Świąteczne piosenki po angielsku – dla dzieci i dorosłych

Okres świąteczny to najbardziej magiczny czas w roku – raczej każdy zgodzi się z tym stwierdzeniem. Wiele rodzin posiada swoje własne tradycje, które pielęgnują w każde święta Bożego narodzenia. Nie da się jednak ukryć, że dla większości ludzi jedną z czynności bez których ciężko poczuć ducha świąt jest słuchanie świątecznych piosenek – niecierpliwi rozpoczynają sezon na ich odtwarzanie już środkiem jesieni 😆 Faktycznie całkowicie inaczej przebiega proces ubierania choinki przy włączonym telewizorze a inaczej przy lecącym z głośników “Last Christmas”. Świąteczne piosenki towarzyszą nam przez cały miesiąc przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Z pewnością większość z Was ma nawet swój ulubiony świąteczny utwór. Ba, pewnie nawet Wasze dzieci mają tą jedną piosenkę, do której za każdym razem zaczynają głośno śpiewać i tańczyć. A jeżeli się mylę, to może znajdziecie takowy w zaproponowanej przeze mnie liście świątecznych piosenek. Życzę miłego słuchania 😊

  • White Christmas – Bing Crosby (1942)

I’m dreaming of a White Christmas

Just like the ones I used to know”

Kto nie zna tej piosenki najprawdopodobniej nie jest wielkim fanem świąt Bożego narodzenia. To jeden z najbardziej popularnych świątecznych utworów, który według Księgi Rekordów Guinnessa jest najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki rozrywkowej.

Ciekawostka: Być może nie wiedzieliście, że utwór ten ma swoją polską wersję – koniecznie sprawdźcie więc utwór “Białe Boże Narodzenie” Krzysztofa Krawczyka 😊

YouTube: Bing Crosby – White Christmas

  • Have Yourself a Merry Little Christmas (1944)

Have yourself a merry little Christmas

Let your heart be light

From now on

Your troubles will be out of sight”

Tak naprawdę to piosenka Judy Garland, jednak późniejsze wykonanie przez Franka Sinatrę z lekko zmodyfikowanym tekstem stało się o wiele popularniejsze niż oryginał. Piosenka traktuje o radości płynącej z możliwości spędzania świąt z najbliższymi.

YouTube: Frank Sinatra – Have Yourself A Merry Little Christmas

  • Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! (1948)

Oh, the weather outside is frightful

But the fire is so delightful

Since we’ve no place to go

Let it snow, let it snow, let it snow”

To jedna z tych piosenek, które w tekście ani słowem nie wspominają o świętach a i tak są uznawane za świąteczne. Utwór ten opowiada najzwyczajniej w świecie o zimowej porze. Wykonanie Franka Sinatry znowu co roku podbija stacje radiowe dookoła świata.

Ciekawostka: utwór ten został napisany w Hollywood podczas fali upałów 😂

YouTube: Frank Sinatra – Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow!

  • Rockin’ Around the Christmas Tree (1958)

Rockin’ around the Christmas tree

At the Christmas party hop

Mistletoe hung where you can see

Every couple tries to stop”

Ciężko jest nie znać tej piosenki mieszkając w Polsce. To kultowy utwór wykorzystany w filmie “Kevin sam w domu” w scenie pozorowanej imprezy urządzonej przez Kevina w domu McCallisterów – wszyscy dobrze wiemy, że nie ma świąt bez Kevina. Czy wiedzieliście, że wykonawczyni utworu – Brenda Lee – nagrała tę piosenkę mając zaledwie 13 lat? Ja byłam w ciężkim szoku.

YouTube: Brenda Lee – Rockin’ Around The Christmas Tree

  • It’s the Most Wonderful Time of the Year (1963)

It’s the most wonderful time of the year

With the kids jingle belling

And everyone telling you be of good cheer

It’s the most wonderful time of the year”

Piosenka jest opisem czynności związanych z okresem Bożego Narodzenia, skupia się przede wszystkim na spotkaniach przyjaciół i rodzin. Fani Marvela mogli usłyszeć tę piosenkę m.in. w pierwszym odcinku serialu Hawkeye, którego akcja rozgrywa się w okresie przedświątecznym.

YouTube: Andy Williams – It’s the Most Wonderful Time of the Year

  • Last Christmas (1984)

Last Christmas, I gave you my heart

But the very next day, you gave it away

This year, to save me from tears

I’ll give it to someone special”

Klasyka gatunku. Piosenka, która nie opowiada o świętach Bożego narodzenia, lecz o złamanym sercu, a mimo to, gdy zapytamy kogokolwiek o wymienienie piosenek świątecznych to prawdopodobnie ją wymieni jako pierwszą. To chyba również najczęściej coverowana przez wokalistów piosenka świąteczna.

YouTube: Wham! – Last Christmas

  • All I Want for Christmas Is You (1994)

I don’t want a lot for Christmas

There is just one thing I need

I don’t care about the presents underneath the Christmas tree

I just want you for my own

More than you could ever know

Make my wish come true

All I want for Christmas is you”

Singiel Mariah Carey to zdecydowany przebój w okresie świątecznym. Mi szczególnie kojarzy się z zakupami w galeriach handlowych i poszukiwaniem prezentów dla bliskich – co nie do końca zgadza się z przesłaniem piosenki 😂. Piosenkarka śpiewa przecież, że wszystko czego pragnie na święta to Ty, czyli najbliżsi – i o to właśnie chodzi.

YouTube: Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Świąteczne piosenki dla dzieci

Dla maluchów święta to szczególnie magiczny czas. Mogą dekorować choinkę, sklejać z papieru łańcuchy choinkowe, czekać na przybycie Świętego Mikołaja i głośno śpiewać swoje ulubione świąteczne piosenki. Poniżej znajdziecie listę utworów z jakimi możecie zapoznać swoje pociechy, napewno wpadną im one w ucho.

  • Santa Claus is Coming to Town

You better watch out

You better not cry

Better not pout

I’m telling you why

Santa Claus is coming to town”

Czy może być lepsza piosenka dla dziecka niż taka opowiadająca o Świętym Mikołaju? To faworyt wielu maluchów. Często to właśnie jej dzieci uczą się na lekcji angielskiego w szkole podstawowej w okresie świątecznym.

YouTube: Santa Claus is coming to town

  • Rudolph the Red Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Had a very shiny nose

And if you ever saw it

You would even say it glows”

Gdy zapytacie dziecko z czym kojarzą mu się święta, najprawdopodobniej odpowie, że z choinką, Świętym Mikołajem i reniferami. Dlatego nie mogło w tym zestawieniu zabraknąć piosenki o Rudolfie – czerwononosym reniferze. To przeurocza piosenka i z pewnością spodoba się Waszemu dziecku.

YouTube: Rudolph the Red Nosed Reindeer

  • Jingle Bells

Jingle bells, jingle bells

Jingle all the way

Oh, what fun it is to ride

In a one-horse open sleigh, hey!”

Nie ma chyba bardziej kultowej piosenki świątecznej niż „Jingle Bells„. Wszyscy ją znają, a uśmiech sam się pojawia na twarzy dziecka, gdy ją usłyszy. Wiedzieliście, że “Jingle Bells” to pierwsza piosenka jaka została nadana z kosmosu w ramach świątecznego żartu astronautów Gemini 6, Toma Stafforda i Wally’ego Schirry?

YouTube: Jingle Bells

Teraz już jesteście gotowi na świąteczny sezon. Stwórzcie swoją własną playlistę świątecznych piosenek – mam nadzieję, że znajdą się na niej powyższe klasyki. Możecie pochwalić się w komentarzu utworami, których nie wymieniłam w artykule a które uważacie za znacznie bardziej klimatyczne, z chęcią sama zapoznam się z nowymi piosenkami. 🎄

Paula Lewandowska
W wolnych chwilach - autorka bloga, miłośniczka języków obcych, podróży i wszystkiego co nowe. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Warszawskim, kierunek filologia angielska.