kontakt i poćwiczysz swój angielski.

Jakie jeszcze sposoby można wykorzystać do nauki języka angielskiego?

Mimo, że nauka przez praktykę jest najfajniejszym sposobem ćwiczenia języka angielskiego, to metod nauki jest oczywiście dużo więcej. Oto tylko niektóre z nich!

Dobra szkoła językowa i lektorzy

Jeśli jesteś osobą początkującą i dopiero zaczynasz przygodę z językiem angielskim, to dobra szkoła językowa z doświadczonymi lektorami i nauczycielami to podstawa. Pomogą Ci oni zaznajomić się z absolutnymi podstawami gramatycznymi, zapoznać się ze specyfiką języka oraz uporządkują i usystematyzują Twoją wiedzę. Dobry nauczyciel to skarb, a regularne lekcje z pewnością zaowocują dużymi umiejętnościami i bogatym słownictwem.

Mnemotechniki

Do uczenia się słówek świetnie sprawdzą się mnemotechniki. Są to specjalne techniki i metody zapamiętywania oraz przypominania sobie informacji. Pojawiają się one w wielu filmach i serialach jako sposoby, których używają detektywi czy naukowcy. Istniej wiele ich rodzajów, ale można wyróżnić parę najpopularniejszych.

skojarzenia – bardzo ciekawy sposób do nauki słówek obcego języka. Polega on na skojarzeniu danego słówka z innym, z jakąś konkretną liczbą czy przedmiotem. Dzięki temu nasz mózg automatycznie zapamięta dane słowo i nie będzie miał problemu z jego odtworzeniem.

metoda łańcuchowa – polega na wymyślaniu zabawnego opowiadania czy historyjki z wykorzystaniem słów, które mamy za zadanie zapamiętać. Dzięki temu znacznie łatwiej przypomnimy sobie dany zwrot.

mapa myśli/ słów – polega na uczeniu się słówek tematycznie, tworząc w umyśle lub na kartce papieru mapę myśli. Zapisujemy i łączymy ze sobą słówka, które są w jakikolwiek sposób ze sobą związane. Dzięki temu tworzymy siatkę w naszym mózgu, która pozwala nam szybciej skojarzyć i odtworzyć dane słowa.

Korzystaj z tego, co wokół Ciebie!

Przy nauce nowego języka warto korzystać z tego, co znajduje się wokół nas. Spróbuj otaczać się nowym językiem na wszystkie możliwe sposoby. Kiedy oglądasz film, wybierz napisy po angielsku, zamiast po polsku. Słuchając muzyki sprawdzaj teksy ulubionych piosenek i próbuj śpiewać je razem z piosenkarzem czy piosenkarką. Wybierz łatwe, anglojęzyczne książki i postaraj się przeczytać codziennie choć parę stron. Zaobserwuj anglojęzyczne profile na portalach społecznościowych i wkręć się w codzienne, chociaż kilkunastominutowe ich przeglądanie. Zmień główny język na swoim komputerze i smartfonie na język angielski.

A może Twoi najbliżsi czy domownicy również uczą się lub już znają angielski? Umówcie się na przynajmniej godzinkę dziennie bez języka polskiego i rozmawiajcie po angielsku! Takie codzienne czynności potrafią zrobić ogromną różnicę w podejściu do nauki.

Metoda tysiąca słów

Podobno, aby w miarę dobrze dogadać się w języku angielskim, wystarczy nam tysiąc podstawowych słów. Wpisz w swoją wyszukiwarkę hasło „Tysiąc najczęściej używanych słów w języku angielskim” i zrób sobie czelendż aby jak najszybciej się ich nauczyć. Takie słówka są najczęściej bardzo proste, często używane i dlatego naprawdę w prosty sposób można się ich nauczyć. Do tego świetnie sprawdzą się własnoręcznie przygotowane fiszki. Te tysiąc słów to świetna podstawa do nauki języka!

Codziennie trzy nowe słówka

Kolejną fajną metodą nauki języka jest codzienne uczenie się trzech nowych słówek i powtarzanie tych z poprzednich dni. Najlepiej, aby były to nazwy przedmiotów, które nas otaczają (na przykład budynek, który codziennie mijamy jadąc do pracy) lub czynności, które codziennie wykonujemy. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam takie słówka ćwiczyć i trenować. Możemy też spróbować metody tzw. „myślenia po angielsku”. Według tego sposobu wykonując codzienne czynności, zmuszamy się aby myśleć o tym co robimy w języku angielskim. Pozwala nam to codziennie ćwiczyć język i sprawić, że mówienie będzie przychodziło nam dużo bardziej naturalnie.

Zagraniczne wyjazdy

To z pewnością dla każdego najfajniejszy sposób nauki obcego języka. Bo kto nie lubi podróżować? Podczas wyjazdów jesteśmy zmuszeni mówić w obcym języku, nie mamy wymówek aby tego nie robić, dlatego jest to świetna metoda, która pozbawi nas zahamowań i pozwoli po prostu mówić! Możemy oczywiście wyjechać na tradycyjne wakacje i tam rozmawiać po angielsku, ale dla bardziej odważnych fajne są programy wyjazdów na dłuższy okres czasu. Mogą to być na przykład wolontariaty, zostanie wakacyjnym opiekunem dzieci podczas campów w Stanach Zjednoczonych czy zostanie aupair i opiekowanie się dziećmi w wybranej, zagranicznej rodzinie. Możliwości jest mnóstwo, można powiedzieć, że są wręcz nieograniczone!

Metod na intensywną naukę języka angielskiego jest całe mnóstwo i z pewnością każda osoba znajdzie sposób, który najlepiej do niej pasuje. Jednak tym, co absolutnie najważniejsze, jest odpowiednie zaangażowanie i dużo chęci. Bez faktycznego zainteresowania językiem, bawienia się nim oraz pewnego rodzaju ciągłego z nim kontaktu efekt nie będzie tak spektakularny.

Nauka języka to dość skomplikowany proces, który może trwać latami, ale w wielu przypadkach można go przyspieszyć. Stosowanie wyżej opisanych technik, dobra szkoła językowa i nauczyciele oraz kontakt z drugim człowiekiem i używanie języka w praktyce to zdecydowanie klucz do sukcesu!

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.